Forrás: Magyar Hírlap

Izraeli kutatók úgy vélik egy szerdán megjelenő tanulmányban, hogy ha Irán szert tenne is atomfegyverre, nem vetné be azt a zsidó állam lerombolására.

A Háárec izraeli napilap hétfői számában ismertetett tanulmányban a Tel-avivi Egyetem nemzetbiztonsági központjának szakértői úgy vélekednek, Irán védelmi megfontolásokból akar atomfegyvert birtokolni, hogy megerősíthesse hegemóniáját a térségben és megszilárdíthassa rendszerét.

Ha Irán egyszer majd nukleáris fegyverrel rendelkezik, ésszerűen kell eljárnia, nem pedig a vallási és ideológiai változások szeszélyeinek engedelmeskedve – szögezték le a tanulmány szerzői. Ezért vélhetően Irán csak akkor vetné be atomfegyverét, ha nagy veszéllyel találná szembe magát, és Izrael elpusztítása nem jelentene számára olyan igazolható érdeket, hogy ilyen lépésre szánja el magát – fejtették ki véleményüket a szakértők, akik szerint az is valószínűtlen, hogy Teherán terrorszervezetek rendelkezésére bocsátaná ezt a fajta tömegpusztító fegyverét.

Mindazonáltal az iráni atomarzenál megléte veszedelmes lenne a zsidó állam számára, mert ez esetben Izrael először kerülne egy tömeges csapásmérésre képes hatalom fenyegetettsége alá. Ezért az iráni nukleáris létesítmények elleni támadás kétséges és kockázatos lenne – vélekedtek a kutatók, akik ezért azt javasolták, Izrael inkább elrettentő erejét fejlessze, hogy Teheránban tudatosuljon: adott esetben kemény, akár nukleáris válaszcsapásnak teszi ki magát.

A tanulmány szerzői egyébként úgy vélték, hogy ha Irán atomfegyver előállítására tenne szert, azt úgysem jelentené be. „Ez a legvalószínűbb, legalábbis a jelen szakaszban” – tették hozzá.

A szakértők azonban azt is elképzelhetőnek tartották, hogy ha Irán képes lenne is atomfegyver előállítására, nem gyártaná azt, és kísérleteket sem folytatna vele, de azért nem adná fel a lehetőséget, hogy ha szükségesnek ítéli meg, gyorsan megbirkózzon e feladatokkal.

Végezetül a Tel-avivi Egyetem kutatói felvetik egy harmadik, „a legproblematikusabbnak” tartott forgatókönyv lehetőségét is. Eszerint Teherán bejelentené atomfegyver-gyártási képességét és azt, hogy esetleg kísérleteket hajt végre, de ebben az esetben a világközösség erős nyomásának tenné ki magát.

Forrás: MTI

Comments are closed.