Forrás: Népszava

Titokzatos körülmények között hunyt el egy iráni atomfizikus. Hírszerzési forrásokra hivatkozva a brit Times azt írta, hogy Ardesir Hasszanpurt az izraeli titkosszolgálat végezte ki.

Hasszanpur az Irán középső részén fekvő Iszfahán városának nukleáris létesítményében dolgozott, ahol nyers uránt alakítanak át uránhexafluoriddá. Ezt azután a közelben fekvő natanzi atomkomplexumban dúsítják. A 44 éves tudós hirtelen haláláról az iráni hatóságok napokon át hallgattak – jelentette a perzsa nyelvű Farda amerikai rádióadó. A hivatalos közlemény szerint Hasszanpur halálát „gázmérgezés” okozta. A „baleset” körülményeiről nem közöltek részleteket.

A Strategic Forecasting elnevezésű amerikai magáninformációs szolgálat munkatársai meg vannak győződve arról, hogy a Moszad, az izraeli hírszerzés végzett a kutatóval – írta a Times című brit lap. Hasszanpur hatalmas tekintélynek örvendett hazájában, 2004-ben nagy csinnadrattával ki is tüntették a legmagasabb katonai érdeméremmel.

Az év elején komoly figyelmet keltett a Sunday Times című brit lap értesülése, amely szerint Izrael iráni atomlétesítmények lerombolására készül, mégpedig nukleáris fegyverrel. Az újság azt állította, Tel-Aviv az izraeli légierő két egységét készíti fel arra, hogy bunkerromboló bombákkal robbantsa fel a natanzi, iszfaháni és araki létesítményeket. Az izraeli légierő állítólag azt tervezi, hogy lézerirányítású hagyományos rakétákkal fúrna „alagutat” a mélyben rejtőző célpontokhoz. Ezután a Hirosimára ledobott atombomba erejének tizenötöd részének megfelelő detonációs kapacitású miniatűr „bombácskával” tennék tönkre a föld alatti kutatóközpontokat.

A lap úgy értesült, hogy az izraeliek azért vetnének be atomfegyvert, mert hagyományos bombákkal aligha lennének képesek lerombolni a rendkívül ellenálló bunkereket. A nukleáris bombák mélyen a felszín alatt robbannának, így minimalizálva a polgári lakosságra olyannyira veszélyes atomsugárzást.

Az izraeli külügyminisztérium a lapértesülésre válaszul azonnal közölte, hogy az írás „pontatlan”. Tel-Aviv hivatalosan hangsúlyozta, Iz­rael száz százalékig támogatja a nemzetközi közösség törekvését, hogy Teheránra nyomást gyakorolva érje el a perzsa atomprogram leállítását. Az iráni kormány súlyos válaszcsapással fenyegette meg Izraelt, ha az esetleg megtámadná a teokratikus államot. Izrael egyébként soha sem zárta ki egy esetleges megelőző csapás lehetőségét. A Moszad korábbi igazgatója, Efraim Halévi úgy nyilatkozott, hogy Izrael adott esetben talán rákényszerülhet a perzsa nukleáris létesítmények megtámadására. Az izraeli Ynet világhálós portálnak a volt főkém szerdán azt mondta, hogy személyes véleménye szerint eredményes lesz a Teheránra kifejtett nemzetközi nyomás. Úgy vélte, a kemény büntetőintézkedések végül rá fogják döbbenteni az irá­niakat, hogy egyszerűen nem éri meg folytatni az atomprogramot.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókkal fenyegette meg Teheránt, mert az iszlám köztársaság nem hajlandó feladni az urándúsítást. A technológia segítségével elő lehet állítani az atomerőművek működéséhez nélkülözhetetlen hasadóanyagot, ám kellő dúsítottsági szint esetén akár atombombát is. Teherán váltig hangoztatja, hogy nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál.

Semjén Adrián

Keretes cikkek

Évekre a bombától

Eltér a szakértők véleménye arról, mennyi időbe telhet Iránnak az atombomba előállítása. A tekintélyes londoni IISS stratégiai elemzőközpont szerint két-három évbe, amerikai kutatók szerint ezzel szemben legkevesebb négy esztendőbe.

Gyémánt Mariann

Comments are closed.