Forrás: MNO

Hans-Gert Pöttering: A magyar rendőri brutalitás kivizsgálása remélhetőleg nagyobb világosságot teremt

2007. január 26. (10. oldal)

Lovas István

A világ nagyon sokat vár tőlünk, s mi, európaiak, csak együtt tudjuk megvédeni értékeinket és érdekeinket – nyilatkozta lapunknak adott interjújában az Európai Parlament új elnöke, aki szerint élettel kell megtölteni az alkotmányos szerződés lényegét. Hans-Gert Pöttering értetlenségének adott hangot az őt ért magyar sajtótámadás miatt, hiszen számára természetes, hogy az Európai Néppártban – amelynek Orbán Viktor az egyik alelnöke – megértéssel viseltetnek egymás iránt.

CDU-politikus. Hans-Gert Pöttering az Európai Parlament újonnan megválasztott, európai néppárti elnöke. Az 1945-ben született Pöttering német konzervatív politikus, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetőségének tagja. Jogot, politológiát és történelmet tanult Németországban, Svájcban és az Egyesült Államokban. 1979-ben lett az Európai Parlament tagja. Rajta kívül csak tizennégyen vannak, akik e testületben ilyen hosszú ideje dolgoznak. (L. I.)Mit jelent a gyakorlatban az, hogy az EU mindhárom intézményét most néppártiak vezetik?

– Véletlen egybeesés. A német elnökség július elsejéig tart. Ezt követően portugál elnökség lesz, és Portugáliában szociáldemokrata kormány van. Ugyanakkor azt hiszem, hogy a haladás érdekében európai meggyőződésünket latba kell vetni. Az elkövetkező fél évben az elnököknek mindent meg kell tenniük azért, hogy együttműködjenek, és előre vigyék az uniót.

– Egyetért Merkel német kancellárral abban, hogy az uniót történelmi bukás fenyegeti, ha nem tud kijutni az alkotmányos zsákutcából?

– Történelmi hiba lenne, ha nem tudnánk megoldani az alkotmányos szerződés problémáját. Mély meggyőződésem, hogy minden erőfeszítést meg kell tenni az alkotmányos szerződés lényegének megőrzésére. Ez a szükséges reformokat jelenti, és elkötelezettségünket az értékek mellett. A világ sokat vár tőlünk – akár Kínát, Indiát, az Egyesült Államokat vagy Oroszországot nézzük -, úgyhogy mi, európaiak csak együtt tudjuk megvédeni értékeinket és érdekeinket, valamint élettel kell megtölteni az alkotmányos szerződés lényegét.

– Ön és Merkel kancellár aszszony kiálltak amellett, hogy Isten és a kereszténység szerepeljen az alkotmányos szerződésben. Az ezzel szembe menő liberálisok az európai mozlimok állítólagos érzékenységére hivatkoznak. Nem gondolja, hogy mindez csupán ködösítés, és valójában ők maguk nem akarják, hogy az alkotmányban transzcendentális értékek szerepeljenek?

– Amikor az Európai Néppárt – Európai Demokraták frakcióvezetője voltam, mind frakcióm, mind magam igen keményen küzdöttünk azért, hogy felvegyük az utalást Istenre, és említsük a keresztény-zsidó örökséget, de az Európai Parlament – amelynek most elnöke vagyok – másként foglalt állást. Úgyhogy rá szeretnék mutatni arra, hogy a keresztény értékek benne vannak az alkotmányos szerződésben. Ez az emberi lények méltóságát, az emberi jogokat, a demokráciát, a jogállamiságot, a szolidaritás és a szubszidiaritás elveit illeti, valamint az idősek és a fiatalok jólétét, valamint a klónozás megtiltását. Ezek keresztény elvek, és mindenkit kérek, aki nincs a dolgokkal megelégedve, hogy lássa be, ezek az elvek benne vannak az alkotmányban.

– Míg az egész világsajtó megválasztásakor elismeréssel írt a személyéről, morális tartásáról és 1979-ig visszamenő uniós tapasztalatáról, a Népszabadság nevű magyarországi napilap egyetlenként megtámadta önt, amiért korábban támogatta Orbán Viktort, a Fidesz elnökét. Gondolja, hogy támogatása okot ad a támadásra?

– Nem ismerem ezt a cikket. Amikor frakcióvezető voltam, és alelnökként a néppárt vezetőségének tagja, Orbán Viktor szintén az Európai Néppárt alelnöke volt. Teljesen mindennapos és érthető, hogy a pártban – mint egy politikai családban – megértéssel viseltetünk egymás iránt. Úgyhogy ezt a támadást nem értem. A parlament elnökeként az Európai Néppárt elnökségének szintén tagja vagyok, de most nem alelnökként. A helyzetem most tehát más. De Orbán Viktorral fenntartott személyes barátságom nem változott.

– Az Eurobarometernek az uniós érzületekre vonatkozó legutóbbi felmérése szerint Magyarországon az EU támogatása történelmi mélypontra süllyedt. A megkérdezetteknek csupán 39 százaléka gondolja, hogy jó az uniós tagság. E támogatottság drámaian zuhant a jelenlegi kormány alatt. Van valami, amit az EP elnökeként tehet, hogy felemelje azon magyarok lelkét, akik elvesztették hitüket az unióban?

– Az EP elnökeként minden magyar párttal együtt akarok dolgozni, mint korábban is tettem. Azzal a kormánnyal, amely felelős az országért. Mind a kormánnyal, mind az ellenzékkel el kell gondolkodnunk, hogy miként tudjuk az EP-ben növelni a magyarok unió iránti támogatását. A világban csak együtt tudjuk megvédeni értékeinket és érdekeinket. Remélem, jobb légkört tudunk kialakítani, ami Magyarországon az unióval kapcsolatos érzelmeket illeti.

– A magyar közéletet két nagyobb botrány kavarta fel. Az egyik az, hogy külföldi multinacionális cégek lejárt szavatosságú élelmiszereket szállítottak az országba, amelyek a magyar boltokba kerültek úgy, hogy szavatossági idejüket átcímkézték. A másik a német háztartási szemét illegális magyarországi behozatala. Az egyébként mindenre oly szívesen törvényt hozó unió nem tudna ez ellen tenni valamit, és ilyen üzleteket uniós bűncselekménnyé tenni?

– Magyarország jogállam, és bízunk a bíróságokban, hogy meghozzák döntésüket. Az unióban ellenőrzési rendszer működik. Működik a csalást kivizsgáló OLAF, de nem tudom, hogy ez az eset erre vonatkozott-e. A felelős intézményeknek meg kell vizsgálniuk e kérdéseket. De nem az EP elnökének a feladata, hogy ebbe beavatkozzék. Nem én teszek javaslatot uniós törvények meghozatalára. Az Európai Bizottságnak kell ezt megtennie, majd a parlament és a miniszterek tanácsa dönthet. Normál esetben nem az európai törvényhozás foglalkozik a büntetések kérdésével.

– „Az emberi méltóság tiszteletben tartása, jogállamiság és szolidaritás” – nyilatkozata szerint ezek azok az értékek, amelyek szívéhez közel állnak. Miként tudja ezeket az ideálokat összeegyeztetni a magyar rendőrség brutalitásával, beleértve tüntetők szemének kilövését?

– Tudomásom szerint Magyarországon két bizottságot hoztak létre a tavaly őszi események kivizsgálására. Értesülésem szerint e bizottságok célja az, hogy megválaszolják, kit terhel a felelősség a történtekért. Azt hiszem, hogy a vizsgálat eredménye több fényt vetít majd az ügyre.

Comments are closed.