Több milliárd dollárnyi hitelt és segélyt ajánlottak fel a párizsi donorkonferencia résztvevői Libanonnak. Az ellenzék szerint a támogatásokkal csak Fuad Szinjora kormányát akarják megerősíteni a nyugati hatalmak.
A libanoni kormány éjszakai kijárási tilalmat vezetett be, hogy megfékezze az újabb zavargásokat (Fotó: Reuters – Mohamed Azakir)
Fuad Szinjora libanoni kormányfő arra figyelmeztette a párizsi konferencia résztvevőit, hogy külső segítség nélkül könnyen összeomolhat országának gazdasága. Libanon még mindig magán viseli az 1975-1990 között zajló polgárháború nyomait. Szinjora kormánya ráadásul 41 milliárdos, a hazai össztermék több mint 180 százalékát kitevő államadósággal küszködik. Az eddigi újjáépítési erőfeszítéseket pedig értelmetlenné tette Izrael tavaly nyáron indított háborúja, amelynek következményeként használhatatlanná vált az ország infrastruktúrájának nagy része. A konferencia előtt néhány nappal pedig a Hezbollah síita szervezet sztrájkja bénította meg Libanont.
Fuad Szinjora arra figyelmeztetett, hogy Libanon megsegítésének költségei – bármilyen magasnak tűnnek is – még mindig elenyészők ahhoz képest, hogy mennyibe kerülne, ha most magára hagynák az országot.
A legnagyobb adománnyal Szaúd-Arábia állt elő: Szaúd el-Fejszál herceg, szaúdi külügyminiszter 1,1 milliárd dollárt ajánlott fel. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter megerősítette, hogy az Egyesült Államok 770 millió dollár segélyt ad Libanonnak. Franciaország korábban ötszázmillió euró kölcsönt ajánlott fel, az Európai Unió pedig négyszáz millió eurót folyósít 2010-ig.
A párizsi donorkonferenciával egy időben ismét zavargások voltak Bejrútban. Kormánypárti és ellenzéki diákok csaptak össze egy fővárosi egyetemen, a Hezbollah televíziója szerint négy ellenzékit agyonlőttek, és huszonöt ember megsebesült.
Francia diplomaták attól tartottak, hogy több ország a libanoni politikai zűrzavar miatt vonakodik majd segítséget nyújtani. A Párizsban felajánlott segélyek összege azonban elérte a 7,6 milliárd dollárt. A szervezők előzetesen négy-öt milliárd dollár felajánlására számítottak.
Az ellenzéki Al-Ahbar című napilap azt állította, hogy a párizsi konferenciát kizárólag a kormány, nem pedig az ország megsegítésére hívták össze. Az Egyesült Államok és a többi hatalom is hangsúlyozta, hogy a támogatások nem a kormányfőnek és a kormányának szólnak, határozottan kiálltak azonban Fuad Szinjora mellett, és elítélték az iráni és a szíriai beavatkozást Libanonban.
A Hezbollah képviselőit nem hívták meg Párizsba. Az Irán támogatását élvező síita szervezet jelezte, hogy maga gondoskodik a háború áldozatairól. A donorok világossá tették, hogy csak Szinjora kormányával tárgyalnak, és a miniszterelnök feladatának tekintik, hogy otthon az ellenzékkel egyeztessen.
MH-összeállítás

