Nem hivatalos béketervet fogalmazott meg egy volt izraeli diplomata és egy amerikai-szír állampolgár, akik Európában 2004 szeptembere és 2006 júliusa között többször is találkoztak egymással – közölte a Háárec izraeli lap. Alon Liel volt izraeli külügyi főigazgató megerősítette, az elvi megállapodás szerint Izrael kivonulna a Golán-fennsíkról az 1967-es határig, a terület nagy részén parkot létesítenének, és Izrael megtartaná az ellenőrzést a Jordán folyó és a Kineret-tó vizének hasznosítása felett. A fennsík körül 1:4 arányban demilitarizált övezetet hoznának létre. A tárgyalásokról a lap szerint mindkét oldalon tájékoztatást kaptak a kormány képviselői, de a találkozók elakadtak, mert Izrael nem akarta hivatalos rangra emelni a párbeszédet. A Háárec által idézett európai és amerikai források szerint Szíria beleegyezett volna, hogy leállítja a libanoni Hezbollah és a palesztin Hamász támogatását, és elhatárolódik Irántól. Szíria teljes képtelenségnek nevezte a Háárec hírét, míg izraeli részről annyit közöltek, sem Ariel Saron volt, sem Ehud Olmert jelenlegi kormányfő nem tudott az alkudozásról.

