Élőlánccal tiltakoztak Időpont: 2006-12-10 12:52:44
Élőlánccal tiltakozott vasárnap az Országos Gyógyintézeti Központ több száz dolgozója és betege az intézmény sorsának bizonytalansága miatt Budapesten, a kórház Szabolcs utcai épületénél. Banai János főorvos szerint ésszerűtlen, hogy olyan osztályokat szüntetnek meg, melyekre nemrég milliárdokat költött az állam.
A mintegy félezer ember – köztük dolgozók, volt és jelenlegi betegek – az ellen tiltakozik, hogy a hatszáz ágyas, 1.300 dolgozót alkalmazó, tízmilliárd forintos évi költségvetésű, állami fenntartású intézmény nem került a súlyponti kórházak listájára.
A tiltakozó élőláncot szervezők közleményt hoztak nyilvánosságra. Ebben azzal indokolták a megmozdulást, hogy úgy érzik: magukra maradtak, és a százhúsz éves intézmény végveszélybe került, sorsa teljesen bizonytalanná vált.
Az Országos Gyógyintézeti Központ honlapján a hazai progresszív betegellátás meghatározó intézményeként mutatkozik be. Külön kiemelik, hogy a Szabolcs utcai kórházi telepen befejezéséhez közeledik az ország legnagyobb és legmodernebb őssejt-transzplantációs központjának építése.
Banai János gasztroenterológus főorvos, egyetemi tanár az MTI-nek elmondta, hogy a minisztériumi „hivatalos információ” szerint az intézményből a kardiológia a MÁV-kórházba, míg az őssej-transzplantáció, a hematológia a Honvéd kórházba, további két kisebb részleg pedig máshová költözne.
„Az összes többi osztály, a teljes felkészültségével, szakmai gárdájával megszűnne” – mondta a közalkalmazotti tanács elnökhelyettese.
Szerinte „ritkaságnak számít”, hogy Budapest központjában szinte minden szakma jelen van, így egy telephelyen található a kardiológia, a hematológia, az őssejt-transzplantáció, a gasztroenterologia, a meddőségi centrum, a nőgyógyászat, az andrológia, az urológia, a szemészet, a szülészet, a nukleáris medicina és a patológia.
„Itt minden a legmagasabb szinten és együtt működik” – fogalmazott.
A központban ellátott speciális és súlyos betegek száma, akik az ország valamennyi részéből érkeznek, legalább 60-80 ezerre tehető. Hozzátette: azért csatlakoztak az élőlánchoz a betegek, mert nem tudják, hogy a jövőben hol látják el őket.
Hangsúlyozta, hogy a reformok szükségességével egyetértenek, ezért készített az intézmény vezetése már hónapokkal ezelőtt átalakítási tervet. Hozzátette: bízik abban, hogy szakmai érveik meggyőzik a döntéshozókat.
Az intézményre az utóbbi években „tízmilliárdos nagyságrendben” költött az állam, „ezt lerombolni ésszerűtlen” – fogalmazott. Példaként említette, hogy az őssejt-transzplantációs osztály speciális, steril körülményeinek kialakítására nemrég 3 milliárd forint költöttek.
A 120 éves szakmai múltat maga mögött tudó központ eredetileg zsidó kórház volt, majd a háború után orvostovábbképző intézetként működött. Az intézményben ma is folyik továbbképzés, medikusoktatás.
STOP

