Forrás: Magyar Hírlap

Izrael elvben beleegyezett abba, hogy a Mahmúd Abbász palesztin elnökhöz hű, Badr dandár nevű jordániai biztonsági erőt bevessék a Gázai övezetben a rendfenntartás segítésére – közölte kedden egy izraeli diplomáciai forrás.

Abbász megállapodásra jutott az összes palesztin csoporttal az erőszak leállításáról a Gázai övezetben, ennek tényét szombat éjjel közölte Ehud Olmert izraeli miniszterelnökkel, s arra kérte, hogy cserében Izrael állítsa le hadműveleteit a Gázai övezetben, illetve vonja ki onnan csapatait, amibe Olmert beleegyezett.

Az izraeli hadsereg, valamint a palesztin fegyveresek közötti tűzszünet vasárnap hajnalban életbe lépett, ennek ellenére palesztin fegyveresek továbbra is lőttek ki rakétákat izraeli területre. Megfékezésükre palesztin biztonsági erők vonultak be még aznap a Gázai övezet északi részébe. Ennek ellenére az újabb rakétatámadások miatt az izraeli hadsereg feloldotta az övezetben bevezetett általános lőtilalmat a Háárec című izraeli napilap keddi értesülése szerint.

A nyilatkozó izraeli diplomáciai forrás szerint Abbász még a tűzszünet érvénybe lépése előtt kérte, hadd vessék be az övezetben az ezerfős Badr dandárt. „Tulajdonképpen megállapodtunk benne, de hivatalosan még nem jelentették be” – mondta az illető.

Izrael korábban ódzkodott attól, hogy a Palesztinai Felszabadítási Szervezet fegyveres erői végezzék a rendfenntartást a palesztin területeken. Száeb Erekát, Abbász egyik magas rangú tanácsadója szerint az elnök már hónapokkal ezelőtt is kérte Izraelt, hogy tegye lehetővé a dandár bevetését. Az Egyesült Államok viszont már korábban is támogatta azt az ötletet, hogy a dandárt bevessék az övezetben vagy Ciszjordániában.

A dandár tagjai főleg az Abbász vezette Fatah mozgalom milíciájához tartoztak, de a Hamász fegyveresei elűzték őket azóta, hogy a radikális szervezet kormányra került a palesztin területeken. Meg nem nevezett izraeli katonai tisztségviselők szerint a dandár tagjait az Izraelt a Gázai övezettől elválasztó határ mentén vetnék be.

Forrás: MTI

Comments are closed.