Forrás: Népszava

A szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) mecklenburgi sikere, továbbá a rendkívül alacsony részvétel váltotta ki a legnagyobb aggodalmat hétfőre a német politikusok körében az előző nap tartott tartományi parlamenti választások után. A neonáci párt az északnémet tartomány súlyos gazdasági helyzetét és a növekvő munkanélküliséget meglovagoló, demagóg és populista kampányának köszönhetően a voksok 7,2 százalékát megszerezve jutott be Mecklenburg-Elő-Pomeránia parlamentjébe, így képviselői Szászország után immár a második helyi törvényhozásban fejthetik ki hivatalosan is alkotmányellenesnek, szélsőségesnek, fajüldözőnek és antiszemitának mondott nézeteiket.

Ez a magyarázata annak, hogy hétfőre valamennyi nagy párt riadót fújt az NPD ellen, összefogást, továbbá a tartomány felemelkedése érdekében ésszerű gazdasági és szociális programokat sürgetve a szélsőjobboldal visszaszorítása érdekében. A pártok ugyanakkor egymást is vádolták az NPD előretörése miatt, s ezt a vádat a legszemléletesebben a Zöldek egyik vezető képviselője fogalmazta meg, hangoztatva: erre a veszélyre nem a választások utáni éjszaka kellett volna rádöbbeni, hanem az NPD aktivistáinak rendkívül durva kampánya és a Németországban élő külföldiek ellen végrehajtott sorozatos támadások nyomán.

Wolfgang Thierse szociáldemokrata parlamenti alelnök ugyanakkor természetesnek nevezte, hogy az emberek a súlyos problémákra az NPD által kínált „legegyszerűbb megoldásokat” keresték, s hangoztatta, hogy a párttal szemben parlamenti eszközökkel kell felvenni a harcot. Ronald Pofalla, a konzervatív CDU főtitkára ugyancsak annak a nézetnek adott hangot: a pártoknak együttesen kell fellépniük az NPD-vel szemben, s együtt kell bebizonyítaniuk, hogy „sarlatánokról” van szó.

A szélsőjobboldali párt előretörése mellett nagy visszhangot váltott ki a rendkívül alacsony részvétel, ami mind a Berlinben, mind Mecklenburg-Elő-Pomerániában mintegy tíz százalékkal maradt el a legutóbbi választáson regisztrált szavazói aktivitástól. Elemzők ezt elsődlegesen a politikával szembeni, erősödő kiábrándultsággal magyarázták. További okfejtésként szerepelt a nagy pártok, a konzervatívok és a szociáldemokraták szemben megnyilvánuló csalódottság, az üresnek tartott programok elutasítása. Megfigyelők szerint ez a kiábrándultság is egyértelműen a szélsőjobboldal malmára hajtotta a vizet, amit jelzett az is: az NPD képviselői nemcsak Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományi parlamentjébe jutottak be, hanem a főváros, Berlin néhány kerületi önkormányzati testületébe is.

MTI-információ

Comments are closed.