NOL * Vincze Attila Tamás * 2006. szeptember 14.
„Semmi sincs egészen úgy.” – Füst Milán
Jeffrey Archer: Tökéletes másolat
Világsikerek sorozat
Mi köze Van Gogh híres „levágott fülű” önarcképének a Ceauºescu pénzmosójából lett amerikai bankárhoz, a tornászbajnoknőből lett bérgyilkoshoz, a japán milliárdoshoz és a brit grófnőhöz? Mire mindez kiderül az izgalmakban korántsem szűkölködő regény végére, az olvasó szinte bejárja a fél világot a festményt és egymást is üldöző szereplők nyomában New Yorktól Londonon, Bukaresten és Moszkván át Tokióig.
A szerző könyvei is hasonló utat járnak be: Jeffrey Archer kötetei már több mint 120 millió példányban keltek el világszerte. A volt parlamenti képviselő, aki öt évet töltött a brit alsóházban és tizennégyet a felsőben, Őfelsége börtönét is megjárta. (Talán ezért is járatos a bűn és a felső tízezer világában egyaránt.) A tökéletes másolat a szabadulása után írott első regénye.
Az angol lord nem véletlenül lett világhírű; korábbi könyvei is mind a sikerlisták élére kerültek. A kalandokban bővelkedő, finom iróniával átszőtt regényeiben mindig fellelhető a tipikus angol humor, mely rendkívül elegáns írói stílussal párosul. A szerzőtől a Világsikerek sorozatban A tizenegyedik parancsolat és A szerencse fiai című regények olvashatók, de korábbi könyvei is megjelentek magyarul.
Kovács Attila Zoltán: A nevető Erdély
Kemence melegénél pipázgató nagyapáinkat juttatja eszünkbe e könyv, akik a tűz ropogása mellett, ízes beszéddel meséltek humoros és pikáns történeket a köréjük gyűlt család aprajának-nagyjának a jég hátán is megélni tudó székelyről. És a komájáról meg a kántorról meg az okos asszonyról meg a furfangos cigányról. Egyáltalán a székely agyafúrtságról, a maga egyszerűségében is bölcs népi észjárásról. A majd száz mese, anekdota mondanivalóját híven tükrözik a különleges illusztrációk. A nevető Erdély a XIII. Budapesti Könyvfesztiválon Budai – díjat kapott!
Szécsi Katalin: Palika (második, bővített kiadás)
2001tavaszán nagy visszhangot keltett riportot sugárzott a Tv2 Napló című műsora. Sváby András szerkesztő-riporter a kaliforniai Palm Springs egyik idősek otthonában találkozott Szécsi Pál édesanyjával, aki először hallgatta meg fia dalait. Az anya 1956-ban elhagyta gyerekeit.
Szécsi Katalin, a feledhetetlen énekes nővére levelekben számol be édesanyjuknak az azóta eltelt időről, főleg öccse, Palika tragédiába torkolló sorsáról. Vajon az édesanya hiánya is szerepet játszott abban, hogy a népszerű művész zaklatott életet élt és harmincévesen a halált választotta? Mi erősebb, a harag vagy a szeretet? Van, lehetséges megbocsátás? Ezekre a kérdésekre keres választ ez az őszinte, nagyon emberi könyv. A nagy sikerű könyv új, bővített kiadásához Sváby András írt előszót.
K.u.K. Kiadó; 214 oldal, 2600 Ft.
Maurice Druon: Az ősi törvény. Az elátkozott királyok, 4.
Fordította: Gyáros Erzsébet
Az ősi törvény Maurice Druon francia történelmi regénysorozatának, Az elátkozott királyok-nak a negyedik kötete. Az előző kötetben, a Korona és méreg-ben megismert szép Klemencia királyné őszintén gyászolja hirtelen elvesztett férjét, X. Lajost, a Civakodót. Hogy az uralkodót megmérgezték, azt csak gyanítják. És Lajos király gyermeke még meg sem született. Fiú lesz-e vagy lány? Az ország trónja századok óta először üres. Király nincs, sőt pápa sincs. A bíborosok sehogy sem tudnak megegyezni. Az uralkodó szokásjog nem mutat kiutat az előállt veszélyes helyzetből. Marakodás kezdődik, és a Vaskirály legerélyesebb fia egy ősi törvényre hivatkozva a férfiági örökösödést proklamáltatja, mert X. Lajosnak meggyilkoltatott első feleségétől ugyan már volt gyermeke, de lány, sőt a rossz nyelvek azt beszélik, hogy Johannának nem is Lajos az apja… Klemencia és Lajos gyermeke végre megszületik. És fiú! De kereszteléskor megmérgezik a csecsemőt. Postumus János mindössze néhány napig élhetett. A régens, a Vaskirály fia azonnal megkoronáztatja magát. Ő V. Fülöp király, aki Kapuzáró gúnynévvel vonul be a történelembe. Trónjára a végre megválasztott új pápa, XXII. János segíti, akit a befalazott Jakobinus-templomban hosszú alkudozások után csak azért választanak meg, mert halálos betegnek hiszik. Ám a megmérgezett csecsemő mégsem a kis királyfi, hanem egy cseregyerek volt, de ezt csak kevesen tudják. És a titkot szigorúan őrzik. Vajon fény derül-e rá egy napon, és vajon hogyan alakul Franciaország és elátkozott királyai további sorsa? Ezt majd a következő kötetből tudhatják meg az olvasók.
Európa Könyvkiadó; 288 oldal, 2500 Ft.
Tornay Judit: Halálunk óráján
Belladonna sorozat
Mi kell ahhoz, hogy egy középkorú nő boldog legyen? Sok minden. Például hogy a gyerekei előtt szép jövő álljon, a férje hűségesen szeresse, ő maga pedig anyaként, feleségként és dolgozó nőként sikeres legyen. De ha ez a nő rákos, akkor lehet, hogy mindezek háttérbe szorulnak, sőt egyáltalán nem fontosak, mert csak az számít, hogy meggyógyuljon.
A Halálunk óráján hőse, Éva még abban sem mindig biztos, hogy az számít. Amikor az élet normális folyamát egyik napról a másikra hirtelen megakasztja valami, méghozzá egy ilyen horderejű valami, akkor a felszínre kerül a sérelmek évek óta halmozódó hordaléka. De ezt csak Éva látja, mindenki más, a férje, a két fia, az anyja, a barátnői számára az élet, a saját életük lényegében ugyanúgy folyik tovább, ahogyan eddig, nekik továbbra is meg kell vívniuk a maguk csatáit, el kell végezniük hétköznapi feladataikat. Nem egészen értik, mit vár tőlük Éva, ő pedig nem tudja megmagyarázni nekik.
A Halálunk óráján elgondolkodtató, mélységesen megrendítő lélekrajz. Talán segít átérezni és megérteni a rákkal vagy más súlyos betegséggel küzdők végtelen magányát, elszánt küzdelmét és különleges igényeit.
Tornay Judit Miskolcon született, férjével és négy gyermekével Sopronban él. Önkéntesként egy válságterhesekkel foglalkozó alapítvány titkára. Más kiadóknál megjelent három krimije (A. G. Ata néven) és egy romantikus regénye. „Kiskrimiket” is ír a TVR7 című műsorújságba. Honlapja ezen a címen érhető el.
Európa Könyvkiadó; 216 oldal, 1900 Ft.
Chian Zettnersan Mester: A tao hálószobatitkai
Fordító: Márton Ferenc
A tao hálószobai művészete a szexualitást minden létezés ősforrásának tekinti – annak az erőnek, amely az élet minden jelenségét létrehozza: a végtelenül nagy örömtől egészen a legnagyobb fájdalomig. Ez a szexuális energia láthatatlanul mindig jelen van, át- és áthatja mindennapi életünket. Határtalan erejét életünk meghosszabbítására és megjobbítására használhatjuk fel.
Igaz ugyan, hogy a tao hálószobai művészetet az ősi Kínában először mintegy 6000 évvel ezelőtt formázták szavakba és szimbólumokba, a szexualitás lényegesen régibb, mint a ránk hagyományozódott emberi civilizáció. Túllép tér és idő, faj és kultúra minden határán, mert a szerelem mélységes szexuálisbölcsessége azonos a természet univerzális és örök lényegével.
A tao bölcseinek köszönhetően – akik megalkották a világ legrégebbi és legállandóbb civilizációját -férfi és nő között kialakult a mélyebb szexuális igazság. Ez több, mint életfilozófia. Mindent átölelő életfelfogás, ugyanakkor ezeknek a szexuálterápiás gyakorlatoknak a végzése jelenti talán az egyetlen lehetőséget arra, hogy eljuthassunk a szerelem örömeinek kiteljesedéséhez. Szerencsére ősi kínai hálószobatitkok, az úgynevezett „taoisztikus párnakönyvek” révén feljegyzések sokasága maradt ránk az élet szexuális úton történő meghosszabbításának módjáról.
Bioenergetic Kiadó; 312 oldal, 2043 Ft
Heller Ágnes: Ímhol vagyok – A Genezis könyvének filozófiai értelmezései
Heller Ágnes számtalan monográfia és cikkgyűjtemény után talán (legszűkebb kollégái, barátai szerint pedig biztosan) ezúttal a legjobb könyvét írta meg. Annyi bizonyos, hogy a legszélesebb érdeklődésre számottartó könyve ez, hiszen a Biblia elbeszélései a zsidó-keresztény kultúra alapszövegei – mind a vallás és mind a kultúra szempontjából. Hiszen a Genezis könyve üti le azt az alaphangot, amely nemcsak az egész Bibliát, de a civilizációnk alapját (értékeit, fejlődése irányait) is meghatározza – s vele a kimenetelét.
A szerencsés, vagy inkább nagyon is aktuálisan univerzális témaválasztás a filozófusi pályafutás nagy összegzése is egyben. A könyv szerkezetében és stílusában harmonikusan szervül az egyetemi előadó („A filozófia beszélgetős műfaj” – tartja Heller Ágnes) és a sziporkázóan szellemes, sőt: humoros esszéista, a filozófiatörténész és a nagy elődeivel és saját kortársaival egyenrangú párbeszédet folytató vitapartner, az etikai és az esztétikai gondolkodó – és a kétezer év, valamint a legközvetlenebb kora szellemtudományát homogenizáló jelentős filozófus.
A mű a Biblia számos olvasatának (vallási, irodalmi, üdvtörténeti és filozófiai) interpretációs lehetőségeinek elemzésével indul, majd Szent Ágoston, Maimonidész, Eckhart mester, Kant, Kirkegaard, Buber, Walter Benjamin és Paul Ricoeur útitársak Genezis-értelmezései útján jut el a saját értelmezéséhez. Miközben persze, mint egy szimfónia alapmotívuma, a kétezer éven keresztül tartó szellemi utazáson, végig Heller Ágnes gondolataival éljük át ezt a nagy kalandot.
„Hogy miért választottam a Genezis filozófiai értelmezésének témáját? – vallja Heller Ágnes. – Talán azért, mert szívesen veszem a kezembe a Bibliát s olvasásában mindig gyönyörűségem telik. Meg talán azért is, mert csodálom a nagy interpretálóknak azt a képességét, hogy élvezetesen képesek vegyíteni a bátorságot az alázattal. S végül azért is, mert az ezeken a szövegeken való gondolkodás kivezet az »éppen most« imádatába beleszédült korunkból, mivel mindaz, amiről itt szó van, túlmutat az időbeliségen. A nagyon ősi nagyon jelenvaló, s a nagyon jelenvaló nagyon ősi.”
Múlt és Jövő Kiadó; 3200 Ft.
Beth Nimmo – Darrell Scott: Rachel könnyei
Rachel Scott 17 évesen halt meg egy iskolai lövöldözésben. Életének és halálának fontos üzenete van minden kamasz és fiatal számára, aki napjainkban őszintén szeretné megélni hitét
Harmat Kiadó; 250 oldal, 1500 Ft.
Sümegi György: Naplók, interjúk „56-ról
Naplók, interjúk, fényképek és képzőművészeti alkotások a 20. század második fele meghatározó történeti eseményének, az 1956-os forradalomnak állítanak hiteles, személyes jegyekkel is hangsúlyozott emléket.
Naplók: Kós Károly, Oltványi Imre, Veress Pál, Veressné Deák Éva, Nádasy László, Rapaich Richárd
Interjúk: Kinczler Gyula, Almásy László, Fettich László, Gara László, Franciszek Starowieyski, Deim Pál, Veszprémi Imre, Tóth Sándor, Pap Zsolt, Lux Antal, Ambrus Győző, Rapaich Richárd, Megyik János
Enciklopédia Kiadó; 300 oldal, 2500 Ft.
Kármán Irén: Szemben a maffiával – „Papa” nyomoz
„Elmondom, hogy a kisemberek azért nem mernek beszélni, mert őket egyszerűen fizikálisan tönkre teszik. Odamennek, szétverik a lakásukat, fölgyújtják az autójukat vagy beverik az ablakát… A félelem nagy úr. Bennem tudat alatt sincs félelem, mert ebben éltem le az életem. Ha féltem volna bármikor, akkor abba kellett volna hagynom a munkámat, mert nem tudtam volna élni, létezni.” (Sándor István – „Papa”)
„Remélem, a könyv segít felejteni a rossz reflexeket. Szólni kell arról, ami bennünket bánt. A mellébeszélésről, a hazudozásról a sumákolásról, ami annyi kárt okozott és bizalmatlanságot szült. A rendszerváltásért pedig nem azért küzdöttünk, hogy ismét hallgassunk piszkos dolgokról és titkos akták vegyenek minket körül egy korrupt országban.” – Kármán Irén
London Hill Kiadó, 164 oldal, 2500 Ft.
Tamási Áron: Szűzmáriás királyfi
„Regényem egy esztendő óta él és forr bennem, csak nyugalomba kéne menekülnöm ismét, hogy megírhassam. Úgy megyek haza, mint a szántóvető a földre egy sereg búzával” – írta Tamási Áron még Amerikából. A Szűzmáriás királyfi-val született meg 1928-ban a székely „eposzregény”, mellyel az író – már az Ábel megírása előtt – bizonyította, hogy Bartók és Kodály „lélektestvére”. A Szűzmáriás királyfi, melynek új kiadása híven követi az író igazításait, az életmű meghatározó alkotása.
Új Palatinus Kiadó; 297 oldal, 2800 Ft.
Klasszikus mesék – Első rész
E csodálatos mesekönyv első kötetében a nagy klasszikusokkal találkozhatunk. Elrepülhetünk Alice-al Csodaországba, átélhetjük Csizmás Kandúr vagy Aladdin kalandjait, és hagyhatjuk, hogy elbűvöljön e színes mesevilág.
Napraforgó Kiadó; 182 oldal, szivacstáblás, bélelt borító, 3690 Ft.
Emilie Beaumont: Képes mindentudó az élelmiszerekről
Nézd, milyen… sorozat
A Nézd milyen sorozat ezen képeskönyve az élelmiszereket mutatja be a gyerekeknek. Megismertet a különféle ételekkel. Mesél a különböző élelmiszerek – például a csokoládé – alapanyagainak eredetéről, gyártásáról, elkészítéséről. Az egyszerű szöveg és a sok illusztráció arra szolgál, hogy a gyerekek megértsék a megfelelő táplálkozás fontosságát saját testi fejlődésükben és egészségük megóvásában.
Passage Kiadó; 124 oldal, 2190 Ft.

