Forrás: Népszava

Tegnap Izrael feloldotta azt a tengeri zárlatot, melyet a legutóbbi háború alatt vont Libanon köré. Erre egy nappal azután került sor, hogy a zsidó állam megszüntette északi szomszédját érintő légi blokádot. A tegnapi lépés megtörténtét megerősítette az izraeli kormány csakúgy, mint az ENSZ libanoni békefenntartó erőinek, az UNIFIL-nek a paancsnoksága. Az izraeli hadihajók helyét a nezetközi erők tengeri egységei vették át.

„A franciák, olaszok és görögök alkotta, Olaszország irányította haditengerészeti erő 12 óra 30 perckor (közép-európai idő szerint 11 óra 30 perckor) megkezdte a libanoni partok ellenőrzését” – közölte Fuád Szinjóra libanoni kormányfő hivatala.

Csütörtökön közép-európai idő szerint 17.00 órakor Izrael a tervezettnek megfelelően feloldotta Libanon légi blokádját, de az ideiglenes haditengerészeti erő feladatainak meghatározását illető jogi nehézségek miatt elhalasztotta a tengeri blokád feloldását. Több légitársaság, így az Air France is felújította pénteken közvetlen bejrúti járatát.

Izrael hajlandó párbeszédet kezdeni az általa megszállt, a közös izraeli-libanoni-szíriai határtérségben fekvő Sebaa-tanyák sorsáról, ha lefegyverzik a Hezbollah libanoni síita szervezetet – közölte Ehud Olmert izraeli kormányfő. A miniszterelnök erről Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott jeruzsálemi megbeszélése után nyilatkozott. A Sebaa-tanyákról folytatandó tárgyalások másik feltételéül azt szabta, hogy a területet Libanonhoz és ne Szíriához tartozónak ismerjék el.

A Hermon-hegy lejtőjén fekvő, Libanon, Izrael és Szíria közé beékelődött 20 négyzetkilométernyi területet Libanon magáénak követeli. Ezt szóban Szíria is elismeri, de írásban, hivatalosan ezt eddig nem tette meg. Az ENSZ 242-es számú határozata izraeli-szíriai vita tárgyaként kezeli a földdarabot, mert azt Izrael Szíriától hódította el, nem pedig Libanontól.

Németország – múltbéli tapasztalatai és kapcsolatai révén – fontos szerepet játszhat a Hezbollah libanoni síita szervezet által elhurcolt két izraeli katona kiszabadulását célzó fogolycserében – hangoztatta pénteken Amír Perec izraeli védelmi miniszter Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel, aki Cipi Livni izraeli külügyminiszter-asszonnyal is tárgyalt. Perec megerősítette, hogy Izrael két héten belül ki akarja vonni valamennyi katonáját Libanonból.

Népszava-összeállítás

Comments are closed.