Forrás: Inforádió

Betűméret +

Két ember személyes vitája miatt kikerült Magyarország egy ENSZ-bizottságból. A nők jogaival foglalkozó testület régi tagját a magyar kormány nem támogatta tovább, ő pedig utódja alól rúgta ki a széket.

Nem lesz magyar tagja a nők hátrányos megkülönböztetése ellen küzdő ENSZ-bizottságnak. A New York-i testületben eddig Morvai Krisztina büntetőjogász, az ELTE docense képviselte Magyarországot. Az ő négyéves megbízatása azonban idén lejárt. Utódja Pető Andrea, a zsidó-feminista Eszter Táska Alapítvány alapítója lett volna, de végül mégsem lesz magyar a bizottságban.

A hvg.hu írása szerint azért, mert Morvai Krisztina – köznapi nyelven szólva – megfúrta Pető Andreát az ENSZ-nél. Morvai ugyanis írt egy levelet a tagállamoknak, amiben a hvg.hu szerint – idézem – „saját kormányát vádolta meg, hogy izraeli nyomásnak engedve a következő négy évre nem az ő mandátumát hosszabbították meg, hanem egy cionista nőszervezet aktivistáját, Pető Andreát jelölték a posztra”.

Sajtóhírek szerint a palesztin és beduin nők sorsát szívén viselő Morvai Krisztina nem volt jóban a magyar kormánnyal. A Külügyminisztérium szóvivője, Polgár Viktor ezt alátámasztotta az InfoRádiónak.

A kör bezárul

Morvai Krisztinát és Pető Andreát egyelőre nem sikerült elérnünk. Morvai a távirati irodának azonban eljuttatott egy nyilatkozatot. Ebben „visszavág” a Külügyminisztériumnak. Voltaképpen azt írja, hogy ő esküt tett független szakértő, tehát nem tartozhat engedelmességgel a magyar kormánynak.

Morvai Krisztina egyébként azt is állítja, hogy azért nem lehet tovább a bizottság tagja, mert az izraeli ENSZ-misszió megfúrta őt, amiért védelmébe vette a palesztin és az arab nőket. Ő úgy tudja, hogy Pető Andrea jelölését Göncz Kinga külügyminiszter támogatta.

Pető Andrea történész-szociológus a távirati irodának nem kommentálta a kínos történetet. Azt azért sajnálja, hogy nem került be a bizottságba.

A kör tehát bezárult: ha mindenkinek igaza van, akkor az a helyzet, hogy mindenki megfúrt mindenkit, ezért Magyarország nyilvánosan megszégyenülve saját magát golyózta ki egy ENSZ-testületből.

Comments are closed.