Nemzetközi konferenciát rendeznek szerdán Rómában a libanoni válságról, ahol olyan problémákra keresnek megoldást, mint egy mielőbb megkötendő tűzszünet, illetve egy nemzetközi stabilizációs erő felállítása.
Zhang Yesui, Frank-Walter Steinmeier, Sergey Lavrov, Philippe Douste-Blazy,
Condoleeza Rice, Margaret Beckett és Javier Solana
A Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter kezdeményezésére megrendezett egynapos konferenciára nem kapott meghívást Izrael, illetve a Hezbollah gerilláinak támogatásával vádolt Szíria, jelen lesz viszont 14 állam külügyminisztere.
A találkozón részt vesz az Egyesült Államok, Kanada, Finnország (az EU soros elnökeként), Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Oroszország, a válság kezelésében érintett közel-keleti államok (Szaúd-Arábia, Törökország, Jordánia, Egyiptom), valamint a harcok fő elszenvedőjeként Libanon, amelyet Fuád Szinjóra kormányfő képvisel majd.
A libanoni kormányfő kedden bejelentette, hogy Bejrút az izraeli harci cselekmények azonnali beszüntetését fogja szorgalmazni a római konferencián, és hogy leleplezzük „az izraeli háborús bűncselekményeket” – fejtette ki az olasz fővárosba utazása előtt Fuád Szinjóra.
A találkozón a jordániai külügyminiszter szerint az arab államok közös álláspontot fognak képviselni.
A konferencián a megnevezett országokon felül olyan nemzetközi szervezetek is képviseltetik magukat, mint az Európai Unió, a Világbank, valamint az ENSZ, amelynek főtitkára már kedden az olasz fővárosba érkezett.
(MTI)

