Továbbra sincs nyugalom a Közel-Keleten, noha a nemzetközi közösség igyekszik rávenni Izraelt és a Hezbollah fegyveres szervezetet a tűzszünetre. Libanonból továbbra is ezrek menekülnek: a külföldieket leginkább hajóval menekítik ki Ciprusra. A libanoniak többsége gyalogosan hagyja el az országot és megy át Szíriába.
Tovább nőtt Libanonban az izraeli támadások halálos áldozatainak a száma. A becslések szerint a már 9 napja tartó katonai akcióban majdnem 300-an vesztették életüket, zömmel civilek. Izraeli oldalon 30-ra tehető a halottak száma, ebből 16 a civil áldozat.
A zsidó állam azután indított támadást Libanon ellen, hogy az országban működő hezbollah fegyveres szervezet 2 katonáját foglyul ejtette. Az elmúlt napokban egyre hangosabban követeli a nemzetközi közösség a fegyverletételt.
Solana azonnali tűzszünetet kér
Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Jeruzsálemben az azonnali tűzszünetre szólította fel a feleket. Javier Solana azt ígérte, hogy az unió további erőfeszítéseket tesz a vérontás megállítására.
Cipi Livni izraeli külügyminiszter ugyanakkor azt mondta: hazájának fontos, hogy olyan hosszú távú változások történjenek a térségben, amely elvezet a terror fölszámolásához – azaz a Hezbollah megsemmisítéséhez.
Az olaszok békefenntartókat küldenének
A német és az olasz államfő is az azonnali fegyverszünetet és tárgyalásokat sürgetett. Horst Köhler azt mondta: Izraelnek joga van az önvédelemre, de aggodalmát fejezte ki a polgári áldozatok és a lerombolt infrastruktúra miatt.
A Berlinben vendégeskedő Giorgio Napolitano olasz államfő támogatta azt a kezdeményezést, hogy ENSZ békefenntartók menjenek Dél-Libanonba, és hogy az unió is vegyen részt a misszióban.
Tony Blair kormányfő Londonban arról beszélt, hogy csak akkor szólítja föl Izraelt az azonnali tűszünetre, ha a konfliktust kiváltó két ok megszűnik – az izraeli katonák foglyul ejtése és a zsidó állam bombázása.
Még hetekig tarthat?
Egy izraeli katonai vezető arról beszélt, hogy még hetekig eltarthat a Libanon elleni akció. Eközben tízezrek próbálják meg elhagyni a Földközi-tenger partján fekvő országot. A külföldiek hajón menekülnek – főleg Ciprusra.
Sokan ugyanakkor Szíriában keresnek menedéket a bombázások elől. Segélyszervezetek szerint Libanonon belül is egyre nagyobb gondot jelent a menekültek ellátása. Víz- és gyógyszerhiány fenyeget.

