Forrás: hirszerzo.hu

Libanon teljes légi és tengeri blokád alatt

Hírszerző információ 2006. július 14. 12:16

A nemzetközi jog alapján Libanon köteles lenne megakadályozni, hogy az ország területéről terrorcselekményeket hajtsanak végre – mondta a Hírszerzőnek Valki László nemzetközi jogász. Libanon azonban képtelen kontrollálni a területén operáló Hezbollah milicistákat, akik közben újabb, Haifa elleni támadással fenyegetnek.

Harmadik napja tartanak az Izrael és a Hezbollah, illetve a libanoni hadsereg közötti összecsapások, miután Ehud Olmert kormányfő a libanoni hadműveletek fokozására adott parancsot. A támadásoknak eddig legkevesebb 55 polgári áldozata van, több mint százan megsebesültek. Izrael katonai parancsnoka szerint semmi és senki nincs biztonságban Libanonban.

Az izraeli légierő (IAF) ismét rakétákkal támadta a bejrúti nemzetközi repülőtér egyik kifutópályáját – közölték szemtanúk és libanoni biztonsági források. A reptér már csütörtökön bezárt, miután az izraeli légierő használhatatlanná tette mind a három kifutópályáját. Ez volt a harmadik eset, hogy Izrael a támadás kezdete óta a bejrúti repülőteret lőtte.

Izrael abban bízik, hogy ha sikerül elpusztítania a Hezbollah főbb központjait, akkor a libanoni kormány megerősödik és szuverenitását a déli országrészben is gyakorolni tudja. Naim Qasem, a terrorszervezet helyettes vezetője szerint azonban a Hezbollah tagjainak is joga van Libanon bármely területéhez. Hozzátette, nem céljuk kiterjeszteni a fennálló konfliktust, nem akarnak több civil áldozatot, de azzal is tisztában vannak, hogy Izrael nem adja fel, amíg „valóban nem érzi a fájdalmat”.

Új fenyegetés

Mára virradóra az izraeli csapatok lebombázták a Hezbollah több állását, köztük egy kulcsfontosságú hidat Bejrút déli részén, s egy radarállomást is megsemmisítettek. A központok a síita Dahiya szomszédságában voltak, s az izraeli hadsereg szerint innen koordinálták a világ több pontján végrehajtott terrorcselekményeket.

Libanoni járőrök a bejrúti repülőtérre vezető út lebombázott felüljárója mellett (Fotó: MTI/AP)

Közben a Hezbollah újabb két rakétát lőtt ki észak-izraeli területekre, halálos áldozatról azonban nem tudnak. Az elmúlt 48 órában a libanoni terrorcsoport összesen 150 rakétatámadást intézett Izrael ellen. A szervezet a harcok kiterjesztése esetére újabb rakétatámadással fenyegette meg az észak-izraeli Haifa városát.

A nemzetközi jog alapján Libanon köteles lenne megakadályozni, hogy az ország területéről terrorcselekményeket hajtsanak végre – mondta a Hírszerzőnek Valki László nemzetközi jogász. Valid Dzsumblat, a Szíria-ellenes álláspontjáról ismert libanoni drúz vezető azonban egy amerikai interjúban arra kérte Izraelt, ne bombázza az országát, mivel a kormánynak nincs ráhatása a Hezbollahra. Megerősítette: Irán és Szíria mozgatják a szervezet szálait.

Iránban vannak az elrabolt katonák?

Gideon Meir izraeli külügyminisztériumi tisztviselő szerint a Hezbollah a két, szerdán elrabolt katonát Iránba szállítja. Meir így fogalmazott: „Izrael a Hamászt, a Hezbollahot, Szíriát és Iránt tekinti a terrorizmus és a gyűlölet forrásának, ami nem csak Izraelt, de az egész világot veszélybe sodorja.”

Teherán szerint azonban az izraeli feltételezés nonszensz, s a túszokat nem hozzájuk szállítják. Emellett Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök óva intette Izraelt bármilyen Szíria elleni agressziótól: „Ha Izrael újabb ostobaságot követne el, és megtámadná Szíriát, az az egész muzulmán világ elleni agressziónak felelne meg és kemény lenne rá a válasz.”

Önvédelmi jog

Az Európai Unió egyértelműen túlzónak és aránytalannak tartja Izrael katonai lépéseit, tegnap erős kritikával illette az államot. Az EU szerint Libanon teljes blokád alá vonása egyáltalán nem indokolt.

Kofi Annan ENSZ főtitkár súlyos aggodalmának adott hangot, s Condolezza Rice amerikai külügyminiszter is elismerte, hogy Izraelnek visszafogottabban kéne reagálnia. George W. Bush amerikai elnök azonban kijelentette, hogy Izraelnek joga van megvédenie magát.

Az izraeli harckocsik szemtanúk szerint visszavonultak ugyan a Gázai övezet középső és déli részéből, a támadások azonban északon folytatódtak, ahol egy Hamász-képviselő házát érte támadás.

Az arab államok nevében Katar a Biztonsági Tanács előtt követelte, hogy Izrael állítsa le katonai műveleteit, és vonja vissza csapatait a palesztin autonóm területről. Az arab államok szerint ugyanis Izrael aránytalanul nagy erőket vet be, s veszélyezteti a palesztin polgári lakosságot. Az Egyesült Államok azonban megvétózta a határozattervezetet.

(Forrás: BBC, CNN, New York Times, Jerusalem Post, MTI)

Comments are closed.