Forrás: hirszerzo.hu

Izrael kontra Hezbollah és Libanon

Hírszerző információ 2006. július 13. 18:39

„Ez sokáig fog tartani” – közölte a légierő parancsnoka, miután Izrael ma kiterjesztette válaszcsapásait a Libanon területén operáló siíta terrorszervezet ellen. Izrael, úgy tűnik, betartja ígéretét, mely szerint „nagyon fájdalmas és messzire ható következményei” lesznek annak, hogy a Hezbollah gerillái foglyul ejtették két katonájukat.

Izrael nem egyszerűen terror-, hanem háborús cselekménynek tekinti katonái elrablását (s több másik meggyilkolását), ezért mára virradóra negyven légicsapást hajtott végre Libanonban. Azóta rakétákat lőttek ki a bejrúti nemzetközi repülőtér kifutópályájára is, lebombázták a Hezbollah tévéjének székházát, s teljes blokád alá akarják vonni Libanont. A palesztin elnök egy nagy kiterjedésű közel-keleti háborútól tart, Libanon pedig mindenre kiterjedő tűzszünetet követel az izraeliektől.

A jelek szerint Izrael további támadásokra rendezkedett be, s figyelmeztette Libanont, költöztesse át biztonságosabb helyre a polgári lakosságot Bejrút egyik déli negyedéből, ahol a Hezbollah fellegvára van. Az offenzíva hosszabb távú célja: megakadályozni a milíciát abban, hogy tartósan berendezkedjen az izraeli-libanoni határvidéken.

Libanoni mentősök elszállítják egy áldozat holttestét (fotó: MTI/AP)

A támadássorozatot több hónaposra tervezi az izraeli hadsereg: egészen addig kitartanak, amíg támadásképtelenné nem teszik a befolyásos Irán-barát terrorszervezetet. Az evakuálásra való felszólítás mellett Izrael arra is figyelmeztetett, hogy ha bárki fegyverrel a határ egykilométeres körzetébe hatol, azt lelövik.

Mahmúd Abbász palesztin elnök szerint Izrael katonai akciói egy nagy kiterjedésű közel-keleti háború rémét vetítik előre, ezért arra kérte a nagyhatalmakat, hogy avatkozzanak be, s akadályozzák meg a helyzet további elmérgesedését.

Bejrút tűzszünetet kér

Libanon tájékoztatási minisztere ma délután benyújtotta kormánya követeléseit, melyek szerint egy mindenre kiterjedő tűzszünetet és az izraeli támadás leállítását kérik: „Libanon fő követelése egy azonnali és átfogó tűzszünet és az agresszió beszüntetése”.

A támadások miatt megszűnt a Bejrút és Dél-Libanon közötti összeköttetés, mert az összes odavezető utat és hidat lebombázták az összecsapások során. A ma reggeli rakétatámadások miatt a bejrúti nemzetközi repülőteret is lezárták, s több repülőgépet átirányítottak Ciprusra.

Izrael a kifutópálya bombázását azzal indokolta, hogy légi úton érkezik a Hezbollah fegyverutánpótlásának nagy része. A repülőtér bezárását követően azonnal megindult a Libanonban rekedt turisták áradata Szíriába, ahol már most megtelt az összes szálloda.

Teljes blokád

Az izraeli katonai rádió szerint a zsidó állam teljes blokád alá akarja vonni Libanont. Az izraeli haditengerészet már be is vonult a libanoni felségvizekre, a további tervek szerint pedig a szárazföldön és a légtérben is teljesen elzárják majd az országot a külvilágtól.

A blokád célja, hogy a libanoni kormány átvehesse az ellenőrzést a déli országrész felett, amit a Hezbollah ural. Izrael ugyanis tarthatatlannak látja, hogy egy terrorszervezet vezette területtel legyen határos, s a teljes blokáddal akarja megakadályozni, hogy a terroristák átszivárogjanak Izraelbe.

Hezbollah-aktivisták, egy valahonnan ismerős üdvözléssel

A szervezet gerillái két izraeli katonát hurcoltak el szerdán; akciójuk során legkevesebb három katona meghalt. Az izraeli támadást Ehud Olmert miniszterelnök háborús cselekménynek nevezte, s visszautasította, hogy tárgyalásokba bocsátkozzon a gerillaszervezettel.

„Nem fogunk tárgyalni és nem engedünk a terrorizmusnak. Ez volt érvényes tegnap, és ez maradt ma is” – jelentette ki a miniszterelnök. Izrael élve akarja visszakapni katonáit, mindenféle egyeztetés vagy előfeltétel nélkül, és kímélni akarja a civil lakosságot.

A Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah azonban csak tárgyalások útján hajlandó visszaszolgáltatni az elrabolt foglyokat. A túszul ejtés célja, hogy kikényszerítsék az izraeli börtönökben tartott foglyok szabadon bocsátását.

Szíria és az ingerlés

Bár Izrael Libanont hibáztatja két katonája elhurcolásáért, a libanoni kormány mindennemű felelősséget elhárított magáról, s a Hezbollah Izrael ellen intézett támadásaitól is elhatárolta magát. A kormány rendkívüli ülése után Fuád Szinjóra miniszterelnök azt mondta, elítéli az izraeli megtorlást, s az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását fogja követelni.

Faruk-as-Saraa szíriai alelnök szerint Izrael magának köszönheti a Hezbollah támadásait és az erőszak terjedését Libanonban és a palesztin területeken. „Az izraeli megszállás ingerli a palesztin és libanoni népet.”

Az USA, az EU, az ENSZ és Oroszország intenzív konzultációt folytatnak az izraeli-libanoni helyzetről. Szergej Jakovlev, az orosz külügyminisztérium közel-keleti megbízottja annyit mondott: „Nem szabad hagynunk, hogy igazi háborúvá fajuljon a Libanon és Izrael közötti konfliktus, mert az a libanoni belső helyzet romlásával fenyegetne.”

(Forrás: BBC, CNN, Jerusalem Post, MTI. Leadkép: TechCentralStation)

Comments are closed.