Távozott az utolsó liberális a lengyel jobboldali koalícióból
Népszabadság * Miklós Gábor * 2006. július 10.
A helycserét jelenti be közös sajtóértekezletén a távozó és belépő kormányfő Varsóban Kép: REUTERS – Katarina Stoltz Békés váltás vagy intrika? – keresi a választ a lengyel közvélemény a kormányfő váratlan távozására. Az ország egypetéjű köztársaság lesz – írta egy jobboldali poznani hetilap.
– Jó állapotban adom át utódomnak az államot – jelentette ki a lemondott vagy lemondásra kényszerült Kazimierz Marcinkiewicz. Vasárnap azt mondta, hogy mindig természetesnek tartotta, hogy a kormányt Jaroslaw Kaczynski irányítsa, akinek vezetése alatt a jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság párt (PiS) megnyerte a tavalyi törvényhozási és elnökválasztásokat. A PiS elnökét szombaton jelölte miniszterelnöknek a párt politikai bizottsága, miután Marcinkiewicz – aki kilenc hónapig vezette a kormányt – benyújtotta lemondását. A hatalomból eltávolított népszerű politikust a PiS Varsó polgármesterének posztjára jelöli az őszi önkormányzati választáson.
Marcinkiewicz távozását a kormánypárt természetes politikai váltásnak állítja be. Azt, hogy az ikerpár álljon a lengyel állam két legfontosabb hatalmi posztján, még a tavalyi választások előtt célul tűzték ki – csak taktikai okokból álltak el tőle. Időközben azonban Kazimierz Marcinkiewicz a legsikeresebb és legnépszerűbb lengyel politikusként jelent meg, akit nemcsak a hazai és az európai politika, de a beruházók is elfogadnak. Erre a távozásakor elmondott beszédében is utalt. Tény, hogy miközben a lengyel politikai történéseket a világ és Európa némi értetlenséggel szemlélte, a gazdaságban ennek alig volt nyoma. A váltás okaiként a lengyel sajtóban Marcinkiewicz sikerességét, függetlenségét jelölik meg. Miközben Lech Kaczynski a lengyel elnökök közül a legrosszabb jegyeket kapja és legkevésbé népszerű, Marcinkiewicz egyike a legmagasabbra értékelt kormányfőknek – írta a Polityka című hetilap kommentátora. Hasonló véleményen van a jobboldali Wprost is.
A váratlan lemondatás egyik oka lehetett, hogy Marcinkiewicz nem konzultált a pártvezetővel, amikor tanácsadóját pénzügyminiszterré nevezte ki. Ellenezte, hogy pártkatonákat nevezzenek az állami vállalatok élére. Jaroslaw Kaczynski szemében pedig végképp árulóvá lett, amikor múlt csütörtökön személyes megbeszélést folytatott a legnagyobb ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) vezetőjével, Donald Tuskkal. A PO másik vezetője, Jan Rokyta Marcinkiewicz eltávolítását a kommunista rendszerek eljárásaihoz hasonlította. Emlékeztetett, hogy a volt kormányfőnek nyilvánosan kellett megköszönnie utódja előtt leváltását.
A lengyel kommentátorok féltik a lengyel gazdaságot a váltástól. Az új kormányfő a gazdasági liberalizmus esküdt ellensége. A jegybank elnökét, Leszek Balcerowiczot például a lengyel kommunista rendszer gazdasági vezéréhez hasonlította. Ellenzi a további privatizációt, és a nemzeti bank függetlensége sem érték számára. Félő, hogy a PiS populista és nacionalista partnerei is befolyást kapnak a gazdaság irányításába, s tovább nőhet a költségvetés hiánya.
A poznani Wprost által „egypetéjű köztársaságként” jellemzett, az ikerpár által irányított állam már e héten megvalósulhat. A szejmben többsége van a PiS vezette jobboldali-nacionalista-populista hármas pártszövetségnek. A kis pártok valószínűleg nem tagadják meg a támogatást attól, aki bevitte őket a hatalomba. Kaczynski elnök pedig aligha tagadja meg a kinevezést ikerfivérétől.
Az izraeli hatóságok úgy döntöttek, hogy nem lépnek kapcsolatba Roman Giertych lengyel közoktatási miniszterrel és miniszterelnök-helyettessel. Tali Szames, az izraeli külügyminisztérium illetékese vasárnap elmondta, hogy mivel Giertych pártja, a Lengyel Családok Ligája (LPR) antiszemita, Izraelnek nem áll érdekében együttműködni a miniszterrel. Giertych nem reagált az izraeli bejelentésre. A LPR ifjúsági szervezetének tagjai gyakran náci jelszavakat harsogva és náci jelképeket viselve vonulnak fel. A párt egyébként a két háború közötti Nemzeti Demokrácia nevű szélsőséges nacionalista, zsidógyűlölő párt örökösének vallja magát.

