Forrás: NOL

A zsidó állam máig adott haladékot túszul ejtett katonája szabadon bocsátására

Népszabadság * Munkatársunktól * 2006. június 27.

Gilad Salit Kép: REUTERS Nagyszabású gázai övezeti hadművelet előkészítésére utasította az izraeli hadsereget hétfőn Ehud Olmert miniszterelnök, egy nappal azután, hogy egy palesztin kommandó gyilkos támadást intézett az izraeli hadsereg egyik dél-izraeli állása ellen, s elhurcolt egy izraeli katonát. „Utasítottam tegnap a hadsereg parancsnokságát, hogy készítsék fel erőinket egy nagyszabású és nagy lélegzetű hadműveletre, hogy csapást mérjünk a terroristaszervezetekre, vezetőikre és mindazokra, akik a terrorizmusban részesek” – jelentette ki Olmert Jeruzsálemben. A 19 éves katona elrablása megrázta az izraeli társadalmat, ahogy a palesztin akció „sikeressége” is megdöbbentette a közvéleményt.

Az izraeli tankok már elfoglalták pozícióikat a Gázai övezet Izraellel határos szakaszán Kép: REUTERS -Ronen Zvulun

Az izraeli biztonsági kabinet a Palesztin Hatóságot és annak elnökét, Mahmud Abbaszt tette felelőssé a vasárnapi támadásért és „annak minden következményéért”. A kabinet máig hagy időt a diplomáciának, utána dönt a katonai akció megindításáról.

A 19 esztendős Gilad Salit tizedest vasárnap reggel hurcolta el egy 7-8 tagú palesztin kommandó, amely egy, a palesztin szélsőségesek által több hónapon át titokban kiásott alagúton keresztül hatolt be izraeli területre a gázai övezeti-egyiptomi-izraeli hármas határnál fekvő Kerem Salom-i átkelő közelében. Ellentmondó hírek kerültek napvilágra azzal kapcsolatban, hogy a katona megsérült-e. Az alagutat hétfőn berobbantotta az izraeli hadsereg – írta az MTI. A támadást a palesztin kormányt alkotó Hamasz fegyveres szárnya, az Ezzedin al-Kasszám Brigádok, a Népi Ellenállási Bizottságok és egy Iszlám Hadsereg elnevezésű, eddig ismeretlen palesztin csoport vállalta magára. A Hamasz fegyveresei közölték: a támadás válasz a célzott likvidálásokra és azoknak a palesztin civileknek a halálára, akiket nemrég egy izraeli hadihajó talált el a gázai tengerparton. Juval Diszkin, a Sin Bét, az izraeli belbiztonsági szolgálat vezetője, aki vasárnap este Mahmud Abbasz elnökkel tárgyalt, közölte: – Izraelnek gondja lesz arra, hogy a Hamasz-kormány megszűnjön, ha nem kapja vissza élve elrabolt katonáját. Katonák elrablására mindig különösen érzékenyen reagál az izraeli társadalom.

A Haarec izraeli napilap szerint a katonát a Hamasz katonai szárnyának vezetői tartják fogva. A radikális szervezeten belül komoly vita van a katonai szárny és Iszmail Hanija miniszterelnök között abban, hogyan kezeljék az ügyet. Gázi Hamad, a Hamasz-kormány szóvivője azt mondta, hogy csak a médiából értesült az izraeli katona elrablásáról. Ritka gesztusként héber nyelven fordult az izraeliekhez. Nászer as-Sáer palesztin miniszterelnök-helyettes felszólította az emberrablókat, hogy engedjék el foglyukat.

A sarokba szorított Abbasz utasította a biztonsági alakulatokat: kutassák fel a katonát. Az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai, az Abbasz vezette Fatah mozgalomhoz kapcsolódó fegyveres szervezet azonban arra kérte az emberrablókat, hogy ne engedjék el foglyukat.

Eközben biztonsági szakemberekből álló egyiptomi csoport kapcsolódott be a túsz kiszabadulásáért folytatott erőfeszítésekbe. A francia külügyminisztérium is bejelentette, hogy kapcsolatban áll az érintett felekkel, mivel a túsz francia állampolgársággal is rendelkezik. Izraeli rabbik és a Hamasz bizonyos tisztségviselői szintén megpróbálják együtt kieszközölni a katona szabadulását, Móse Kacav izraeli elnök pedig a Vatikán közbenjárását kérte.

A vasárnap hajnali támadás a palesztin szélsőségesek első akciója volt, mióta Izrael tavaly nyáron kivonult a Gázai övezetből, és egyben 1994 óta az első eset, hogy palesztinok elraboltak egy izraeli katonát. Izrael különösen kényes arra, hogy katonáit hazavigye, és a múltban hajlandó volt elengedni palesztin foglyokat azért, hogy visszakapja katonáit vagy azok holttestét. Ezúttal is palesztin foglyok szabadon bocsátását követelte tegnap az Iszlám Hadsereg csoport. Izraelben több mint 8000 palesztin raboskodik. Haim Ramon izraeli igazságügy-miniszter szerint azonban nincs szó róla, hogy palesztinokat engednének el a tizedesért cserébe.

Comments are closed.