Forrás: HETEK

Bush elnök már korábban – 2003 július 25-én az izraeli-palesztin fallal kapcsolatban – is úgy gondolta, hogy a fal bizony probléma.Tegnap az arizonai Yumaban (az USA mexikói, 2000 mérföld hosszú határának legforgalmasabb illegális határátkelő szektorában) járva már úgy gondolta, hogy a kerítésnek, viszont van értelme.

Bush dilemmája nagy falatKérdés, hogy mi a különbség fal és a kerítés között? Van egy pár. Először is a fal izraeli problémát igyekszik megoldani… Másodszor a fal egy 7 és fél méter magas betonépítmény, míg a kerítés valójában egy komplex határvédelmi rendszer.

A szenátus elé terjesztett 1,9 milliárd dolláros költségvetésből kamerákkal, mozgásérzékelőkkel, robotrepülőgépekkel, továbbá megduplázott határőrséggel a világ legfejlettebb technológiájú határvédelmi rendszerévé fejlesztenék a déli határsávot. Az is lényeges különbség, hogy Izrael saját lakosságának az életét igyekszik védeni vele, míg az USA csak a gazdaságát.

Beton – életet menthetÉrthető az elnök dilemmája, hogy mindezt úgy tálalja, hogy sem rasszistának sem bevándorlás-ellenesnek ne tűnjön az intézkedés, ezért hangsúlyozza „a megemelt szintű határvédelmet kombinálni kell egy vendégmunkás programmal, mely lehetővé teszi a külföldiek számára a legális belépést és munkavégzést, inkább mintsem hogy kockáztassák az életüket az illegális határátlépéssel.” (Itt vajon mire gondolhatott?)

A kerítés megépítése eldöntött tény, már csak a hossza kérdéses: a szenátus 370, a képviselőház 700 mérföld megépítéséről beszél. Bush elnök addig nem nyilvánít véleményt, amíg maguk a határőrök nem állnak elő a saját, szakmailag megalapozott javaslatukkal.

Forrás: White House, AP

Comments are closed.