A brüsszeli bizottság terve nagyon hasonlatos ahhoz, amilyet Franciaország a múlt héten terjesztett elő
Az Európai Unió bizottsága a Hamasz-kormány megkerülésével akarja eljuttatni a segélyeket a palesztin népnek.
George W. Bush (képünkön Angela Merkel német kancellárral és Robert Goodkinddal, az Amerikai Zsidó Bizottság elnökével) ragaszkodik ahhoz, hogy a Hamasz lemondjon Izrael megsemmisítéséről (fotó: Reuters – Yuri Gripas)
A brüsszeli bizottság terve nagyon hasonlatos ahhoz, amilyet Franciaország a múlt héten terjesztett elő: az adományozók hozzanak létre egy közös alapot a segélyek gyűjtésére, szoros együttműködésben az ENSZ-szel, a Világbankkal vagy a Nemzetközi Valutaalappal. Az említett szervezetek a befolyt összegeket nem mechanikusan osztanák szét, hanem a kijelölt szektorokba – az egészségügybe, az oktatásba stb. – terelnék. A pénzhez a Hamasz-kormány nem férhetne hozzá.
Az Európai Bizottság javaslata szerint az EU-segélyek így közvetlenül Mahmud Abbasznak, a Palesztin Hatóság (PH) elnökének a hivatalán keresztül jutnának el. Az elképzelés megakadályozná, de legalábbis késleltetné a PH összeomlását – közölték Brüsszelben. Oroszország is bejelentette tegnap, hogy tízmillió dollárt adományoz a palesztinoknak, de az összeget maga is inkább Abbasz hivatalán át juttatná el az érintettekhez.
Az ENSZ becslése szerint a Palesztin Hatóság alkalmazásában 165 ezer ember áll, azaz a teljes lakosság egyharmada-egynegyede él a bérükből. A PH azonban már a márciusi és az áprilisi fizetéseket sem tudta folyósítani.
A januári palesztin parlamenti választásokon az EU és az Egyesült Államok által terrorszervezetnek nevezett Hamasz nyert és alakíthatott kormányt: a minősítés a segélyek automatikus befagyasztásával járt. A PH egyhavi bérköltsége 116 millió dollár. A nyugati kormányok, illetve segélyezők bevallott célja, hogy pénzügyi nyomással bírják rá a Hamasz-kormányt Izrael elismerésére és az erőszakról való lemondásra. Izrael is beszüntette a palesztinoknak járó vám- és egyéb illetékek folyósítását. Néhány arab ország, valamint Irán vállalta, hogy adományaival – több tízmillió dollárral – segíti a palesztin kormányt. Ezek az adományok azonban nem helyettesíthetik a folyamatos segélyezést.
MH

