Reáltanoda utca 8. számú ház
Nehezen tudják megvédeni a pesti műemlékeket (fotó: Hernád Géza)
Újabb városképi jelentőségű épületet bontottak le engedély nélkül Budapesten. Ezúttal a Reáltanoda utca 8. számú ház látta kárát a fővárosi iroda- és kereskedelmiközpont-építési láznak.
A klasszicista stílusú lakóépület az Úttörő Áruház tömbjének hátsó frontján állt. Az épületegyüttest megvásárló külföldi tulajdonos azzal a feltétellel kapott engedélyt a területen egy kereskedelmi és irodaközpont kialakítására, hogy a Reáltanoda utca hangulatát meghatározó épületet eredeti állapotában meghagyja.
A beruházók azonban, nem törődve a korlátozással, április utolsó napjaiban lebonttatták az épületet. „Mire észrevettük a jogsértést, már csak romok maradtak” – mondta lapunknak Nagy Gábor, a terület műemléki felügyelője. Mint megtudtuk, a szóban forgó ház nem védett, de műemléki jelentőségű területen állt, így hatósági jóváhagyás nélkül nem lett volna szabad lebontani. Engedélyt nem kapott, ezért a bontást megrendelő cég súlyos pénzbírságra számíthat – tudtuk meg Prónay-Zakar Ginától, az V. kerületi önkormányzat szóvivőjétől, s mint mondta: az építési hatóságként fellépő önkormányzat nem elégszik meg a büntetéssel. Ragaszkodni fognak ahhoz is, hogy a beruházó AB 2005 Kft. saját költségén állítsa helyre a lebontott ház homlokzatát. Ha nem teszi meg, nem kapja meg a módosított építési engedélyt.
Budapestet az utóbbi időben több hasonló veszteség érte. Fél éve ugyanígy a műemlékvédelmi tiltás ellenére bontották le a Hild-iroda tervezte Király utca 40. alatti lakóházat, és a közeli zsidó negyedben is több épületet dózeroltak le vitatott körülmények között.
Szilágyi A. János

