Palesztin öngyilkos merénylő robbantotta fel magát tegnap Tel Avivban, legalább nyolcan meghaltak és több mint ötvenen megsebesültek. A halottak között van az öngyilkos merénylő is, aki a feltételezések szerint Dzsenin környékéről jutott Tel-Avivba, legalább tíz kilós robbanótöltettel. A terrortámadás elkövetését két palesztin szervezet, az Iszlám Dzsihád és az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai is magára vállalta. Mahmúd Abbász palesztin elnök elítélte a merényletet. A merénylet az új izraeli parlament eskütétele előtt történt.
Tel Aviv régi buszállomásának közelében, egy falafelt árusító bódénál helyezte üzembe a testére erősített robbanóanyagot a merénylő, az étkezde teljesen megsemmisült. Mintegy három hónapja ugyanezen a helyen hajtottak végre bombamerényletet, amelynek azonban sokkal kevesebb áldozata volt. A halottak és sebesültek személyazonosítását megkezdték, de miután a régi buszállomás környékén jelenleg főleg vendégmunkások laknak, feltételezhető, hogy sok külföldi lehet az áldozatok között.
Az izraeli biztonsági szervek már korábban jelezték, hogy tucatnyi konkrét figyelmeztetést kaptak palesztin szélsőségesek készülő terrorakcióiról. Állításaik szerint a szélsőséges szervezetek merényleteikkel az izraeli hadsereg gázai ágyúzását és megtorló támadásait, valamint a néhány héttel korábbi jerikói hadműveletet akarják megbosszulni. Tegnapig úgy látszott, hogy Izrael az idén súlyosabb biztonsági esemény nélkül „ússza meg” a hét napig tartó zsidó húsvét – a pészah – ünnepét. Ez a remény most szertefoszlott. A merénylet elkövetését előbb az Iszlám Dzsihád vállalta, majd a Fatah mozgalomhoz tartozó „Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai” is maguknal tulajdonították. Nem zárható ki, hogy a merénylet több szélsőséges szervezet közös akciója volt.
Paradox módon, az egyetlen szélsőséges szervezet, amely nem gyanúsítható a tegnapi merénylet kezdeményezésével és végrehajtásával – a Hamász. Választási győzelme és kormányalakítása nyomában ugyanis a szervezet kínosan igyekszik bizonygatni, hogy betartja a tűzszünetet és hogy a Hamász-kormány képes fenntartani a rendet a megszállt területeken és stabilizálni a biztonsági helyzetet. Az ellenzékbe szorult többi szervezet viszont mindent megtesz, hogy zavarba hozza a Hamászt. A tegnapi merénylet célpontja Izrael volt, egyben tehát bizonyos mértékben a Hamász-vezette palesztin kormány ellen is irányult.
Az izraeli kormány szóvivője, Raanan Giszin mindenesetre a felelősséget a merényletért a Hamász-kormányra hárította, amely „az előző palesztin kabinetnél inkább ösztökéli a terrorizmust”. A Hamász szóvivője, Szami Abu Zuheir „önvédelmi akciónak” minősítette a merényletet és kijelentette, hogy az izraeli kormány felelős az erőszakos cselekmények folytatásáért. Ezzel szemben Mahmúd Abbász palesztin elnök elítélte és a palesztin érdekekkel ellentétesnek nevezte a tegnapi merényletet. Abbász a „kvartett” – az Egyesült Államok, az Európai Unió, az ENSZ és Oroszország – képviselőinek gyors beavatkozását sürgette, egy új erőszakhullám megakadályozása érdekében. Washingtonban elítélték az öngyilkos merényletet.
Yehuda Lahav (Tel-Aviv)
Képaláírás
Sebesült nőt visznek a hordágyon a mentőhöz a régi buszpályaudvar közelében
Fotó: Reuters

