Forrás: Népszava

Az izraeli koalíciós tárgyalások során felvetődött követelésre, hogy Ehud Olmert kijelölt miniszterelnök Kadima pártja jelölje meg, mikor akarja véghezvinni Ciszjordánia nagyobb részének kiürítését, a Kadima képviselői pontosítottak, hogy ennek még George W. Bush amerikai elnök hivatali ideje alatt, vagyis 2008 novembere előtt kellene megtörténnie. A tárgyalások során kiderült, hogy a „Tóra zsidósága” ortodox párt és a Kadima közel áll a megegyezéshez és állítólag megnőttek a Lieberman vezette, jobboldali „Otthonunk Izrael” párt kormányhoz való csatlakozásának esélyei is. Ezzel szemben a Likud párt minden valószínűség szerint ellenzékben marad.

Az izareli kormány elhatározta, hogy minden kapcsolatot megszakít a Hamász-vezette palesztin kormánnyal – sőt, bojkottálni fog minden idegen politikust, aki tárgyalni fog a Hamász-miniszterekkel. Ugyanakkor a kormány fenntartja kapcsolatait a palesztinoknak humanitárius segélyt nyújtó nemzetközi szervekkel. A kapcsolat megszakítása nem vonatkozik Mahmúd Abbász elnökre.

A Hamász vezette kormányra súlyos nemzetközi és belső nyomás nehezedik. Az amerikaiak után az Európai Unió külügyminiszterei is megszavazták a palesztin kormánynak folyósítandó segély felfüggesztését; álláspontjai megváltoztatására ösztönyi a kormányt az egyiptomi diplomácia, valamint Abbász elnök. Kofi Annan ENSZ-főtitkár is felszólította a palesztinokat, hagyjanak fel az izraeli területre irányuló rakétatámadásokkal (egyúttal Izraelt is felszólította, szüntesse be a gázai palesztin területek bombázását; ilyen értelmű üzenetet kapott Izrael Egyiptomtól is). A rakétatámadásokat követő izraeli megtorlások a szélsőségesek ellen hangolják a helyi lakosságot is. Vasárnap a Gáza környéki Bejt Lahijában fegyveres helyi lakosok elkergették az Iszlám Dzsihád embereit, akik a környékről rakétát akartak kilőni. A hangulatváltozásnak tulajdonítják az Iszlám Dzsihád bejelentését, hogy egy hétre felfüggeszti a rakétatámadásokat, ha Izrael is beszünteti a tüzet. Később a Dzsihád vezetők cáfolták a bejelentést és a „Hamász provokációjának” tulajdonították. Bárki is jelentette be a rakétatámadások felfüggesztését – tény, hogy a kilövések tegnap is folytatódtak, csakúgy, mint a megtorló izraeli ágyútűz és légi támadások.

Yehuda Lahav (Tel-Aviv)

Képaláírás

Gázában az uniós segélyek leállítása miatt tüntettek Fotó: Reuters

Comments are closed.