Forrás: NOL

NOL * Népszabadság Online * 2006. március 27.

A világ harmadik számú gyógyszergyára a forgalom nagysága szerint, az Európában piacvezető francia-német Sanofi-Aventis hétfőn bejelentette, hogy megveszi a cseh Zentiva gyógyszergyár 24,9 százalékát 430 millió euróért.

A cseh gyár megvételével a Sanofi-Aventis erősíti helyzetét a generikus – utángyártott – termékek piacán a főleg Közép- és Kelet-Európában. A részesedést a Warburg Pincus alapkezelőtől, illetve a Zentiva vezetőitől és dolgozóitól vásárolja, és ezzel a cég legnagyobb egyedi részvényesévé válik. A Zentiva vezetőinél 5,86 százalék marad.

Közép-Kelet-Európa egyik vezető generikus gyógyszergyártója, a cseh Zentiva az idén meg kívánja tízszerezni, 100 millió euróra akarja növelni a forgalmát Romániában, a bukaresti Sicomed megvásárlásának köszönhetően. A Zentiva 12 új terméket kíván bevezetni a román piacon az idén.

A Sicomed tavaly 20 százalékkal növelte forgalmát 2004-hez képest. Fő részvényese, a Venoma Holdings Ltd. átvételét a Zentiva tavaly szeptemberben zárta 102 millió dolláros (85 millió euró) üzlet keretében. A Zentiva később ajánlatot tett a többi Sicomed részvény felvásárlására is, részesedését 75 százalékra emelte. A maradék a 12,9 százalékos pakettet birtokló QVT Fund LP befektetési alap és kisrészvényesek birtokában van. A Zentiva Csehországon, Szlovákián és Románián kívül gyorsan igyekszik növelni piaci jelenlétét Lengyelországban, Oroszországban és a balti államokban is. A Zentiva tavaly a vártnál kissé jobban növelte adózott eredményét, elsősorban a térségi forgalom növekedésének köszönhetően. Az adózott eredmény 1,88 milliárd koronára nőtt a 2004-es 1,61 milliárdról. A vállalat az idén 2,2 milliárd korona adózott eredményt vár. A bevétel 11,84 milliárd koronára emelkedett 10,67 milliárdról.

A Zentiva legnagyobb tulajdonosa eddig a Warburg Pincus befektetési alap volt, 19,6 százalékos részesedéssel, a cseh PPF befektetési alapnak 12,3 százalék a részesedése. A Sanofi-Zentiva ügylet a legnagyobb gyógyszergyárak generikus piaci terjeszkedésének legújabb példája: erősödik ugyanis a verseny az Európában csökkenő egészségügyi költségvetések gyógyszertámogatásaiért. A Sanofi-Aventisnél már tavaly közölték, hogy bővíteni akarják az utángyártó Winthrop részlegüket, habár nem céloznak meg akkora szerepet ezen a piacon, mint a világelső izraeli Teva vagy a svájci Novartis.

A svájci Novartis gyógyszergyár, hazájában a legnagyobb, a világon a hatodik, tavaly megvette a német Hexal AG-t és az Eon Lab Inc.-t, valamint a Bristol-MyersSquibb Co. Egyesült Államokban recept nélküli szereket forgalmazó üzletágát is. Tavalyi felvásárlásaival a Novartis a világ legnagyobb generikus gyógyszergyára is lett egy időre, míg az izraeli Teva júliusban vissza nem szerezte elsőségét, az amerikai Ivax Corp. 7,5 milliárd dolláros megvételével. Az új szerzeményeket a Novartis Sandoz részlegébe olvasztják be, amely így több mint 600 hatóanyaggal rendelkezik. A Novartis már régebben megkezdte terjeszkedését a generikus piacon: 2002-ben megvette a szlovén Lek gyógyszergyárat, és 2004-ben a Durascant és a kanadai Sabexet. Az izraeli Teva Pharmaceutical Industrieshoz Magyarországon a Biogal Rt., a Human Rt., a Biogal-TEVA Pharma Rt. és a Humantrade Kft. tartozik.

A Sanofi-Aventis tavaly 6,355 milliárd eurós adózott eredményt ért el, 26,1 százalékkal többet a 2004-es 5,025 milliárdnál, mindkettőt IFRS szerint számolva, illetve átszámolva, meghaladva az év közben emelt vállalati előrejelzést. Az üzemi eredmény 18,7 százalékkal 9,119 milliárd euróra emelkedett 7,68 milliárdról. A forgalom 9,3 százalékkal, szervesen 8,4 százalékkal 27,311 milliárd euróra nőtt. A 15 legnagyobb forgalmú szer értékesítése 14 százalékkal emelkedett, a többié stabil maradt. Az oltóanyagok eladása 26,9 százalékkal több bevételt hozott, főleg három új oltóanyag amerikai bevezetése miatt.

Egész évben a gyógyszer-értékesítés 8,1 százalékkal 25,249 milliárd euróra emelkedett, jóllehet az utolsó negyedévben már erősen érződött néhány generikus szer versenye az Egyesült Államokban. E konkurencia ellen terjeszkedéssel és a kutatás-fejlesztés erősítésével küzdenek: év végén 55, szabadalomra váró hatóanyaguk volt a klinikai kísérletek második vagy harmadik szakaszában, és 74 az első szakaszban, illetve klinikai szakasz előtt. Növelik a beruházásokat az oltóanyaggyártásba, főleg az influenzaellenes hatóanyagok fejlesztésébe.

A 15 legnagyobb forgalmú szer részaránya 64,1 százalékra nőtt a 2004-es 60,8 százalékról, miközben a többi gyógyszer forgalma 1,1 százalékkal csökkent a generikus gyártók termékeinek versenye és a franciaországi árcsökkentések miatt.

A Sanofi-Aventis csoporthoz Magyarországon a kutatás-fejlesztéssel és gyártással foglalkozó Chinoin Rt. gyógyszergyár tartozik, továbbá a kereskedelmi tevékenységet folytató sanofi-aventis. A Sanofi-Aventis, a cég tudomása szerint, a magyar gyógyszerpiac mintegy 10 százalékát birtokolja. A Chinoin Rt. újpesti gyárában mintegy 15 millió eurós beruházással kutatás-fejlesztési központ épül. Az ipari fejlesztéssel együtt a beruházás értéke eléri a 25-30 millió eurót. A Chinoin Rt. veresegyházi gyárában júliusban új csomagoló gyáregységet és logisztikai központot avattak, amely egy közel 11 milliárd forintos beruházás része és amelynek eredményeként az addigi évi 60 millió dobozos gyártókapacitás évi 100-120 millió dobozra bővül. (MTI)

Comments are closed.