V. N. V., [email protected]
A tavasz eljöttének egyik legbiztosabb jele, hogy egyre több plakát hirdeti a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjait. Március 17-én a Néprajzi Múzeumban 26. alkalommal nyílik meg Európa egyik legrangosabb összművészeti seregszemléje.
A tavaszi fesztivál programjai minden évben meghatározott téma köré csoportosulnak. Míg tavaly a huszonöt éves jubileum alkalmából köszönthettük a legnagyobb hazai és külföldi sztárokat, művészeket, idén Wolfgang Amadeus Mozart 250. és Bartók Béla 125. születésnapjának ünneplése áll az események középpontjában.
A március 17-i nyitó hangversenyen a Budapest Kongresszusi Központban a Suisse Romande zenekarát Eötvös Péter vezényli. A koncerten Magyarországon először hangzik el Eötvös CAP-KO című, akusztikus és elektromos zongorára írt, Bartóknak ajánlott zongoraversenye Pierre-Laurent Aimard előadásában, ezenkívül felcsendül Ligeti György Lontano című szerzeménye, valamint Sztravinszkij Tavaszi áldozata is. Másnap a Zeneakadémián Mozart Il re pastore című operája szerepel Fischer Ádám és a Dán Rádió kamarazenekarának műsorán. Március 19-én a Nemzeti Hangversenyteremben a Fischer Iván vezette Budapesti Fesztiválzenekar játszik, vendégük korunk egyik legtehetségesebb zongoraművésze, Lang Lang lesz. Ezzel egy időben tartják a Fesztiválszínházban a hazai Bartók kórusok emlékestjét, Cserna Ildikó énekművész, Gulyás Márta zongora- és Szabadi Vilmos hegedűművész, valamint az ELTE Egyetemi Koncertzenekar közreműködésével. Március 22-én az Accademia di Santa Cecilia zenekara hallható a koncertteremben Antonio Pappanóval az élen, ahol másnap a Pannon Filharmonikusok lépnek a pódiumra Hamar Zsolt vezényletével. A római zenekar hegedűművész-vendége Christian Tetzlaff, a pécsieké Makszim Vengerov.
Bár mindig öröm Daniel Barenboimot látni-hallgatni, mégis, az évfordulóra való tekintettel érdemesebb és méltóbb lett volna úgy alakítani a programot, hogy a tényleges Bartók-születésnapon, azaz március 25-én a Nemzeti Filharmonikusok és vendégeik léphessenek a hangversenyterem színpadára. Ám mivel ott aznap Barenboim Bachot zongorázik, Kocsis Zoltánnak és együttesének meg kellett elégednie a születésnap előtti estével. Műsorukon az I. hegedűverseny, az I. zongoraverseny és a Concerto szerepel, a szólisták Kelemen Barnabás hegedű- és Ránki Dezső zongoraművész lesznek. Hírek szerint a kulturális miniszter ezen a hangversenyen jelenti be, hogy a koncertterem neve a komponista tiszteletére Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremre módosul.
A zenekari koncertek közül kiemelkedik még a salzburgi Mozarteum Orchester hangversenye március 26-án, valamint a Bázeli Kamarazenekar március 28-i és a Royal Philharmonic Orchestra április 2-i fellépése. A vonósnégyes-rajongóknak kihagyhatatlan az a hat koncert, amelyeken Mozart összes vonósnégyese elhangzik, a világ legjobb kamaraegyütteseinek – így a Quatuor Mosaiques, a Carmina Quartett, a casalQuartett, a Petersen Quartett, a Hagen Quartett és a Lipcsei Vonósnégyes – előadásában.
Kovalik Balázs a három Mozart-da Ponte-operát (a Figaro házasságát, a Don Giovannit és a Cosi fan tuttét) állítja színpadra március 19-től 21-ig és 26-án a Millenáris Teátrumban, míg március 31-én a Magyar Állami Operaházban Bartók színpadi műveit (A fából faragott királyfit, A csodálatos mandarint és A kékszakállú herceg várát) mutatják be Szinetár Miklós rendezésében. A fesztivál ideje alatt újra Budapestre látogat az izraeli Batsheva Dance Company és Maurice Béjart legendás lausanne-i társulata: előbbi március 17-én és 18-án a Fesztiválszínházban, utóbbi 21-én és 22-én az Erkel Színházban lép fel. Juronics Tamás Bartók Táncszvitjére írt legújabb koreográfiája a Szegedi Kortárs Balett előadásában április 1-jén a Fesztiválszínházban, a Honvéd Táncszínház Bartók útjain című produkciója pedig március 24-én a Tháliában látható.
A Szépművészeti Múzeumban március 18-án nyílik az az évek óta szerveződő kiállítás, amely Luxemburgi Zsigmond korába kalauzolja az érdeklődőket – egyben az intézmény centenáriumi évének egyik kiemelt eseménye -, és nagy várakozás előzi meg a Nemzeti Galéria Magyar vadak Párizstól Nagybányáig 1904-1914 című, március 21-én nyíló tárlatát is. A tavaszi fesztivál zárórendezvénye hagyományosan az országos táncháztalálkozó és kirakodóvásár lesz április 1-jén és 2-án a Papp László Sportarénában.