A Fidesz tolja előre az MSZP-t
Bár a Fidesz által kezdeményezett, de eredménytelenül végződött, rendkívüli parlamenti ülés témáját a választók többsége üdvözölte – hiszen ki ne támogatná, hogy a lakásépítések áfája 5 százalékra csökkenjen -, mégsem javult annyit a jobboldali párt pozíciója, amivel behozhatta volna lemaradását. A hirtelen rendkívül elevenné vált MDF vezetője meg is fogalmazta: valójában két szocialista program versenyez egymással. Akkor viszont hitelesebb, ha a megfelelő programhoz a megfelelő pártot tartjuk alkalmasabbnak – derül ki a Népszava és a Fotex Research által közösen végzett kutatásból. A múlt héten kapott válaszokból leszűrhetjük a következtetést: a Fidesz tolja előre az MSZP-t.
Ismét az időjárás-jelentések kapták a legtöbb figyelmet az elmúlt héten. Már nagyon fárasztó a hideg, nehezen viselik az emberek a márciusi telet, és továbbra sem csökkent az aggodalom az ár- és belvízveszély miatt.
A politikai hírek élére a kampány botrányai kerültek. Karakteres elutasításban részesült mind a Fidesz, mind az MSZP egy-egy ügye. A jobboldaliak összecsapását, egymás elleni harciasságát mutatja a kalocsai eset, ahol egy Fidesz-jelölt volt kénytelen visszalépni, mivel megzsarolta az MDF színeiben induló politikust. De nem tett jót a szocialistáknak sem, hogy egyik politikusuk „díszzsidónak” bélyegezte Deutsch-Für Tamást.
Egyébként figyelemre méltó, hogy a szocialisták táborában is egy hajszállal többen voltak (51 százalék), akik nem helyeselték az MSZP parlamenti bojkottját. Nekik bizonyára az a véleményük, hogy jobb felvállalni a politikai vitákat, mint elbújni előlük, amit később az ellenfél a szemükre vethet.
A történelmi tudat, az ismeretek komoly káoszát látszik bizonyítani annak a hírnek az értékelése, hogy rehabilitálták Ságvári Endre egykori gyilkosát. Vajon ki volt Ságvári Endre, akit a nyilas-terror idején lőttek le egy kávéházban, és a Kádár-rendszerben mártír hősként élt az emlékekben. Ma a megkérdezettek túlnyomó többsége nem tud semmit róla, tehát megítélni is képtelen a szerepét.
Továbbgyűrűzik a vita arról, milyen televíziós vitákon és kik mérjék össze erejüket a választások előtt. A megkérdezetteink körében nagyjából kiegyenlített azoknak az aránya, akik mind a listavezetők, mind a kormányfőjelöltek vitájára kíváncsiak. Jellemző, hogy a kisebb pártok támogatói a négypárti vitát, míg a nagy pártok szimpatizánsai a kétpárti vitát tekintenék meg inkább. Az elmúlt héten kiderült, hogy az egyébként nyugodtan gyorsító SZDSZ elnöke, Kuncze Gábor nem ragaszkodik a kormányfő-jelöltek vitáján való részvételre. Ezzel szemben az ide is, oda is kritizáló Dávid Ibolya mind a listavezetők, mind a kormányfő-jelöltek összecsapásán ott szeretne lenni, így is megerősítetve az alapállását: az MDF senkivel sem készül koalíciót kötni. Kíváncsiak voltunk, vajon mennyire hisznek ebben a fogadkozásban a választók? Hát?! Nagyon erősen úgy tűnik, hogy a népszerű politikus asszony ezzel a kijelentésével nem tűnik hitelesnek. Kizárólag a saját táborában kapott némi bizalmat (36 százalék), amivel szemben a többi párt szimpatizánsai nem hisznek neki (MSZP: 70, Fidesz: 76, SZDSZ: 71 százalék). Tekintve, hogy pillanatnyilag az MDF-nek van a legkisebb esélye a parlamentbe jutásra, Dávid Ibolya mögül eltűnhet a pártja, amire újabb intő jel lehet, hogy a megkérdezetteink többsége úgy látja, a Fidesz politizálása rontja az MDF frakcióalakítási esélyeit.
Már a hírek között is fölbukkantak a kopogtatócédulák körüli ügyek. Általában véve úgy látják a választók, hogy sohasem volt jó a jelölt-állítás eme módszere, ugyanakkor jelentős azoknak az aránya is, akik szerint a módszer jó volt, de mára feleslegessé vált. Ezt a véleményt tükrözik azok a válaszok is, amelyeket arra a kérdésünkre kaptunk, hogy „ön melyik pártnak adta a kopogtatócédulát?”. Bár a pártok nyilatkozataiból azt halljuk, hogy sikerült begyűjteni a szükséges számú szelvényeket, a válaszadóink többsége (MSZP: 63, SZDSZ: 70, MDF: 64 százalék) senkinek sem adott kopogtatócédulát. Egyedül a Fidesz táborában jelentkezett 51 százalék, akik kitöltötték a kopogtatócédulát.
Ugyancsak a kopogtatócédulák ügyéhez kapcsolódott az a kérdésünk, amikor arra kerestünk választ: vajon hány párt tud majd országos listát állítani? Valamennyi táborban úgy látják a választók, hogy erre ötnél kevesebb pártnak lesz esélye (MSZP: 61, Fidesz: 58, SZDSZ. 44, MDF: 44 százalék).
Hétről-hétre igyekszünk megfogalmazni olyan kérdéseket is, amelyek a mindennapi életünk problémáinak súlyát, jelentőségét világítják meg. A kapott válaszokból kiderül, hogy az élet minőségének javítása érdekében mit várnak el a politikusoktól a választók. E heti kérdés-sorunkban arra voltunk kíváncsiak, mivel foglalkoznak túl sokat, illetve túlságosan keveset a pártok, vagyis, mely területeken igényelnek több figyelmet, érzékenységet a választók? A válaszokból kiderült, hogy az emberek szerint túl keveset foglalkoznak a pártok a bűnözéssel, a drogfogyasztással, az alkoholizmussal, a környezetvédelemmel, a gyermekek jogaival, a 40 éven felüliek esélyegyenlőségével és a hajléktalanokkal. Viszonylag elégedettek azzal a figyelemmel, amit a vallási és a női egyenjogúság, a fogyasztóvédelem, a bevándorlás és határon túli magyarok ügye kap. Elgondolkoztató viszont, hogy általában sokallják a cigányokkal foglalkozó témákat.
Mivel közeledik március 15-e évfordulója, kíváncsiak voltunk, vajon a választók tartanak-e attól, hogy a kampány megzavarja a nemzeti ünnep méltóságát? Lehangoló válaszokat kaptunk. Egyetlen párt tábora sem bízik abban, hogy sikerül a kampányolás keserűsége nélkül megünnepelnünk március idusát (MSZP: 72, Fidesz: 58, SZDSZ: 66, MDF: 74 százalék).
Az előttünk álló hétnek végén tartja a Fidesz a programadó kongresszusát. Ezért kíváncsiak voltunk, vajon ezen a rendezvényen előáll-e eddig nem ismert elemekkel a jobboldali párt? Többségében kételkednek ebben a választók, kivéve a Fidesz táborában, ahol a válaszadók 75 százaléka biztos benne, hogy több, fontos, eddig nem ismert elemet illesztenek a programba. Ne felejtsük, az elmúlt héten Stumpf István egy rendezvényen jelezte, a Fidesz az eddigi negatív kampányát a kongresszuson pozitívra kívánja fordítani. Vagyis a cél: minél több biztos szavazót mozgósítani a győzelem érdekében.
Erre szükségük is lesz a fiatal demokratáknak, mivel az elmúlt héten nem sikerült legyűrniük a korábban, éppen a negatív kampány miatt kialakult hátrányukat. Némiképp nőtt az önbizalmuk, amit mutat, hogy a Fidesz körében 14 százalék (a múlt heti 17 százalékkal szemben) látta győztesnek az elmúlt héten a szocialistákat, de a többi párt tábora az MSZP-t látta erősebbnek. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy változatlanul magas a megkérdezetteink körében a választási kedv, ami többet hozhat az SZDSZ konyhájára, mint az MDF-nek, pillanatnyilag úgy tűnik, marad az eddigi koalíció.
Szendrei Lőrinc
Szendrei Lőrinc