NOL * Népszabadság Online * 2006. március 6.
A lublini egyetemen betiltották a szólásszabadságot tesztelő pólókból rendezett kiállítást, amelyet a Helsinki Alapítvány és az Amnesty International jegyez.
A Gazeta Wyborcza című vezető lengyel napilap is támogatja a provokatív pólók 2004-ben született ötletét, amely idén először beleütközött a hatalomra törő ultrakonzervatív kurzus toleranciaküszöbébe: a lublini egyetemen betiltották az ilyen pólókból rendezett kiállítást.
A pólókon olyan, Lengyelországban szentségtörésnek számító feliratok virítanak, mint hogy „Én nem sírtam a pápa halála után”, „Én nem járok templomba”, „Abortuszom volt”, „AIDS-es vagyok”, „Meleg vagyok”, „Zsidó vagyok”, „Arab vagyok”, „Én maszturbálok”.
Emberi jogi szervezetek e pólókkal tesztelik a szólásszabadság határait Lengyelországban, és idén először beleütköztek a cenzúrába. Az ilyen trikókból a kelet-lengyelországi Lublin Marie Curie-Sklodowskáról elnevezett egyetemén a közelmúltban rendezett kiállítást Wieslaw Kaminski rektor bezáratta, miután az egyetemi lelkész, majd a lublini érsek is kifogást emelt az „emberi méltóságot sértő” feliratok miatt.
A rektor azzal az indoklással tiltotta be a Pólók a szabadságért című kiállítást, hogy azok feliratai „sérthetik sokak érzelmeit és meggyőződését”. A leginkább megbotránkoztató felirat talán az, amely szerint „Én nem sirattam meg a pápát”, akit Lengyelországban mérhetetlen tisztelet övez.
A kiállítás célja az volt, hogy vitát nyisson a kifejezési szabadság határairól Lengyelországban – közölte az Emberi Jogok Helsinki Alapítványának elnöke, Marek Antoni Nowicki, aki elfogadhatatlan beavatkozásnak minősítette a rektori intézkedést.
A kiállítás betiltásán a szervezők annyira megsértődtek, hogy lemondták a kiállításhoz kapcsolódó egyéb eseményeket is, köztük egy filmfesztivált és a fehéroroszországi, ukrajnai és oroszországi emberi jogi helyzettel foglalkozó kerekasztalvitákat, mondván, hogy „ahol nincs többé szabadság, ott úgy sem lehet beszélni róla”. A kiállítás bezárása miatt száz egyetemista tüntetett Lublinban a közélet klerikalizációja ellen.
A kiállítást szervező Helsinki Alapítvány és az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet aktivistái szerint Lengyelország új, konzervatív urai olyan moralizáló légkört teremtettek, amely teljesen elfojtja a kifejezési szabadságot. Az AI szóvivője, Mirella Panek szerint „kis és nagy jelek utalnak arra, hogy egy új rend van eljövőben Lengyelországban”.
A provokatív pólókból rendezett kiállítás már több mint egy éve turnézott incidens nélkül az országban, abból a célból, hogy – mint azt Mirella Panek közölte – megmutassa: Lengyelországban is vannak alternatív módon gondolkodó emberek és vannak tabutémák, amelyekről beszélni kell, különben örökre tabuk maradnak. A lublini egyetemen is volt már korábban kiállítás hasonló pólókból, de akkor az még nem okozott gondot.
A pólóakció eddig egyébként sikeres volt: a mellbevágó feliratú trikók jól fogynak, és sok ismert személyiség is viseli őket.
(forrás: MTI)

