Fogyni akarunk, ám sokszor egyszerűen nem tudunk. Csak nagyon kicsi azoknak a tábora, akiknek végre sikerült megszabadulniuk feles kilóiktól. Mit csinálunk rosszul mi, kudarccal diétázók? Türelmetlenek vagyunk, gyorsan feladjuk. Az biztos, hogy felkapkodni sokkal könnyebb a kilókat, mint ledobálni, de ez ne szegje kedvünket, doppingoljon minket inkább a vonzó végeredmény: a „könnyű” és egészséges test.
Minden ötödik európai és amerikai az elmúlt két évben legalább egyszer már fogyókúrázott, de csak minden harmadiknak sikerült elérnie az „áhított célt”. A fogyókúrázók többsége sajnos kudarcot vall – derült ki a GfK Custom Research Worldwide felméréséből. 2005. szeptemberében és októberében húsz országban mintegy 20 ezer tizenöt évesnél idősebb embert kérdeztek meg fogyókúrázási és főzési szokásairól. A kérdezősködés eredménye: az elmúlt két évben az amerikaiak 25, a nyugat-európaiak 20, míg a kelet-közép európaiak 10 százaléka kezdett fogyókúrába. Közülük minden második nem járt sikerrel, vagy adta fel pár nap elteltével. Az európaiak kb. harmada, az amerikaiak alig egynegyede számolt be sikeres fogyókúráról.
A finnek és a hollandok a leglelkesebb fogyni vágyók. Általában a nők körében divat a diéta, ám Finnországban a férfiak is gyakran fogyóznak. A hollandok ugyan lelkesek, de egyáltalán nem sikeresek, hiszen a fogyókúrázók 60 százaléka kudarcot vall. A finnek a legkitartóbb „fogyó nemzet”, bár az angolok és az amerikaiak is rendszeresen diétázási lázban égnek. A közép-kelet európaiak a leglustábbak, csupán 10 százalékuk kezdett az elmúlt két évben valamilyen fogyókúrába. A leginkább fogyókúra-ellenesek a bolgár és az orosz férfiak. Nyugat-Európában a teremtés koronái Németországban és Ausztriában sanyargatták legkevésbé testüket diétával, nem nagyon vonták meg a finom, hizlaló falatokat a szájuktól.
Európában az elmúlt két évben kétszer annyi nő kezdett fogyókúra-programba, mint férfi: például a finn és a holland nők közel fele szeretett volna megszabadulni feles kilóitól. A magyar hölgyek a sikertelenül diétázók táborát gyarapítják, ugyanis 62 százalékuk nem járt szerencsével. A kitartás hiánya mellett a másik ok az, hogy a magyar ételek elég kalóriadúsak, habár az amerikai „tápoknál” még így is sokkal egészségesebbek. A leginkább testsúlybarát konyha az ázsiai. Az európaiak szeretnek maguknak főzni, a megkérdezettek 60 százaléka naponta házi készítésű ételt eszik. Az olaszok el sem tudják képzelni a napot házias ízek nélkül: a háztartások 90 százalékában főznek nap mint nap. Mi, magyarok sokkal lustábbak vagyunk, csak a családok 33 százalékánál kerül frissen készült étel az asztalra.
Enni jó, ám az „áramvonalas” alak érdekében néha le kell mondanunk a legfinomabb falatokról, és muszáj a zöldségekkel és gyümölcsökkel „kikövezett” diéta útjára lépnünk. Mostanában az izraelieket azonban nem a zöldekkel „teletűzdelt” fogyókúra tartja lázban, ő a szendvics diétára esküsznek. Olga Raz, egy tel-avivi kutató szerint a pékárukban található keményítőtől és rostoktól gyorsan jóllakunk, és elegendő boldogsághormon árasztja el testünket, így nem vágyunk már nassolnivalóra, ami hizlalna. A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér ennek a diétának a kulcsa, de mellette sok-sok zöldséget is kell ám rágcsálni. A szendvics-fogyókúrával már több ezer fogyni vágyó szabadult meg úszógumijától.
Lassan egyél, tovább fogysz! A komótos falatozás karcsú alakod titka. A lassú evők ugyanis sokkal kevesebbel beérik, mint mohó társaik. Ha minden falatot alaposan megrágsz, könnyebben emésztesz, és a tápanyagok is jobban hasznosulnak. Húsz percig tart, mire agyad „felfogja”, hogy gyomrod tele van, nem kíván több ételt. Szervezeted a legjobban a zöldségeket, gyümölcsöket, rostban gazdag péksüteményeket „kívánja”, mert ezek a csemegék lassan és tartósan emelik meg a vércukorszintet, ami nemcsak „neki”, de neked is kellemes érzés. Ráadásul, ha értékes tápanyagokkal tömöd a hasad, ritkábban törnek rád az „éhségrohamok”. Naponta többször csipegess, hogy ne terheld meg gyomrodat, és sokáig jó formában maradj!

