Forrás: Magyar Rádió

Izrael miniszterelnöke, Ariel Saron súlyos politikai vereséget szenvedett az izraeli parlamentben, a Knesszetben. Ezúttal nem az ellenzék, hanem saját pártjának képviselői szavaztak ellene. A Likud lázadó szárnya azonban ezzel még nem éri be.

Izraelben a Likud Saron-ellenes lázadói sikeresen meghiúsították a kormányfő javaslatát két miniszterhelyettes kinevezésére. És miután bebizonyították erejüket a törvényhozásban, újabb követelésekkel léptek föl. Hamarosan esedékessé válik a jövő évi költségvetés elfogadása a parlamentben és a Likud jobb szárnya, amely a gázai kivonulást is ellenezte, azzal fenyegetődzik, hogy csak akkor szavazza meg a büdzsét, ha újabb pénzeket szánnak ciszjordániai építkezésekre, Jeruzsálem területének kiterjesztésére. Ezeket a terveket azonban a palesztinok és a nemzetközi közvélemény egyaránt erősen ellenzi.

Saron tanácsadói szerint ismét bebizonyosodott, hogy a kormányzó Likud valójában két frakcióra szakadt, miután a 40 képviselőből nyolcan saját pártjuk miniszterelnöke ellen szavaztak.

Közben egy friss közvélemény-kutatás eredményei szerint az izraeliek igen pesszimistán ítélik meg a jövőt. A zsidó lakosság 74 százaléka úgy vélekedik, ha Izrael kivonulna minden, 1967-ben elfoglalt területről, vagyis ha teljesen feladná Ciszjordániát és véget vetne a palesztin megszállásnak, akkor sem szűnne meg a palesztin erőszak, sőt, szerintük talán még növekedne is.

Shiri Zsuzsa (Jeruzsálem)

Comments are closed.