Forrás: Stop!

Szúrós finomság Időpont: 2005-10-14 09:34:10

Őshazájában, Mexikóban igen kedvelt a tojás nagyságú kaktuszfüge, vagy más néven indiánfüge. Alakja tojásdad, mérete 5 és 10 cm közötti.

Termésének színe a sárgától a sötétliláig változik. Miután egy kaktuszfajtán terem, a héja is szúrós. Vékony, tüskés héját óvatosan lefejtve a sárga vagy piros húsát frissen kell fogyasztani, ügyelve a benne elszórtan található kemény magokra. (Egyes fajtáit kesztyűben célszerű hámozni, mivel alig látható tüskéi mélyen belefúródnak a bőrünkbe.) Fogyasztásának másik módja, hogy kettévágjuk, és az illatos gyümölcshúst kiskanállal kivájjuk a héjából. Édes-savanykás íze a sárgadinnyéhez hasonló, lédús, üdítő. Sokan dzsemet készítenek belőle, vagy kandírozzák. A belőle előállított rostos lé világszerte közkedvelt. Az igények kielégítésére Izraelben több ezer hektáros ültetvényt hoztak létre ebből a bozótszerű növényből.

Nagy népszerűségnek örvend a pitahayakaktusz is. Kárminpiros termése már messziről feltűnik. Jellegzetessége, hogy nem tüskék, hanem lágy pikkelyek veszik körül. Felvágva tejszínű gyümölcshús található benne, sok apró fekete maggal. Nyersen vagy sziruppá főzve fogyasztják, de ivóléként feldolgozva is nagyon finom. Ismert még a kolumbiai sárga pitaya, melynek héja nem piros, hanem kénsárga. Külsőre leginkább a fenyőtobozhoz hasonlít. Gyümölcshúsa krémszínű, apró sötétbarna magvakkal. Ausztráliában kiirthatatlan bozótként termő kaktuszfajta a töviskörte. Tojás alakú gyümölcse sötétbordó. Lédús, szaftos húsa sok kemény magot tartalmaz. Leve ugyancsak üdítő.

Egzotikus álom

1 citrom

– 1 mokkáskanál cukor

– 6 cl tequila

– 2 banán

– 1 papaja

– 2 kaktuszfüge

– 2 dl tejszínhab

– 4-4 gombóc pisztácia-, barack- és banánízű fagylalt

Elkészítés: A citromot alaposan megmossuk, felét vékony karikákra vágjuk, a másik felének kicsavarjuk a levét. A cukrot összekeverjük 2 evőkanál vízzel, 5 cl tequilával, a citrom levével és a karikákkal. A banánt meghámozzuk, és vékony karikákra vágjuk. Beleforgatjuk a tequilás keverékbe. A papaját meghámozzuk, kettévágjuk, magjait kivájjuk. A feleket vékony szeletekre vágjuk. A kaktuszfügét meghámozzuk, nagyságuktól függően ketté vagy négyfelé vágjuk. A gyümölcsöket a banánhoz keverjük, és kb. 10 percig állni hagyjuk. A tejszínt kemény habbá verjük, és a maradék tequilával ízesítjük. Négy tányérba szedjük, szétosztjuk rá a gyümölcskeveréket, és a tetejére ültetjük a fagylaltot.(forrás:mindmegette.hu)

Stop!

Comments are closed.