Forrás: Stop!

A palesztin elnök örömnapnak nevezte a gázai kivonulást Időpont: 2005-09-12 09:20:34

A palesztin erők első csoportja hétfő hajnalban behatolt a Gázai övezetben lévő egyik kiürített zsidó teleptömbbe, és kitűzte a palesztin zászlót Neve Dekalimban, Gus Katif teleptömb egykori „fővárosában”.

Mahmúd Abbász palesztin elnök hétfőn „örömnapnak” nevezte a palesztinok számára a gázai kivonulást, de figyelmeztetett, nehogy a terület „nagy börtönné” váljék. Taufík Abu Husza, a palesztin belügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy a palesztin rendfenntartó erők hétfőre virradó éjszaka behatoltak Necer Hazani, Ganei-Tal, Katif, Morag és Neve Dekalim telepekre. Palesztin erők vonultak be Elei Sinai és Dugit telepekre is a 38 éven át megszállva tartott terület északi részében.

A szóvivő elmondta, hogy Neve Dekalimban felvonták a palesztin zászlót az izraeli hadsereg gázai övezeti hadosztálya volt főhadiszállásának épületén, amely a palesztin biztonsági erők dél-gázai székhelye lesz. A biztonsági erők bevonulását megelőzően palesztinok ezrei gyűltek össze a kiürített telepek bejáratánál. Hazafias énekeket énekelve, Jasszer Arafat néhai palesztin vezető képmásával kezükben bámészkodók ezrei nyomultak be Hán-Júnisz, Deir-el-Balah és Rafah városokba.

A palesztin erők bevonulásával közel egy időben az izraeli hadsereg megkezdte az utolsó egységek kivonását a kiürített gázai övezeti telepekről. Az első izraeli katonai járművek hétfő hajnalban léptek izraeli területre a kiszufimi átkelőnél.

Necarimban palesztin fiatalok az izraeli katonák kivonulása után betörték a kiürített zsidó telep zsinagógájának ablakait, és megpróbálták felgyújtani az épületet – közölték szemtanúk. A palesztin rendőrök megpróbálták megakadályozni a rombolást, de kevesen voltak az összegyűlt tömeg megfékezéséhez. A tervek szerint a palesztin erők mintegy 7000 tagját vonultatják fel az izraeli hadsereg által lerombolt telepeken, ahonnan korábban több mint 8000 zsidó telepest költöztettek ki.

MTI

Comments are closed.