Forrás: Híradó

A szakértők szerint a kormányfő túl optimista, a Fidesz-elnök szerint az államadósság nagyságát, a munkanélküliséget és a rezsiköltség emelkedését kell kommunikálni

Nem kell fölvenni a kesztyűt és nem kell begörcsölni a Gyurcsány Ferenc indította offenzívától – nagyjából így interpretálták fideszes politikusok azokat a tanácsokat, melyeket Orbán Viktor adott a párt frakciójának zárt ülésén. A Fidesz elnöke azt javasolta, hogy a képviselők reagáljanak a kormányzati megnyilvánulásokra, és különösképp az államadósság nagyságát, a munkanélküliséget, valamint a rezsiköltség emelkedését kommunikálják.

További hírek a reggeli lapokból:

Orbán: nem kell begörcsölni!

Emberséges kakaó, de kinek?

(Vörös)csillagok háborúja

Draskovics milliárdos tévedése

Megduplázzák az elvonást jövőre?

Százezres minimálbér?

Szili a legnagyobb vesztes

Minden tizedik forint a párnacihában pihen

Nem lesz több gyanúsított K&H-ügyben

Rendkívüli csúcs lesz szerdán Budapesten

Nem szűnnek meg a csontritkuláscentrumok

Hamis fideszes kampányterv

Caramel megint Esztivel van

Tóth Gabi lesz az országutak réme?

Tommy és Pamela Anderson újra összejött

Gyilkosokra vall a tescós rabló?

Az elemzők szerint Gyurcsány túl optimista

A Gyurcsány által elmondottakra az elemzők mindenesetre már reagáltak, és úgy értékelték, várakozásaikhoz képest a kormányfő hétfői napirend előtti felszólalásában meglehetősen optimistán értékelte az ország gazdasági helyzetét. Azt elképzelhetőnek tartják, hogy a pénzromlás üteme a kormányfő által becsült szintre – idén 3,5, jövőre pedig 2-2,5 százalékra – esik vissza, az áfaváltozás ugyanis alapvetően befolyásolja az inflációt, a gazdasági növekedés esetében azonban a miniszterelnök által említett 3,9 százaléknál alacsonyabb ütemet várnak. A szakértők szerint Gyurcsány derűlátásának kevésbé szakmai, inkább politikai alapjai vannak. A Reuters a múlt hónapban 0,5 százalékponttal lefelé korrigálta a GDP-bővülésre tett prognózisát, s az Ecostat kutatói is csak 3,5 százalékos dinamikát várnak ebben az évben. Az államháztartási hiányra vonatkozó előrejelzések is eltérnek egymástól. Gyurcsány 3,6 százalékos nyugdíjreformmal korrigált, eredményszemléletű deficittel számol, míg az Ecostat-prognózisban 3,9, a GKI előrejelzésében pedig 4 százalékos hiány szerepel.

Nyilvános vita lesz Gyurcsány és Orbán közt

Nyilvános vitára hívta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Orbán Viktort. A Fidesz elnöke igent mondott, így a jelenlegi kormányfő és elődje pénteken az Országgyűlés Munkácsy termében vitázik Magyarország gazdasági állapotáról. A Magyar Televízió kész élőben közvetíteni az eseményt.

Gyurcsány Ferenc azért kezdeményezte a nyílt ütközetet, mert meg szeretné cáfolni a legnagyobb ellenzéki erő által régóta hangoztatott vádat, miszerint a kormány politikája miatt az ország gazdasága válságba jutott. A Fidesz szerint kormányzásuk alatt, 1998 és 2002 között összehasonlíthatatlanul jobban mentek a dolgok, mint ebben a ciklusban.

Gyurcsány Ferenc hétfőn a parlamentben a többi közt azt mondta: ha a két ciklus összehasonlításánál 12 szempontot veszünk alapul – a bérek, a nyugdíjak, az adók, a forint értékállósága, a befektetések, a munkahelyek, az utak, a lakásépítés, a családtámogatás, a gazdasági növekedés, a költségvetési hiány és az államadósság – akkor 10:2-re győzött a szociál-liberális kormány.

Varga Mihály, a Fidesz vezérszónoka mindezt úgy kommentálta: a miniszterelnök futballmérkőzést nyert, de az emberek veszítettek. Hangsúlyozta: a miniszterelnöknek nem a Fidesszel kell viaskodnia, hanem a munkanélküliséggel és az elszegényedéssel.

Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője úgy szólt: tíz Pozsgay Imre és száz Szűrös Mátyás sem lesz elég ahhoz a Fidesznek, hogy elfeledtesse a választókkal a panelprolizást, és egy Kudlik Julika sem elég a nyugdíjasoknak, hogy feledtesse velük a nyugdíjtörvény megnyirbálását, miként egy izraeli látogatás is kevés ahhoz, hogy elfedtesse a rasszizmusra hajló szélsőjobboldallal való kokettálást.

Kedden egyébként folytatódik a parlamentben a számháború, a Fidesz ugyanis vitanapot kezdeményezett Propaganda és valóság, a magyar gazdaság helyzetéről címmel. Hogy a parlamenti számháború milyen hangnemben folyik, nem nehéz megjósolni, Áder János, a Fidesz frakcióvezetője tegnap ugyanis már megadta az alaphangot, amikor Kóka János gazdasági miniszternek azt javasolta: beszélgessen el a munkavállalókkal akkor, amikor egy-egy külföldi útja után hazaérkezik, leszáll magánhelikopterével, és megnézi 200 ezer forintos óráján a pontos időt.

hirado.hu

Comments are closed.