Az izraeli hadsereg katonái csütörtökön behatoltak a ciszjordániai Nábluszba a nap folyamán a térségben eltűnt két izraeli katona keresésére. A katonákat palesztin források szerint elrabolták és megölték. Az izraeliek páncélosok kíséretében járták végig a város. A katonai akciótól feldühödött palesztinok kőzáport zúdítottak az izraeliekre, akik válaszként tüzet nyitottak és hanggránátokat vetettek be támadóikra.
Kora estig a katonák nem találták meg a térségben véletlenül eltévedt két társukat. A hadsereg úgy véli, elrabolták őket. Sorsukról ellentmondó értesülések érkeztek az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai palesztin fegyveres szervezettől. A Brigádok egyik frakciójának, az Ajman Júda egységeknek a nevében egy szóvivő először azt közölte, hogy elrabolták és megölték a két izraelit, később ezt megcáfolta és feltételeket szabott szabadon bocsátásukhoz. Követelte az izraeli börtönökben őrzött valamennyi palesztin fogoly szabadon engedését, halott palesztin fegyveresek holttestének átadását és a ciszjordániai ellenőrzőpontok felszámolását.
Az izraeli hadsereg zárt katonai övezetté nyilvánította a Gázai övezetben lévő zsidó telepeket, miután a felszámolásukat ellenző szélsőséges zsidók összecsaptak izraeli katonákkal – közölte az izraeli haderő szóvivője. A rendelkezést Dan Harel tábornok, az izraeli hadsereg déli csoportjának parancsnoka írta alá. Az illetékes szerint az intézkedés ideiglenes jellegű.
A döntés a helyi lakosok védelmére irányul. Meg akarják ugyanis kímélni őket attól, hogy a kitelepítésre kiszemelt 21 telepre olyan szélsőséges nacionalisták újabb özöne zúduljon be, akik az elmúlt napokban már rátámadtak a térségben palesztinokra és a biztonsági erőkre. A kiprovokált verekedésekben többen megsérültek.
A telepek elköltöztetését a tervek szerint augusztus közepén kezdik meg. A mostani döntés értelmében a telepekre csak a helyi lakosokat, a létfontosságú szektorokban dolgozókat és az újságírókat engedik be.
Több száz izraeli katona és rohamrendőr megrohamozott egy szállodát, amelyet a Gázai övezet izraeli kiürítése ellen tiltakozó telepesek foglaltak el csütörtökön az övezetbeli Gus Katif zsidó telep tőszomszédságában – közölték szemtanúk.
Beszámolók szerint a katonák és a rendőrök betörték a Palm Beach Hotel ajtóit, és végigjárták a szálloda 140 szobáját, kiráncigálva az épületből a rugdosódó és kiabáló telepeseket, akik közül néhányat meg is bilincseltek. Az akciót azután lehetett végrehajtani, hogy a hadsereg szerdán zárt katonai övezetté nyilvánította a szállodát és környékét.
Újabb összetűzés robbant ki csütörtök reggel a libanoni síita Hezbollah gerillaszervezet és az izraeli hadsereg között a két ország és Szíria közös határán fekvő, vitatott hovatartozású Sebaa-tanyák térségében, és legalább egy Hezbollah-fegyverest feltehetőleg találat ért – közölte egy izraeli katonai forrás.
A forrás szerint egy izraeli egység észrevette egy Hezbollah-kommandó két tagját, akik a határon átszivárogva az egyik izraeli katonai állás közelébe jutottak. Tűzharc tört ki, amelyben az egyik síita fegyverest állítólag eltalálták, bár ezt még nem sikerült megerősíteni. Izraeli veszteségről nem számoltak be. Az izraeli hadsereg szerint a Hezbollah-fegyveresek annak a kommandónak a tagjai voltak, amely előző este megölt egy izraeli katonát a térségben.
MTI-információ

