Forrás: Népszava

Hatszáznyolcvan millió forintot kapott kilenc település arra, hogy felszámolja, vagy integrálja a cigánytelepeket. A településeknek 55-90 millió forintot jut, a tervet ennyi pénzből kell megvalósítani. Jó hír mondhatja az emberbarát olvasó, rossz hír gondolják mások: „már megint mennyi pénzt kaptak a cigányok, akik amúgy is csak segélyből élnek”.

A legtöbb szociológus szerint a rendszerváltás legnagyobb vesztesei a romák. Ezért a kormányok, illetve különböző civil szervezetek évek óta próbálnak segíteni. Több program indult, hogy felszámoljak a telepeket, azt, amit egy XXI. századi magyar ember, aki nem járt ilyen helyen, el sem tud képzelni. Ennek ellenére látványos javulás nem tapasztalható sehol. Sem az emberi jogokban, sem az életszínvonalban nem mutatkozik semmilyen jó értelemben vett elmozdulás. Egyre nagyobb viszont a romák és a többségiek között a gyűlölet. Hiszen amíg egy romát pusztán bőrszíne miatt nem vesznek föl egy munkahelyre, addig ahhoz, hogy ne haljon éhen, igenis el kell fogadni az állami szociális segélyeket. Persze ilyenkor mit lát a néhány utcával arrébb lakó sápadtarcú – a cigány telepen ugyanis csak elvétve laknak nem romák- én naphosszat dolgozom, a cigány meg abból él…

A Szociális Minisztérium most megtetette a kezdő lépést, hogy eltűnjön Magyarországról valami olyan, ami nem oda való. (Itt természetesen nem cigány kultúra felszámolására gondolok.) A kérdés az, hogy azok az emberek, akik kezelik a pénzeket, mire költik ezt a soknak látszó összeget. Itt természetesen nem csupán romákról van szó, hiszen, mint tudjuk, a néhány hónappal korábban történt roma holokauszt-kárpótlásban érintett csalók, tolvajok többsége sem roma volt. A felelősség most azokon az embereken van, aki részt vesznek majd a programban – polgármestereken, cigány kisebbségi önkormányzati vezetőkön. Hogy a program ne arra szolgáljon, hogy egyes emberek jelentősen javítsanak egzisztenciájukon, hanem arra, hogy négy és félezer ember egy picit jobban éljen annál, mint ami az elmúlt tizenöt évben jutott neki.

Rajtuk legyen a világ szeme, mert nem csak a legnagyobb kisebbség sorsáért felelnek, hanem közös tisztességünkért is.

Mágó Károly

Mágó Károly

Comments are closed.