Népszabadság Online, 2005. április 7. 13:30
Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint addig nem zárul le a kormányfő ‘arab terroristázós’ kijelentésének ügye, amíg Szaúd-Arábia budapesti nagykövete nem tér vissza állomáshelyére.
Emlékezetes, hogy Szaúd-Arábia februárban konzultációra hazarendelte budapesti nagykövetét azt követően, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy nem hivatalos rendezvényen azt mondta, a magyar futballválogatott a február 2-i szaúdi-magyar barátságos mérkőzésen ‘halált megvető bátorsággal’ küzdött az ‘arab terroristák’ ellen.
Németh Zsolt – Élő Norbert szocialista, Nagy Gábor Tamás fideszes és Kelemen András független képviselővel együtt – csütörtökön tekintette meg a Külügyminisztériumban az eset dokumentációját, beleértve a kormányfő szaúd-arábiai trónörököshöz írt levelét.
Németh Zsolt értékelése szerint az említett levél a keleti rokonsági kapcsolatokkal foglalkozik részletesen, de nem találta benne a ‘bocsánatot kérek’ kifejezést.
Vita alakult ki a fideszes képviselő és Élő Norbert között, aki rámutatott: a miniszterelnök kétszer, Budapesten és Düsseldorfban kért bocsánatot, amit a budapesti arab diplomáciai testület, benne a doyen, a libanoni nagykövet elfogadott.
A szocialista képviselő szerint Somogyi Ferenc külügyminisztert arról biztosította szaúdi kollégája, hogy a nagykövet hamarosan visszatér Magyarországra.
Németh Zsolt ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök kijelentése után Szaúd-Arábia nemkívánatosnak nyilvánította Szili Katalin házelnök tervezett látogatását, lemondta magyarországi útját a szaúdi kézilabda csapat, illetve a szaúdi számvevőszék vezetője is.
Megjegyezte, hogy Szaúd-Arábia a világ legnagyobb kőolaj-kitermeléssel és kőolajkészlettel rendelkező országa és élen jár a terrorizmus elleni küzdelemben is, ‘az előző nap több al-Kaida terroristával végzett’.
Kelemen András szóba hozta, hogy az Antall-kormány idején, a Külügyminisztérium államtitkáraként az ő feladata volt Magyarország kapcsolata az arab világgal. Mint mondta, sok munkába került a gyanakvás eloszlatása, hogy a régió és Izrael látványosan javuló kapcsolatai esetleg ronthatják a hagyományosan jó viszonyt az arab országokkal.
A képviselő értékelése szerint Gyurcsány Ferenc kijelentése ugyanezt a veszélyt hordozza.
Németh Zsolt tervezi, hogy a külügyi bizottság keretei között a külügyi tárca államtitkárával is megvitatják a kérdést, amelyre csütörtökön nem kerülhetett sor.
(MTI)