Forrás: Magyar Rádió

Izraelben véget ért a Saron kormány eddigi legsúlyosabb válsága, miután Ariel Saron megállapodott az ellenzéki Sinui párt vezetőivel a költségvetés parlamenti támogatásáról – jelentette az izraeli rádió.

A tervek szerint szerdán dönt a parlament a 2005-ös költségvetésről, a március 31-i végső határidő előtt az utolsó pillanatban, de a kormánynak a liberális centrista és vallásellenes Sinui párt segítségével már biztos többsége van. Saron legalább 67 szavazatra számíthat a 120 tagú Knesszetben, hiába szavaznak ellene a kormányzó Likud párt lázadó képviselői.

Ezúttal elmarad a dráma és az errefelé csak „elszakadási kormánynak” nevezett Saron kabinet minden bizonnyal megvalósíthatja a nyárra tervezett gázai és észak-ciszjordániai egyoldalú kivonulást.

A magyar anyanyelvű, Vajdaságból származó Tomi Lapid vezette Sinui párt persze nem adta ingyen támogatását: Ariel Saron 700 millió sékelt ad a pártnak saját céljaira, a felsőoktatás, a frissen leszerelt katonák, a kultúra és a környezetvédelem megsegítésére.

A legfrissebb izraeli közvéleménykutatasi adatok szerint a Sinui párt szavazói támogatják a gázai kivonulást és nem örültek volna, ha a Sinui ellenszavazata nyomán bukik meg Ariel Saron kormánya. Tomi Lapid izraeli kritikusai szerint olcsón adta támogatását, ugyanis lemondtak arról, hogy újra bevonják őket a kormánykoalícióba, feladták a polgári házasság törvényét és beleegyeztek az ultra ortodoxoknak adott 290 millió sékelbe is, pedig annak idején ezért léptek ki a kormányból.

Lapid bírálóinak azt nyilatkozta, hogy valódi veszélybe került az elszakadási terv „és ezt nem kockáztathattuk meg. Saron nem teljesíthette vallási követeléseinket, ezért elfogadtuk a pénzt a támogatásért cserébe”.

Shiri Zsuzsa (Jeruzsálem)

Comments are closed.