Forrás: Magyar Hírlap

Baljós előjelekkel kezdődött meg

Baljós előjelekkel kezdődött meg tegnap Algírban az Arab Liga kétnapos csúcstalálkozója. A szervezet 22 tagállama közül csak 13-nak érkezett meg az első számú vezetője. A hivatalos napirend szerint ráadásul egy olyan szaúd-arábiai béketervet vitatnának meg a résztvevők, amelynek pontos tartalma nem is ismert. Abdullah szaúdi trónörökös meg sem jelent a találkozó első napján.

Abdelaziz Buteflika algériai elnök a megnyitón felszólította az ENSZ-t, hogy világosan adja meg a terrorizmus definícióját, mert „csak ez után lehetséges megállapodni a civilizációk olyan szövetségében, amely mindegyik felet megóvná a terrorizmustól. Most mindenki a terrorizmus ellen küzd, ezzel az ürüggyel az iszlám ellen harcolnak, mások pedig jó alkalmat látnak arra, hogy más országokat megtámadjanak” – tette hozzá.

Az Arab Liga eredetileg azzal a céllal ült össze, hogy a Jasszer Arafat tavalyi halála után megváltozott helyzetben felajánlja a kapcsolatok normalizálását Izraelnek. Amr Musza, az Arab Liga főtitkára azonban tegnap már üzent is Jeruzsálemnek: addig ne számítson erre, amíg az arabok nem kapják vissza elfoglalt területeiket. „Egy tapodtat sem engedünk” – közölte a volt egyiptomi külügyminiszter.

II. Abdullah jordániai király – aki nagy barátja a békefolyamat felgyorsításának – bátor javaslatot dolgozott ki a csúcstalálkozóra, amely az arab nyitást szorgalmazta Izrael felé. A király arra alapozta elképzeléseit, hogy ki kell használni a jelenlegi légkört, amelyben Izrael és a palesztinok is hajlanak erőszak nélkül, békésen rendezni dolgaikat.

A tervezetet azonban arab külügyminiszterek még a csúcstalálkozó előtt „módosították” – olyannyira, hogy a jordániai király a távolmaradás mellett döntött. A miniszterek szerint a király terve olyan színben tüntette volna fel az arab országokat, hogy csak engedményeket tesznek, de nem kapnak semmit cserébe. A CNN jelentése szerint Szíria, Libanon, Szudán és Jemen vezette „a harcot” Abdullah elképzelései ellen. A közel-keleti békével kapcsolatban szerepel viszont a napirenden egy szaúdi tervezet, amelyet azonban Izrael már három évvel ezelőtt elutasított. A terv felszólítja Izraelt, hogy vonuljon ki az 1967-ben megszállt összes területről, ennek fejében az arab országok normalizálják vele kapcsolataikat. A jelenlévők azt viszont nem tervezik, hogy hivatalosan megvitassák a Közel-Kelet új fejleményeit, a kialakult „optimista hangulatot” vagy az új lehetőségeket.

Kútba esett a királynak az az elképzelése is, hogy az Arab Ligából befolyásosabb, tekintélyesebb szervezetet faragjon, amely a nemzetközi színtéren is elfogadhatóbb, egységesebb partner. A szervezet ugyanis megint előveszi Szíriával kapcsolatos régi döntéseit, amelyek kiállnak Damaszkusz mellett, elítélik az Egyesült Államokat a Szíria elleni szankciók miatt – viszont nem is akarnak olyan kényes kérdéseket hivatalosan említeni, mint Szíria libanoni szerepe.

Szó lesz természetesen Irakról, a szudáni Darfúrban kialakult katasztrofális állapotokról, s egy olyan „pánarab parlamentről” is, amelyen megvitathatnák a politikai reformokat. Ez utóbbi terve gyakorlatilag azt jelenti, hogy az Arab Liga tagállamai gondosan kikerülik ezen a csúcstalálkozón is a térséget újabban feszítő kérdést, a demokratizálás ügyét.

A BBC kairói tudósítója szerint a hiányos csúcstalálkozóból a közvélemény megint azt a következtetést vonhatja le, mint eddig: néhány arab vezető nyilvános szóváltásán kívül nem sok várható. A találkozó mai, záró napján 13 államfő meg sem jelenik. Ezúttal nincs viszont a hiányzók között Moamer Kadhafi líbiai vezető, aki az elsők között viharzott be Algírba.

A tervek szerint jelenlétével tiszteli meg az Arab Liga csúcstalálkozóját Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Kofi Annan ENSZ-főtitkár, José Luis Rodriguez Zapatero spanyol kormányfő és Michel Barnier francia külügyminiszter. Mindannyiuk célja az, hogy segítsék a közel-keleti békefolyamatot. Közreműködésük azonban – a távol maradók és az eddigi jelzések miatt – nem lesz teljesen hatékony. Az As-Sark al-Avszat című arab lapban Abdel-Rahman al-Rasid kolumnista tette fel a kérdést: „Mire jó egy csúcstalálkozó vagy éppen az Arab Liga, ha nem foglalkozik a Közel-Kelet fő kérdéseivel, és a háttérben várja, hogy a konfliktusok mindig oldódjanak meg önmaguktól? Nevetséges, hogy a csúcstalálkozó óriási eredmények harangozza be az arab parlament létrehozását. Ezt akarják az arabok? Egy újabb szócséplő tanácsot?”

MH-összeállítás

Comments are closed.