Forrás: Magyar Hírlap

Vladimír Meciar háromszoros kormányfő

Vladimír Meciar háromszoros kormányfő és Duka Zólyomi Árpád, az MKP elnökhelyettese is szerepel a legújabb szlovákiai ügynöklistán. A névsor 38 ezer nevet tartalmaz, s nyilvánosságra hozásával teljessé vált a kommunista titkosszolgálat munkatársainak névsora.

Tegnap délelőtt közzétették az interneten a nyugat-szlovákiai ügynöklistát is, így teljessé vált a kommunista titkosszolgálat (StB) szlovákiai munkatársainak névsora. A lista közreadását óriási érdeklődés előzte meg, hiszen azt tudni lehetett, hogy a kelet- és közép-szlovákiai listához képest itt sokkal több lesz az ismert név, hiszen Pozsony fővárosban volt az StB központja. Ehhez képest alig tartalmazott meglepetéseket a névsor, szinte csak az amúgy is közszájon forgó neveket erősítette meg. Korábban ugyanis már egy cseh weboldalon megjelent egy nem hivatalos lista. Persze, az ismert nevek sora valószínűleg még nem végleges, mert a most közzétett 35700 bejegyzés átböngészése hosszabb időt vesz igénybe, ezért is kerültek elő egyelőre csak azok a nevek, amelyek már a cinbulka.cz-n is szerepeltek. Tegnap mellesleg alig lehetett böngészni a parlament által létrehozott Nemzeti Emlékezet Hivatala (ÚPN) weboldalán (www.upn.gov.sk), amely lebénult azután, hogy fél Szlovákia megrohamozta.

Duka zólyomi tegnap már le is mondott

A Magyar Koalíció Pártja politikusai közül egyelőre csak Duka Zólyomi Árpád tűnik érintettnek. Ő tegnap le is mondott a pártban betöltött elnökhelyettesi tisztségéről, de az európai parlamenti képviselői helyet megtartotta, mivel ez választott tisztség. Duka Zólyomi tagadja, hogy együttműködött volna a kommunista titkosszolgálattal. Állítja, nem írt alá semmit, nem írt jelentéseket. Egyébként a képviselő polgári foglalkozása atomfizikus, s több évig dolgozott a Moszkva melletti dubnai kutatóközpontban. A politikus már kikérte aktáit az ÚPN-től, s nyilvánosságra akarja hozni. Hasonlóképpen tett és tesz A. Nagy László MKP-s képviselő is, akit ugyan a kiszemeltek, de később a megbízhatatlanná nyilvánítottak között tartottak számon. Ugyanilyen kategóriába tartozik Pavol Hrusovsky házelnök is, aki szintén nyilvánosságra hozza aktáit. Az MKP egyébként felszólította járási szerveit és országos tanácsának tagjait, hogy aki érintett, magától mondjon le, különben a vezetőség veszi kezébe az ügyet.

Meciarról nem derült ki pontosan semmi

Azt is sokan rebesgették, hogy Vladimír Meciar volt miniszterelnök is StB-s volt, ám az a fáma keringett, hogy közvetlenül a rendszerváltás után Meciar a titkosszolgálati archívumokba beszabadulva megsemmisített több aktát. Ez most bebizonyosodni látszik. Ján Langos, az ÚPN vezetője szerint, akik akkor megsemmisítették az aktákat, elfeledkeztek arról, hogy nem egy helyen vezették a névsort. Bár annyit elértek, hogy Meciarról most nem derülhet ki hitelesen, ügynök volt-e vagy áldozat, bár a tegnapi történéseket nem volt hajlandó kommentálni, így mindenki csak az előbbi változatra gondol. 1989 decemberében kilencven bejegyzést károsítottak meg, ezek közül 62-t sikerült a szakembereknek helyreállítaniuk.

A katolikus és az az evangélikus egyház vezetői is alaposan besározódtak, melyek hivatalosan nem is reagáltak a listára, de többek szerint a többi egyház sem tiszta. Egy idő múlva felkerül az internetre az is, az ügynökök milyen vonalon dolgoztak, ki után kutattak. Később az 1939 és 1945 közötti titkosszolgák neve is ismert lesz, vagyis kiderül, kik azok, akik a zsidók ellen elkövetett bűnökben tevékenyen részt vettek.

Molnár Norbert, Pozsony

Comments are closed.