Paul Wolfowitz amerikai védelmiminiszter-helyettest javasolja George W. Bush elnök a Világbank élére. A Fehér Ház már megkezdte a nemzetközi pénzügyi szervezet tagjainak tájékoztatását – közölte egy kormánytanácsadó tegnap. James Wolfensohn jelenlegi elnök ötéves megbízatása június elsején jár le. Wolfowitz ‘héjának’ számít a Bush-adminisztrációban, a Pentagon első emberének helyettese legélesebb szószólója volt az iraki háború megindításának. (Népszava)
Izrael kivonul Jerikóból
Hivatalosan is palesztin kézbe került szerdán a ciszjordániai Jerikó biztonsági ellenőrzése, miután az erről szóló megállapodást mindkét fél, Izrael és a Palesztin Hatóság is aláírta. Az izraeli hadsereg előzőleg – helyi idő szerint szerda reggel – már megkezdte katonái kivonását Jerikóból, átadva a város ellenőrzését a palesztin rendfenntartó erőknek. A kivonulás formális aktussal történő megerősítéséhez a palesztin fél ragaszkodott, míg Izrael egyszerűen egy kézfogással szentesítette volna a kivonulást – mondták el izraeli katonatisztek. (MTI)
Kovács Kálmán Jeruzsálemben
Felelősségünk, hogy mindenütt erősítsük a nemzeti emlékezetet – hangsúlyozta Kovács Kálmán hírközlési és informatikai miniszter szerdán azon a nemzetközi konferencián, amelyet a II. világháborúban megsemmisített hatmillió európai zsidó emlékére tartottak Jeruzsálemben közel negyven ország állam- vagy kormányfője, illetve minisztere részvételével. A múltra emlékezve, a jövőt formálva címmel, a Jad Vasem újonnan megnyitott Holokauszt Történeti Múzeumában megrendezett konferencián Kovács Kálmán emlékeztetett arra: ‘minden tizedik áldozata a holokausztnak magyar volt’, így lett a legnagyobb magyar temető Auschwitz, a náci Németország által működtetett megsemmisítő táborok egyike. (MTI)
Kucsmát fenyegeti a Gongadze-ügy
Viktor Juscsenko ukrán elnök szerdán közölte: nem adott mentelmi garanciákat Leonyid Kucsma volt elnöknek Georgij Gongadze újságíró 2000-ben történt meggyilkolása ügyében. Elnöksége idején Kucsmát az ellenzék azzal vádolta meg, hogy ő adott utasítást öt évvel ezelőtt az újságíró meggyilkolására. A volt államfő tagadja a vádakat. (MTI)
Pinochet titkos amerikai számlái
Vezető amerikai pénzintézetek – köztük a CitiGroup és a Bank of America – is segítettek Augusto Pinochet felhalmozott vagyonának elrejtésében – jelentette a washingtoni Szenátus illetékes bizottsága. Chile egykori diktátora a vizsgálatok szerint az eddig feltártnál jóval kiterjedtebb kapcsolatokat ápolt számos bankkal, amelyek titkos számlák garmadát tartották fenn a zsarnok számára. Pinochet 125 különböző bankszámlán és bankbetétben legalább 13 millió dollárt halmozott fel 1979 óta. (Népszava)
Feltételekkel tárgyalna Tőkés
Tőkés László kész ‘az őszinte párbeszédre’ a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ), de feltételekhez köti a kétoldalú megbeszéléseket. Markó Béla múlt heti levelére válaszolva Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökeként leszögezte: nem kíván az RMDSZ elnöke által ’emlegetett Párbeszéd a jövőért című, választási propagandacélokat szolgáló „konzultációsorozatba” bekapcsolódni’, viszont feltett célja ‘az autonómia tárgyában érdemi párbeszédet folytatni’. (MTI)
Csalódást keltett a török ítélet
Mindössze három török rendőr függesztettek fel állásából azok közül, akik másfél hete brutálisan támadtak a jogaikért tüntető nőkre Isztambulban. A vizsgálat, mint közölték, nem hozott eredményt, vagyis elsőre nem marasztaltak el senkit, a három rendőr felfüggesztéséről is csak azután döntöttek, hogy a külügyminiszter-helyettes megbeszélést folytatott a belügyminiszterrel. Hogy mit mondott, azt nem lehet tudni, de feltehetően ecsetelte neki, hogy a rendőri akció mekkora felháborodást váltott ki külföldön, a világ szinte összes televíziójában bemutatták a képeket, amint a rendőrök a tüntető nőkre támadtak. A külügyi tárca egyáltalán nem elégedett az eredménnyel, és azt mondja, ez az ügy még sokáig fog fejfájást okozni Törökországnak. Korábban Reccep Tayyip Erdogan kormányfő a sajtót okolta a botrányért, mondván, nem kellett volna annyira felfújni az ügyet. (Népszava)