Forrás: Népszava

Népszava Napilap 2005. március 4. péntek

Bush még idén Budapestre jön

Washingtonba készül Somogyi Ferenc magyar külügyminiszter, s látogatását követően várhatóan fogadják a Fehér Házban Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt is – jelentette be tegnap George Herbert Walker, a budapesti amerikai nagykövet egy sajtóbeszélgetésen. Lapunk kérdésére az amerikai misszióvezető megerősítette, hogy nagy valószínűséggel még az év vége előtt George W. Bush amerikai elnök is ellátogat Budapestre. Gyurcsány washingtoni útjával kapcsolatosan még folynak az egyeztetések, az viszont már eldőlt, hogy a magyar diplomácia vezetője április elsején tárgyal Condoleezza Rice amerikai külügyminiszterrel. Megbeszéléseiken a nagykövet szerint a világpolitika jelentős kérdései mellett a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztése, s a vízumügyek is szóba kerülnek. Walker nagykövet megerősítette, hogy Bush elnök szívügyének tekinti a vízumkönnyítéseket, de a változtatáshoz a kongresszus hozzájárulására lenne szükség. Áprilisban egyébként Budapesten tartja következő ülését az amerikai-magyar konzuli bizottság, s ismét áttekintik, hogyan lehet könnyíteni a beutazást a jelenlegi törvényi szabályozás keretei között. Budapestre készül az FBI igazgatója is, abból az alkalomból, hogy tíz éves az ILEA, a magyar fővárosban működő FBI-akadémia. Walker nagykövet közölte: az Egyesült Államok nagyra értékeli az iraki missziót segítő magyar felajánlásokat, amelyeket az amerikai-magyar partneri viszony megerősítéseként üdvözöltek Washingtonban.

Elekes Éva

Horn Gyula Torinóban tart előadást

A peresztrojka – az egykori Szovjetunió belső átalakulásának kezdete – huszadik évfordulójának szenteli torinói értekezletét a Mihail Gorbacsov alapította Világpolitikai Fórum, amelyen részt vesz és felszólal Horn Gyula volt magyar kormányfő is. A háromnapos fórumot, – amelynek csaknem másfélszáz tekintélyes tagja van, köztük volt államfők és kormányfők is – pénteken Mihail Gorbacsov, az utolsó szovjet elnök nyitja meg ‘A második orosz forradalom – a történelem vége?’ című előadásával. Horn Gyula, aki szintén egyik alapítója a fórumnak, az első munkanapon tartja meg előadását abban a munkacsoportban, amely a poszt-totalitárius társadalmak demokratikus átalakulása jelentette kihívások témakörét elemzi. (MTI)

Sokat vesztett népszerűségéből Fischer

Joschka Fischer német külügyminiszter sokat vesztett népszerűségéből a vízumbotrány kirobbanása óta. A tárcavezető a közelmúltban elismerte felelősségét, amiért megkönnyítették a Németországban munkát vállalni óhajtó külföldiek beutazását, elősegítve ezzel az embercsempészek tevékenységét. Ma már csak a megkérdezettek 54 százaléka elégedett a zöldpárti miniszter tevékenységével, január közepén a válaszadók 63 százaléka nyilatkozott pozitívan Fischerről. Ennek ellenére még mindig a német diplomácia vezetője a legnépszerűbb politikus Németországban. (Népszava)

Marek Belka májusban lemond

A lengyel kormányfő bejelentette csütörtökön, hogy május 5-én leteszi hivatalát. Marek Belka a parlament ülésén kifejtette, hogy a kormányzó Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) népszerűségvesztése, belső ellentétei és megfogyatkozott parlamenti támogatása miatt feltétlenül szükségesnek tartja az egyébként ősszel esedékes törvényhozási választások előrehozatalát. Júniusi választási időpontot javasolt. Ehhez a jelenlegi parlamentnek már májusban fel kellene oszlatnia önmagát, máskülönben nem lenne meg a választási törvényben előírt hathetes kampányidőszak. (MTI)

Abbász Egyiptom segítségét kéri

Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke csütörtökön Kairóban felkérte Hoszni Mubarak egyiptomi államfőt, vesse latba befolyását Izraelnél annak érdekében, hogy újrakezdődjenek a palesztin-izraeli tárgyalások – közölte az egyiptomi elnök szóvivője. A párbeszéd a február 25-i tel-avivi merénylet miatt szakadt meg. A terrorakcióban öten haltak meg és több mint ötvenen megsebesültek. Mahmúd Abbász azt is kérte kollégájától, hogy az egyiptomi főváros, Kairó adjon otthont márciusban – egy közelebbről meg nem nevezett időpontban – a következő palesztinközi tanácskozásnak, amelynek középpontjában a palesztin egység megteremtése állna. (MTI)

Phenjan felmondja az atommoratóriumot

Észak-Korea a továbbiakban nem érzi magára nézve kötelezőnek a nagy hatótávolságú rakétákkal folytatott kísérletek 1999 szeptemberében önmagára rótt moratóriumát – jelentette be egy csütörtökön közzétett emlékeztetőben a phenjani külügyminisztérium. A moratórium kihirdetése idején még párbeszéd folyt Phenjan és Washington között, ám e dialógust ‘teljesen’ felfüggesztették, amikor 2001-ben (Bill Clintont követően) George Bush lett az Egyesült Államok elnöke – idézi a dokumentumot a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség. ‘Mint köztudott, az Egyesült Államok ellenséges politikája arra kényszerít bennünket, hogy megerősítsük védelmi jellegű atomfegyverzetünket’ – folytatódik a memorandum. (MTI)

CopyRight Népszava

Comments are closed.