az autonóm nők lapja 2005. február 16., szerda – Julianna, Lilla
SZOC&POLÉLETMÓDKULT&ARTCIBERCSALÁDSZEX&GENDERKARRIERPORTRÉGALÉRIAFÓRUMARCHÍVIMPRESSZUM
„Mitsou” éneke
[2005.02.10. 13:31]
KULT&ART
Nyomtatható formaForrás: Tűsarok
Juhász Miczura Mónika Miczura Mónika koncertjét február 11-én 20.00-tól lehet meghallgatni a Marczibányi Téri Művelődési Központban (Bp. II. Marczibányi tér 5/a.)
Az énekesnő összetéveszthetetlen hangjával, egyedi előadói tehetségével világszerte a legrangosabb helyen szerepel a roma előadóművészek sorában. Újonnan alakult zenekarában olyan zenészek veszik körül, akik a tradicionális zene iránti érzékenységükkel izgalmas zenei környezetbe helyezik Mitsou dalait. Három év hallgatás után megszületett a hosszú kísérletezés, útkeresés eredménye. Egy lemez, a roma kultúra gyökereiből és a jelenvaló világ hatásaiból táplálkozó alkotás: a Mitsoura
Mitsou Békéscsabán nevelkedett. Családjában mindennapos volt a tánc, az éneklés. Édesanyja gyönyörűen énekelt.
Szentesen járt gimnáziumba, dráma-irodalom tagozatra. Színpadra először 16 évesen lépett egy iskolai Ki mit tud ? alkalmával. Egy cigány hallgatót énekelt. Előadása nagy meglepetést váltott ki, új volt és mélységesen felkavaró.
Később a család Budapestre költözött. Mitsou-t itt hozta össze a sors Zsigó Jenővel, az Ando Drom együttes vezetőjével, aki felismerte benne az ösztönös tehetséget. Úttörő hangzás az autentikus roma zenében, lemezek ( Kaj phirel o Del, Phari mamo ) és koncertek a világ szinte minden szegletében – 8 év sikertörténete.
Mitsou már az együttessel közösen töltött évek alatt elkezdte önálló művészi munkáját. Énekelt filmzenékben ( Tony Gatlif: Gadjo Dilo, Swing, Kamondy Zoltán: Kísértések…) Évek óta együtt dolgozik Hans-Erik Philip, dán zeneszerzővel. Rendszeres vendég a francia Bratch zenekar koncertjein, lemezfelvételein. A nemzetközi Global Vocal Meeting tagja.
A színpadon átélt hatások Mitsou-t arra ösztönözték, hogy megkeresse a saját dalait, a saját zenéjét. Kilépett az Ando Drom-ból, és elindult egy akkor még távoli cél felé. Legkedvesebb dalait gyűjtötte csokorba.
„Ezek a dalok különböző cigány tradíciókból – a lovári, collár, gulvári, romungro – zenei hagyományokból származnak. Édesanyám dalai, a család dalai, a közös ünnepek, a temetések dalai. Gyűjtések idős cigány emberektől, akik olyan tehetséggel énekeltek ahogyan én talán sohasem fogok.”
Nem kizárólag az eredeti motívumok megőrzése volt a cél, sokkal inkább annak a környezetnek, atmoszférának a hallhatóvá tétele, ami körülveszi ezeket a dalokat.
„A Mitsoura-val akartam újra a közönség elé lépni. Hogy így ismerjenek meg, amilyen vagyok, amilyen lettem. Természetes folyamat volt. Egy szép, lassú kiteljesedés.
Nekem így szólnak ezek a dalok.” – Mitsou
A zenekar tagjai: Monori András – gadulka, kaval, sax, ektar, zurna
Szalai Péter – tabla, ghatan, doromb, dholak, kalimba, konnakol
Dés András – kanna, bodhran, riq, ride, darbouka, percussion
Lukács Miklós – cimbalom
Moldvai Márk – computer, keyboards, live surround
Mandula Éva – live animation
További infók a www.marczi.hu honlapon.
regisztráció | elfelejtett jelszó
kérem, válasszon!KutatásokJogszabályokSegélyszolgálatokHazai intézményekKülföldi szervezetek
Cunami Totál Brutál!!! (19)
A nő, ha zsidó (35)
Gyerek, szülő, iskola (87)
reklám, média, köznyelv (50)
Hímsovinizmus, vagy csak taplóság? (108)
Lévai Katalin szívesen lenne államfő (32)
Esküvő: hol, hogy, miben, kivel? (33)
szülni, szülni, szülni (82)
Vagina monológok a Tűsarokban (7)
Iskolatáska
Személyközpontú pedagógusaink, Lipták Erika és Várvári-Illés Orsolya várják a kérdéseket. ť
Karrier tanácsadás
Ha váltani akarsz, ha interjúra készülsz, ha régóta megoldatlan munkahelyi konflik- tustól szenvedsz, ha a cégedet karcsúsí- tani akarják…ť
Lánczi Judit
HR tanácsadó
A pszichológus válaszol
Ha egyedül vagy, ha túl nagy a család, ha minden összejött, ha nem tudsz kitörni, ha nem bírsz benne maradni…ť
Ritter Andrea
klinikai szak-pszichológus
Copyright Š 2004 Anyahajó Kulturális Egyesület ˇ Minden jog fenntartva. HONLAPTÉRKÉPMÉDIAAJÁNLAT