Éles vita alakult ki az Országgyűlés egészségügyi bizottságában a nemzeti egészségügyi program névadójának személyéről, Johan Béláról. Johan Béla ugyanis 1939 és 1944 között számos diszkriminatív intézkedést hozott, és az ország német megszállása után is hivatalában maradt. A bizottság végül elhalasztotta a döntést arról, hogy a program elnevezése megváltozzon-e.
Három szocialista és három SZDSZ-es képviselő javasolta, hogy hagyják ki az „Egészség Évtizedének Johan Béla Nemzeti Programja” elnevezésből Johan nevét. Több ellenzéki képviselő a javaslat visszavonására szólította fel az előterjesztőket, felhívva a figyelmet arra, hogy az orvosnak több ezer ember – köztük zsidók és cigányok – köszönhette az életét a második világháború idején.
Az előterjesztők nevében Gusztos Péter (SZDSZ) ismertette az MTA Történettudományi Intézetének szakmai állásfoglalását, mely szerint Johan Béla – belügyi államtitkárként – konzekvensen végrehajtotta az úgynevezett második zsidótörvény előírásait a magyar egészségügyben és orvostársadalomban. Selmeczi Gabriella (Fidesz) szerint egy egyoldalú jelentés alapján nem lehet ítéletet mondani egy ember felett.
február 17th, 2005 at 06:05
Szégyen ilyenrõl még vitatkozni, ezt már Horthy fogja követni