Forrás: Népszava

Népszava Online 2005.2.1416:40

Sorstalanságról az Interneten

A kritikusokhoz hasonlóan vegyes fogadtatásban részesült a Koltai Lajos Sorstalanság című filmje az internetes fórumokon. A megalapozott esztétikai írás természetesen kevés, s helyet kap a nyílt, vagy burkolt antiszemitizmus.

Van aki kijelenti, ‘a Sorstalanság nem egy véres hollywoodi rémdráma, hanem egy európai művészfilm. Zseniális képi világ, szenzációs színészek és egy nagyon átgondolt koncepció. Szerintem méltó a könyvhöz, nagyon nagy film.’

*

Egy másik levelező szerint, ‘akkor jó a film, amikor nincs benne holokauszt, csak épp az előszele, meg az utószele. Amikor ott vagyunk, az valahogy nem sikerült. A film fele fél vagy egyperces jelenetekből, szinte hangulatképekből áll, amit mindig lassú, súlyos elsötétedéssel fejez be, ami darabokra töri, szaggatja a filmet olyan, mint egy, a világ legjobb mesteremberei által készített lila műanyag ébresztőóra. Minden profi rajta, csak ne kelljen néznem.’

*

Egy tömör megállapítás: ‘Koltai a regény címét forgatta le, tovább nem volt képes felfogni.’

*

Van aki tanácsot ad a rendezőnek: ‘Kertész Imrét kellett volna megértenie: „Igen, erről kéne, a koncentrációs táborok boldogságáról beszélnem nékik legközelebb, ha majd kérdik”. Ehelyett csinál egy kurzusfilmet, amit majd kisiskolásoknak mutogathatnak, hogy borzongjanak, szörnyülködjenek… Mert Kertész Imre regényét kisiskolás nem értheti még. Egyik vélemény szerint, túl sokat várt a közvélemény a filmtől, de ez érthető.

*

Az egyik fórumozó azt írta ‘Most értem haza a vetítésről! Még most is a hatása alatt vagyok! Elképesztően nagy mozi! Köszönet a lelkes lejáratóknak, akik elérték, hogy 20-an üljünk be a Mammut nagytermébe! De jobb is így, mert legalább azok jöttek el megnézni a filmet, akit valóban érdekel is. Mert ha csupa jókat mondtak volna róla, akkor – jó magyar szokás szerint – sikkből beültek volna kukoricával a kezükben a sznobok. Végképp kiderült számomra, hogy a médiában lejövő negatív kritikákból szinte egy szó sem igaz…

Népszava-információ

CopyRight Népszava

Comments are closed.