Forrás: MNO

Bezárás | Nyomtatás

Izraeli válasz az öngyilkos merényletre

2005. január 15. (1. oldal)

Hírösszefoglaló

Öt izraeli és három palesztin halt meg, amikor palesztin merénylők felrobbantották magukat csütörtök este egy forgalmas átkelőhelyen Izrael és a Gázai övezet között – közölte az izraeli hadsereg.

Izraeli katonai források szerint a Mahmúd Abbász palesztin elnök megválasztását követő első súlyos merénylet három elkövetője teherautóba rejtett, több mint száz kilogrammos robbanószerkezetet hozott működésbe a Karni átkelőhelyen, a Gázai övezet déli részén.

Tegnap esti hír, hogy Ariel Saron izraeli miniszterelnök a támadás miatt minden kapcsolatot befagyasztott a palesztinokkal. Ezt megelőzően Izrael lezárta a Gázai övezetbe vezető összes átkelőt. Az intézkedés addig marad érvényben, amíg a palesztinok nem tesznek lépéseket a terrorizmus megfékezésére – jelentette a Háárec izraeli napilap. Cipi Livni izraeli igazságügy-miniszter az izraeli hadsereg rádiójában azt hangoztatta: a merénylet nem tántoríthatja el Izraelt attól a szándékától, hogy 2005-ben kivonja katonáit a Gázai övezetből, és kiürítse az ott lévő zsidó telepeket.

*

Cipi Livni hozzátette: meg kell erősíteni Mahmúd Abbász palesztin elnök helyzetét, abban a reményben, hogy egy idő múlva képes lesz megfékezni a terrorszervezeteket. Szerinte azonban a palesztin vezetőnek határozott lépéseket kellene tennie a merényletek megakadályozására. Az akciót három radikális palesztin szervezet is magára vállalta. Az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai, a Fatah szervezetéhez kötődő csoport közleményben tudatta, hogy két harcosa vesztette életét egy „mártírhadműveletben”. A Hamász radikális mozgalom katonai szárnya, az Ezzedin al-Kasszám Brigádok és a Népi Ellenállás Bizottságai nevű palesztin szervezet fegyveres csoportja, a Szalaheddin Brigádok ugyanakkor szintén magára vállalta a merénylet elkövetését.

Mahmúd Abbász elítélte a merényletet. „Ezek a támadások, továbbá Izrael múlt heti, kilenc palesztin életét követelő fegyveres támadása nem szolgálja a béke ügyét” – jelentette ki Abbász, aki újságírók előtt ismételten a négy éve tartó vérontás beszüntetésére szólított fel. Mohamed Dahlan korábbi palesztin belbiztonsági miniszter pedig felszólította a radikális palesztin csoportokat, hogy céljaikat ne az erőszak eszközeivel igyekezzenek megvalósítani. „Elérkezett az idő ahhoz, hogy a Palesztin Hatóság lemondjon hatalmi monopóliumáról, az ellenzék pedig a maga részéről hagyjon fel azzal, hogy a palesztin vezetéssel és néppel megpróbálja elfogadtatni az erőszak logikáját” – közölte a politikus. A Hamász egyik ciszjordániai vezetője, Haszán Juszef szerint a merénylet nem Abbásznak szóló üzenet volt, hanem „önvédelmi cselekedet az izraeli erőszak eszkalációja, a gyilkosságok és behatolások politikájával szemben”. Közben a Gázai övezetbeli Dzsabalíja menekülttáborban több ezer palesztin vonult fel a sikeres merényletet ünnepelve a szélsőséges fegyveres csoportok felhívására.

Alig négy nappal a palesztin elnökválasztások után Gázába visszatértek az öngyilkos merénylők, akik az olasz lapok szerint az eddigi legvéresebb akciójukat követték el Mahmúd Abbász győzelme óta. A liberális La Repubblica szerint a palesztin milicisták öngyilkos merénylete véget vethet az elnökválasztás teremtette optimista nemzetközi légkörnek. A lap kiemeli azt is, hogy a gázai átkelőnél lévő katonai bázis mellett elkövetett támadást Izrael azonnal rakétacsapásokkal torolta meg, egy helikopter palesztin menekülttáborra lőtt ki két rakétát.

Gaszán al-Hatíb palesztin munkaügyi miniszter közben úgy vélekedett, a karni támadással nem az új palesztin elnökhöz intéztek kihívást a fegyveres csoportok, hanem Izraelt figyelmeztették, mire számíthat, ha folytatja támadásait.

Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001

Comments are closed.