A pragmatista
D. P., 2005. január 6. 00:00
A legesélyesebb elnökjelölt, Abbasz egy iszlám és egy ortodox keresztény főpappal
Mahmud Abbaszt (mozgalmi neve: Abu Mazen) 69 éves, pragmatistának, a fegyverek helyett a diplomácia, a tárgyalások hívének tartják. Higgadt, halk beszédű, csendes ember. Azon nagyon kevesek egyike a palesztin vezetésben, aki körül ‘nem zörög a haraszt’, nem hallani korrupciós történeteket, aki híres puritán stílusáról, egyszerű életmódjáról. Tovább lát legtöbb kor- és harcostársánál, egyike a palesztin mozgalomban a legelsőknek, akik párbeszédet javasoltak az 1970-es években a másik féllel, zsidó baloldali szervezetekkel, pacifistákkal. Életrajzának egyik fekete foltja a holokausztról írt, ellentmondásos, zsidó szervezetek által támadott doktori disszertációja. Ennek már a címe kifejezi a botrányos tartalmat: ‘A másik oldal: A nácizmus és a cionizmus titkos kapcsolata’. Abbasz a Haarec egyik 2003-as számában megjelent interjújában cáfolja, hogy holokauszttagadó lenne. ‘A holokauszt szörnyű, megbocsáthatatlan bűn a zsidó nemzet ellen, emberiség elleni bűntett’ – mentegette magát a tekintélyes izraeli lapban.
Abbasz személyisége sem mentes az ellentmondásoktól, mint azt a minapi, a terroristákat védelmébe vevő nyilatkozata körüli viták jelzik. Izraelben a tegnapi lapok fel is teszik a kérdést: valóban Abbasz a mi emberünk? Az a palesztin vezető, akivel meg tudunk állapodni? Szilvan Salom külügyminiszter óvatosabban fogalmazott: várjuk meg mit tesz Abbasz elnökként? Akárcsak az amerikai nagykövetség egyik vezetője, aki a palesztin korteskampány részének fogta fel a ‘terroristák vállára borulást’, mondván, az elnökjelöltnek a palesztin társadalom valamennyi rétegét (a terroristákat is) meg kell szólítania.
Abbasz egész eddigi életpályáját az az elv mozgatta, hogy számára nagyobb becsülete van a szónak, a megbeszélésnek, mint a Kalasnyikovnak, az övbombának. Palesztin részről ő dolgozta ki az 1993-as oslói békemegállapodást, elkísérte Arafatot a Fehér Házba az aláírásra. Noha a Fatah (a Palesztin Felszabadítási Szervezet főereje) alapító tagja, évtizedekig a háttérben dolgozik. Egyiptomban jogot tanult, Moszkvában doktorált. A BBC azt írja róla, hogy a palesztinok számára roppant fontos kérdésben, a palesztinok Izraelben lévő szűkebb szülőföldjére való visszatérésének jogában hajthatatlan. (Minthogy maga is az észak-izraeli, galileai Szafidba való.) ‘Minden jogosultnak meg kell adni a visszatérés jogát, utána azonban le kell ülnünk a másik féllel (Izraellel), hogy megbeszéljük a mindkét oldal számára elfogadható megoldást’ – mondja a rá jellemző óvatos, kiegyensúlyozott merészséggel Abbasz. Jó kapcsolatot épített ki arab államfőkkel, és a térségben nagyfontosságú kémszervezetek vezetőivel. Egy évvel a palesztin vezető halála előtt erőpróbára került sor Arafattal, afelett, hogy ki ellenőrzi a palesztin biztonsági erőket. Abbasz akkor visszalépett Arafat javára…
Népszabadság Rt. *Impresszum *Hirdetési lehetőségek *Előfizetés *Regisztráció *Hírlevél *Adatvedelem *Akciók *Lap tetejére *©