Bezárás | Nyomtatás
Izrael támadással fenyegeti Iránt
2004. szeptember 30. (8. oldal)
Munkatársunktól
Egyre hevesebb üzenetváltás folyik Izrael és Irán között, mert a zsidó állam vezetése azzal fenyegeti Teheránt: megelőző csapással vet véget nukleáris programjának. Izrael minden megoldást fontolóra vesz az iráni nukleáris program megállítására – jelentette ki az izraeli védelmi miniszter egy szerdán megjelent interjúban.
Saul Mofaz azt követően nyilatkozott, hogy kedden Kamal Harazi iráni külügyminiszter kijelentette: országa katonai választ adna bármelyik nukleáris létesítményét érő izraeli légicsapásra.
Az iráni atomprogram elfojtására irányuló izraeli tervek közel egy- idősek magával a programmal, ám az elmúlt évek fejleményei miatt egyre többször kerülnek napirendre. Kiszivárgott információk alapján arra lehet következtetni, hogy az izraeli légierőnek készen állnak a hadműveleti tervei, amelyeket időről időre fel is frissítenek.
Az egymással semmilyen hivatalos kapcsolatot nem ápoló két ország közben a nemzetközi sajtóban üzenget egymásnak, egyre harciasabb modorban. Az izraeli reakciókat az váltotta ki, hogy Irán bejelentette: a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel (NAÜ) fennálló viták ellenére urándúsításba kezd. Szeptember elején Ariel Saron kormányfő már bejelentette, hogy „Izrael intézkedéseket tesz önmaga védelmére”. A nyílt színen folytatott szócsatának újabb lökést adott, hogy a globális médiumok összekötötték a potenciális megelőző csapások kérdését egy korábbról datált izraeli fegyverüzlettel. Ennek keretében a zsidó állam védelmi erőinek légiereje (IDF-AF) a közeljövőben több száz műholdas vezérlésű bombát (JDAM) kap az Egyesült Államoktól, amelyek egy része speciális robbanótöltettel felszerelt bunkerromboló változat. Csak ilyen, úgynevezett „penetrátor” fegyverekkel tudnák elpusztítani a föld alatti betonfedezékekbe rejtett iráni nukleáris létesítményeket az izraeli F-15 Rám (mennydörgés) és F-16 Szufa (vihar) típusú csapásmérő repülőgépek.
Az izraeli előkészületek alapján egyértelműsíthető, hogy Jeruzsálemben nem hisznek azoknak a teheráni nyilatkozatoknak, amelyek szerint az iráni nukleáris program csak békés célokat szolgál. Pedig Kamal Harazi egyenesen kijelentette, hogy „az atombombák ellen vagyunk”.
A NAÜ azért aggódik, mert az Iránban végzett gázcentrifugás tevékenység könnyen szolgálhat olyan urándúsítást, amelynek célja a nukleáris fegyverhez szükséges hasadóanyag felhalmozása. A közepes – Sahab-3 típusú – ballisztikus rakéták fejlesztése és rendszeresítése közvetve azért támasztja alá a gyanúsítások jogosságát, mert annak pontatlansága miatt csak nukleáris fejrésszel lenne elégséges hatékonysága.
Az izraeli csapásmérési tervekben szerepelhet az épülő busheri atomerőmű, az esfahani kutatóközpont, a teheráni egyetem kutatóreaktora és kapcsolódó létesítményei, a Jazd tartományban lévő uránbánya, újabban pedig egy titkos reaktor Arakban és egy föld alatti bunkerbe rejtett urándúsító üzem Natanzban.
Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001