Forrás: MNO

2007. augusztus 6. 9:38

MNO

Több mint 150 ország csaknem 40 ezer állandó résztvevőjével már 10 napja tart a cserkészek centenáriumi világtalálkozója a Londonhoz közeli chelmsfordi Hylands Parkban, ahol az 560 magyar fiatal multikulturális hangulatban, ügyességi és hagyománytisztelő feladatokkal, de szórakozva emlékezik a 100 éve alapított cserkészmozgalomra.

Egyszerre ennyi magyar fiatal a rendszerváltás óta még nem volt külföldön – közölte Sztrakay Ferenc Balázs, a magyar kontingens egyik táborozási vezetője. Több mint félszáz határon túli magyar is tagja a csapatnak, de a szerbiai küldöttséggel is érkezett egy magyar ajkú csoport. Japánból ezerötszázan, Amerikából majd négyezren, Olaszországból kétezren érkeztek, de Makaó, Ghána és Aruba is képviselteti magát egy-egy mozgalmárral.

„Hihetetlen élmény ez azoknak a gyerekeknek, akik az ország több pontjáról sereglettek össze, és másfél éves szellemi és fizikai felkészítés után most a valóságban is tapasztalhatják, hogy milyen az, amikor egymásra talál egy vietnámi egy skandinávval, egy hawaii egy dél-afrikaival vagy éppen egy evangélikus hitű cserkész egy zsidó származású cserkésztársával” – mondta Sztrakay, aki „civilben” budapesti építőmérnök-hallgató.

A cserkészek délelőttönként szervezett programok keretében a környék természeti látványosságait ismerhetik meg: kalandparkokba, vízi vidámparkba, kirándulóhelyekre viszik őket, míg délután a Hylands Park kulturális, társadalmi, hagyományőrző, sport- és vallási programjai közül válogathatnak.

A 400 hektáros dombos, ligetes vidék sátortáboros környezetében a szaúd-arábiai, a svájci, a bangladesi és az osztrák cserkészek között állomásozó központi magyar kontingenst 12 raj egyenként 41 fős csapata alkotja, akikre több mint 100 felnőtt korú cserkész felügyel. A rajok – köztük Sík Sándor, Puskás Öcsi, Mansfeld Péter, Molnár Ferenc vagy éppen Wass Albert elnevezéssel – a hatalmas Hylands Park különféle területein vertek sátrat, külön-külön, minél vegyesebb nemzeti közegben.

A magyar résztvevők önálló kiállítással, prezentációkkal, népművészeti előadásokkal és egy autentikus csárdával készültek: ez utóbbi gasztronómiai-kulturális expókellékként vonzza a külföldieket. A nádfedeles „parasztrestaurant” esténként megtelik kínaiakkal, olaszokkal, franciákkal, örményekkel, egyiptomiakkal és persze magyarokkal. A lángos, a gulyás, a palacsinta háromszögében magyar népzenei és könnyűzenei talpalávalóval is szolgálnak a vendégeknek.

A 95 éves magyar cserkészmozgalom öt évvel később alakult meg, mint az angliai. Az angol alapító, Sir Robert Baden-Powell 100 esztendeje, augusztus elején 20 angol fiatallal közösen szervezett táborozását tekintik a cserkészet első felvonásának. A mára ifjúsági világszervezetté vált cserkészmozgalom négyévente rendez világtalálkozókat, amelyeket egymás közt dzsemborinak neveznek. Magyarország 1933-ban adott otthont egy ilyen világtalálkozónak: Gödöllőn több mint 25 ezer cserkész gyűlt össze. Ez a nyári dzsembori immár a 21. a sorban, a következőt 2011-ben Svédországban rendezik meg.

(MTI)

Comments are closed.