2007. július 23. (8. oldal)
Die Presse
Kedves szomszédok – sunyi módszerek címen a vezető osztrák lap azt írja, hogy a Mol olyan eszközökkel védekezik részvényeinek az OMV által történő felvásárlása ellen, amelyek teljes mértékben sértik az Európai Unió törvényeit. A magyarok rendkívül idegessé válnak, ha kimondják nekik a „Brüszszel” szót. Márpedig ezt a szót kell hallaniuk, ha egy 27 tagú klubba lépnek, ugyanis ennek a klubnak vannak szabályai, amelyeket be kell tartaniuk.
The NewYork Times
Bernard-Henri Lévy francia filozófus Sarkozy könyvéről írt cikkének első bekezdése: „Valóban francia specialitás. Nem tudok egyetlen magas rangú francia politikusról, aki ne akart volna valamikor könyvet írni és kiadni. Ideológiai és gyakran irodalmi ambícióval megírt könyvet, amely pályája lényeges fordulópontja is.”
Information Clearing House
A népszerű amerikai hírportálban megjelent cikk erősen kárhoztatja azt, hogy a nyugati sajtó „elsiklott” David Milliband brit külügyminiszter azon kijelentése fölött, amely szerint a londoni kormány semmiféle bizonyítékkal nem rendelkezik arról, hogy Iránnak is szerepe lenne az iraki instabilitásban vagy az ott állomásozó brit katonák elleni támadásban.
The Observer
A Guardian vasárnapi kiadása a törökországi választások napján azt írja, hogy „a nacionalizmus árnyékot vet a török választási küzdelemre”. Annyi biztos, hogy Törökország mostani választása történelmében a legfontosabb. Az egyik ellenzéki párt, a Nemzeti Akciópárt „a félfasiszta Szürke Farkasok utódai, akik véres konfliktust robbantottak ki a hetvenes években”. A tudósítás szerint a kormányon lévő AKP párt újbóli győzelme alááshatja a Kemal Atatürk által meghonosított szekuláris államrendet, és az iszlámosodás irányában tolhatja el a geostratégiailag kulcsfontosságú országot. A törökök egyre inkább csalódottak Európában, amely csak tárgyal velük, de láthatólag nem kér belőlük. Murat Belget ismert baloldali értelmiségit a rendkívül kiélezett helyzet a weimari Németországra emlékezteti. „Alkotmányával és kormányával Weimar a német demokrácia csúcsát jelentette… De tíz éven belül Hitler kancellár lett.” Az Observer szerint ugyanakkor Törökország az 1980-as katonai államcsíny óta már nem szekuláris, hiszen az iskolában kötelező a vallásoktatás.
FORWARD
Rudolph Giuliani volt New York-i főpolgármester, egyik republikánus elnökjelölt egymás után „közel-keleti héjákat” vett fel külpolitikai tanácsadóinak, vagyis neokonzervatívokat, akik nemcsak teljes mellszélességgel támogatták az iraki inváziót, de most Irán megtámadása mellett is kiállnak – olvasható a vezető amerikai zsidó napilapban.