2007. augusztus 1. 14:00
Kun Zsuzsanna
Emberi jogi szervezetek tüntetnek a rafahi határzár feloldásáért – tudósít az al-Dzsazíra hírtelevízió. Az as-Sark al-Auszat pedig arról számol be, hogy egyre több ellenzője akad az amerikai fegyverprojektnek.
Al-Dzsazíra
Európai, izraeli és palesztin emberi jogi szervezetek azt követelik, hogy nyissák meg az Egyiptom és a Gázai övezet közötti rafahi határátkelőt.
A júniusi gázai erőszak következtében több ezer menekült vette az irányt Egyiptom felé. A kairói vezetés az emberáradattól és a nemzetközi bonyodalmaktól tartva másfél hónapja lezárta az egyetlen átkelőhelyet közte és a palesztin területek között. Ennek az áldatlan állapotnak köszönhetően több ezren rekedtek a senki földjén, iszonyatos körülmények között, amelyek az eltelt idő óta áldozatokat is követeltek.
Ezt elégelte meg több emberi jogi szervezet és szólította fel kedden egy közös nyilatkozatban a tel-avivi és a kairói vezetést, valamint Mahmúd Abbász palesztin elnököt, a Hamász illetékeseit, illetve az Európai Uniót, hogy vessenek véget a palesztinok Canossa járásának.
Mahmúd Abbász elnöktől azt kérték, hogy „törődjön jobban a gázaiak boldogulásával”, mert most úgy érzik, hogy a Hamász uralta Gázai övezet jóléte nem áll a Fatah kormányzat érdeklődési körében. Egyúttal felszólították a Hamászt, mint a gázai biztonsági erők felügyeltéért felelős szervezetet, hogy biztosítsa a határ megnyitásához a békés körülményeket.
A memorandum felkérte továbbá az izraeli vezetést, hogy járjon közben a Mubárak-kabinetnél a határzár feloldásának ügyében, mégpedig azért, mert szerintük övék az elsődleges felelősség a kialakult helyzet miatt.
Álláspontjuk az, hogy mivel közvetett vagy közvetlen módon az izraeli hadsereg ellenőriz minden gázai határátkelőt, beleértve a rafahit is, a nemzetközi jog alapján Izraelé a felelősség, ami alól az sem mentesíti őket, hogy a terület egy részéről már kivonultak.
Az Európai Uniónak pedig azt róják fel, hogy szokatlanul csendesen szemléli a történteket, „élesebb hangon kellene követelnie a határátkelő megnyitását, és azt, hogy ellenőreik újra végezhessék munkájukat.-tette hozzá az egyik szervezet szóvivője az al-Dzsazírának adott interjújában”.
As-Sark al-Auszat
Egyre több hazai és külföldi ellenzője akad a szaúdi fegyversegélynek – írja az As-Sark al-Auszat. A minap demokrata és republikánus kongresszusi képviselők egy csoportja állt elő olyan tervezettel, ami megakadályozná a fegyversegély programot.
Szerintük Szaúd-Arábia egyáltalán nem partner sem az iraki stabilizációban, sem a palesztin belviszály megoldásában, sőt inkább a Hamászt támogatja.
A külföldi bírálók között Irán áll az élen. A teheráni külügyminisztérium közleménye szerint az Öböl-országok felfegyverzése a „félelmet ültetné el a Közel-Keleten, és megmételyezné a jószomszédi viszonyt”.
A fegyverprojekt európai részről is éles kritikákat kapott. A német külügyminisztérium szóvivője szerint „néhány hónapja még azt hallottuk, hogy az Öböl-térségben a demokrácia hiánya veszélyezteti legjobban az amerikai biztonságot, most meg fel akarják őket fegyverezni? Ez ellentmond az USA közel-keleti külpolitikai törekvéseinek” – szögezte le a szóvivő.
Az egyiptomi kormányzat részéről Abú Gajz külügyminiszter azonban védelmébe vette a tervezetet, mondván az „amerikai fegyversegélyek a térségben több, mint két évtizedes múltra tekintenek vissza, mert az amerikai kormányzat úgy látja, hogy az Arab-öböl térségében szükség van a stabilitás biztosítására”.