Már a hazai mozikban is látható a Candy című narkós románc az ötödik földrész új álompárjával, Heath Ledgerrel és Abbie Cornish-sel. Közben grandiózus ausztrál eposz készül az egy generációval idősebb szupersztárpárossal (Kidman és Jackman), díjkiosztó pedig manapság nem létezhet Cate Blanchett vagy Russell Crowe nevének említése nélkül. Az ausztrálok gyakorlatilag bekebelezték Hollywoodot, mely jelenségnek A-tól Z-ig tartó, átfogó összeállítással adózunk.
Abbie Cornish – Drog
Abbie Cornish: Nicole, Cate és Naomi máris félthetik a pozíciójukat, hiszen világhódításra készen áll a huszonéves generáció. Rose Byrne a Trójá-ban már Brad Pitt-tel hancúrozott, majd A halott lány-ban és a Napfény-ben is jelentős szerephez jutott, jó barátnője, Abbie pedig – ha hihetünk a pletykáknak – egyenesen a következő Bond-lány lehet. A Cigánykerék című fesztiválsiker kapcsán lehetett először felfigyelni a tehetségére, azóta pedig már bevált ausztrál legendák árnyékában settenkedik a rivaldafény felé: a Bor, mámor, Provence-ban Russell Crowe, a Candy-ben Heath Ledger, a The Golden Age-ben pedig Cate Blanchett partnere. Állítólag miatta hagyta el Reese Witherspoont Ryan Phillippe, akivel közös filmjük, a Stop Loss című iraki traumákat boncolgató dráma forgatásán melegedtek össze.
Abbie Cornish
Australia: Az időjárás viszontagságai és Russell Crowe dobbantása ellenére ez év novemberéig rendületlenül forog Baz Luhrmann egész Ausztráliát átszelő epikus love story-ja. A rendezőn kívül a két főszereplő is a földrész neves kirakatembere; a brit örökösnőt alakító Nicole Kidman Hugh Jackman emberes karjai között vészeli át a második világháborús darwini bombázást. Bemutató 2008 végére várható.
Baz Luhrmann az Australia forgatásán
Bob Dylan: Izgatottan várja a filmvilág, hogy mi sül ki Todd Haynes rendhagyó zenészportréjából, az I”m Not There-ből, melyben hat különböző színész bújik a rocklegenda bőrébe. Christian Bale és Richard Gere mellett Heath Ledgert is láthatjuk Dylan egyik inkarnációjaként, sőt a netre már kiszivárgott egy jelenet, melyben a fiatal, borzashajú zenészt Cate Blanchett alakítja. Az eredeti ötlet és a rövid ízelítő biztatóak, a premierre pedig szeptember első napjaiban a velencei filmfesztiválon kerül sor.
Cate Blanchett az I”m Not There-benNyuszik az INLAND EMPIRE-ben
Cameo: Az utóbbi idők két legötletesebb, stáblistán való feltüntetés nélküli, villanásnyi szereplése is ausztrál színésznőkhöz kapcsolódott: filmes stréber kitüntetés jár annak, aki kiszúrta, hogy a Vaskabátok-ban a főhős barátnője, akinek arcát orvosi maszk takarja, nem más, mint a komédiákban ritkán látható Cate Blanchett. David Lynch rajongóinak pedig nem meglepetés, hogy a mester a Mulholland Drive mindkét főszereplőnőjét becsempészte új rémálmába, az INLAND EMPIRE-be. Naomi Watts egy nyuszifejű lényt (miért is ne?!) szinkronizál. Idekapcsolódó rossz hír, hogy az INLAND EMPIRE magyarországi bemutatója ismét halasztódik, talán novemberben több néző vállalkozik majd a háromórás para-hullámvasútra.
Cate Blanchett
Cate Blanchett: Tíz éve még senki sem ismerte a nevét, mára viszont a hollywoodi filmgyártás nagyasszonya, aki megkerülhetetlen tényező a mind az igényes kamaradrámák, mind a nagy költségvetésű blockbusterek esetében. Első jelentősebb szerepében Ralph Fiennes oldalán kalandorkodott (Játék és szenvedély), de I. Erzsébet királynő díjesővel honorált megformálása (Elizabeth) repítette fel igazán a csúcsra. Kisebb, ám emlékezetes szerepek dömpingje (A tehetséges Mr.Ripley, Banditák, Rossz álmok, Édes vízi élet) és A Gyűrűk Ura-trilógiában való ikonikus feltűnése után Oscart nyert az Aviátor-ért, majd minden szereposztó kívánságlistájának első helyére került. Bemutatásra váró filmjeinek se szeri, se száma, de összeállításunk a B, F, O és U betűknél további részletekkel szolgál.
Hugh Jackman A forrás című filmben
Cserejátékos: Ausztrália legkiválóbb cserejátékosa nem más, mint Hugh Jackman, aki szinte minden jelentősebb szerepét második, harmadik, sokadik jelöltként nyerte el. Az X-Men Wolverine-jének már leszerződött Dougray Scott, A forrás-t el is kezdték forgatni Brad Pitt hosszú szakállával és az Australiá-t is Russell Crowe -Nicole Kidman szuperfelállásban képzelték el eredetileg. Hugh minden esetben félretette a hiúságát és bravúrosan megoldotta a feladatot, a szívós hozzáállásnak köszönhetően pedig felzárkózott az első választottak ligájához, sőt ha nem vigyáznak, sorra le is hagyja őket. A mutánsokról leszakadt, saját filmben kiteljesedő Wolverine esetében persze már nélkülözhetetlen tényező az időközben drámai szerepekben (A tökéletes trükk, Füles) is brillírozó Hugh, aki a produceri feladatokat is elvállalta. Előtte azonban Ewan McGregort rángatja bele sötét, gyilkossági ügyben kiteljesedő szexuális üzelmekbe The Tourist című thrillerben.
Cate Blanchett és Martin Henderson a Kis hal című filmben
Drog: A pár hete a mozikba került Candy-ben Heath és Abbie szúrják agyon a szerelmüket Geoffrey Rush és a heroin segédletével, korábban viszont már Cate Blanchett is drogügyletekbe keveredett a Kis hal című apró, de annál lehangolóbb drámában. Partnere (eddigi legmeggyőzőbb szereplésével) az „ausztrál Brad Pitt”-nek beharangozott, új-zélandi születésű Martin Henderson, akit ismerhetünk a Vas című akciógagyiból, A kör első részének csúnya véget érő férfi főszereplőjeként, sőt a zenetévék nézői Britney Spears jobb napjainak idejéből, a Toxicvideoklipjének jóvágású fiújaként is. A Pitt-tel való párhuzamok egyelőre abban merülnek ki, hogy a Mr. és Mrs. Smithtévéváltozatában övé a férfi főszerep.
Eric Bana – Irodalom
Eric Bana: A Hulk vagy a Trója láttán nehéz elképzelni, hogy a horvát származású, 39 éves Bana egy elképesztően vicces fickó. Színpadi komikusként kezdte önálló műsorral, és remekül utánozza Arnold Schwarzeneggert, Tom Cruise-t, vagy a Trója-beli nyápic fivérét, Orlando Bloomot is. Utánozóképessége remekül jött a Chopper – A kegyetlen című elképesztő maffiózó-portréhoz, amely világot hódított fesztiválról-fesztiválra járva és megnyitotta a kaput a hollywoodi szereposztókhoz, elsőként A sólyom végveszélyben stábjában bizonyított, majd óriásira duzzadt, zöld méregzsákként (Hulk) osztotta meg a közönséget. A Trójá-ban ő volt a kevés jó dolog egyike, a München-t pedig parádés társaságban, de lényegében egyedül vitte el a hátán. A The Other Boleyn Girl-ben tökéletes választásnak tűnik VIII.Henrik szerepére, Natalie Portman és Scarlett Johansson sürgölődnek majd a királyi nászágy körül (illetve benne).
Eric Bana a Hulk című filmben
Énekesmadarak: Kylie Minogue filmes karrierjének bemutatásától ezúttal el lehet tekinteni, bár mókás cameója az abszint zöld tündérkéjeként emlékezetes volt a Moulin Rouge!-ban, ami alaposan újradefiniálta a korábban Mrs. Cruise-ként ismert Nicole Kidman karrierjét. Nicole bátran végigtrillázta a romantikus giccsparádét, majd annyira belejött, hogy még karácsonyi duettre is vállalkozott Robbie Williams-szel (Something Stupid). Utóbb a Táncoló talpak pingvinjeinek szinkronhangjaként Hugh Jackmannel nótáztak bájos retró-egyvelegeket. Hugh egyébként férfias külseje ellenére is élő bizonyíték arra, hogy nem minden ausztrál férfi vérmacsó; a hollywoodi producerek többsége musicalszínészként figyelt fel rá, amint derekasan széttáncolta és -énekelte a Broadway deszkáit a The Boy from Oz-ban.
Nicole Kidman és Robbie Williams
Franchise: Valószínűleg mindenkinek A Gyűrűk Ura ugrik be elsőre, pedig a trilógiát sokkal inkább Új-Zéland országimázs-központja áldhatja. A szereplőgárda tagjai között mindenesetre találunk ausztrál kiválóságokat, pl. Éowyn megformálóját, Miranda Ottót, a tündék között pedig Cate Blanchettet és Hugo Weavinget. Ők ketten egyébként elmondhatják magukról, hogy a világ legsikeresebb sorozatai közül nem csak egy, hanem mindjárt kettőben szerepeltek. Weaving a Mátrix-trilógiában alakított nagyot, Blanchett pedig a nyugdíjas Indiana Jones készülő kalandjaiban fog. Apropó nyugdíjas ikonok, ki lepődne meg azon, ha Harrison Ford, Bruce Willis és Syvester Stallone példáján felbuzdulva Mel Gibson is újra belebújna Mad Max bőrgatyójába? Ez még csak találgatás, de Hugh Jackman már biztos, hogy újra felölti a feszes nadrágot, ám nem az X-Men negyedik részéért, hanem egy külön Wolverine-kaland kedvéért (lásd Cs).
Új-Zéland A Gyűrűk Ura második részében
Geoffrey Rush: Tíz éve minden díjkiosztót végigtarolt egy ismeretlen, aki szemérmetlenül ötvözte az Oscar-klisék szinte valamennyi összetevőjét (zseni, őrült, betegség, zongora, visszatérés) a Ragyogj! című korrekt, de túlértékelt drámában. A hip-hopp megelőlegezett bizalmat azonban hamar alá tudta támasztani Geoffrey Rush, 1998-ban például az év két legelismertebb filmjének (Elizabeth, Szerelmes Shakespeare) számos átfedése között ő volt a legkevésbé szembetűnő, hiszen mindkét homlokegyenest eltérő szereppel eggyé tudott válni. Azóta láthattuk kisebb hazai drámákban (Ned Kelly, Lantana, Candy), fergeteges komédiákban (A Karib-tenger kalózai, Kegyetlen bánásmód) és a München szupercsoportjában is. Miután visszatért kalózként, visszatér majd királyi tanácsadóként is Cate Blanchett Erzsébet királynője mellé (Elizabeth – Az aranykor).
Geoffrey Rush a Candy című filmben
Horror: A műfaj hagyományai szerint leginkább szőke nőket szeretnek rettegni látni a nézők. Hitchcock múzsáinak örökébe lépett Nicole Kidman (Más-világ és a hamarosan bemutatásra kerülő The Invasion) és Naomi Watts is. Naomi otthonosan mozog a multiplex és a művészmozik rémségei között is, aki nem David Lynch Mulholland Drive-jában figyelt fel rá, az valószínűleg A kör című japán horror két részt megélt amerikai újrájában látta sikoltozni. Ő az újrafeldolgozott rettegés királynője, hiszen a tévéből kimászó hajasbaba után Michael Haneke játékos kedvű fiatalemberei (Furcsa játék) is őt terrorizálják majd a rendező kockáról-kockára újraforgatott hollywoodi verziójában, sőt, szó van Hitchcock madarainak visszatéréséről is, akik Naomi hajába kapkodhatnak majd. A két nagyágyú mellett tavaly még egy ausztrált horror-üdvöskét avatott a filmvilág; Radha Mitchell a Silent Hill – A halott város-ban rémüldözött, pedig Woody Allen Melinda és Melindá-ja után sokan szebb jövőt jósoltak neki.
Naomi Watts A kör című filmben
Irodalom: Nicole Kidman Oscart nyert Virginia Woolf megformálásáért (Az órák), ám lényegesen szórakoztatóbb volt Geoffrey Rush a démoni Sade márki szerepében (Sade márki játékai). A következő ígéretes irodalmi projekt az új-zélandi rendezőnő, Jane Campion nevéhez fűződik, aki Bright Star címmel készül romantikus portrét forgatni John Keats-ről (A parfüm-ben feltűnt Ben Whishaw) és múzsájáról, Fanny Brawne-ról, akit a jövő ausztrál szupersztárja, Abbie Cornish játszik majd.
Jindabyne – Mel Gibson
Jindabyne: Az utolsó, a magyar mozikban is bemutatott jó ausztrál film Ray Lawrence rendező nevéhez fűződik. A Jindabyne – Vízbe fojtott bűnök egy évszázados tabu témát boncolgat; az öslakosok irányában táplált előítéleteket és bűntudatot. Az eredmény egy figyelemreméltó, ám vidámnak semmiképpen sem nevezhető dráma, hasonlóképp a rendező korábbi nemzetközi sikeréhez, a Lantana – A szövevény-hez. A tavalyi cannes-i bemutatón stábunk két szerencsés tagja Hugh Jackman társaságában mozizott (én sajnos épp egy belga retteneten ültem), aki feleségét (Deborra-Lee Furness) ment megtekinteni a film egyik főszerepében.
Egy jelenet a Jindabyne – Vízbe fojtott bűnök című filmből
Judy Davis: Nicole és Cate előtt is adott már tehetséges színésznőt a filmvilágnak az ötödik földrész. Kevésbé szőke és nem glamúr-ikon, de a főiskolán Mel Gibsonnal játszotta a Rómeó és Júlia címszerepét, Woody Allen szerint pedig a világ egyik legizgalmasabb színésznője (legsikeresebb együttműködésük, a Férjek és feleségek Oscart is hozott Judynak). Klasszikusokban szerepelt, mint az Út Indiába, vagy a Hollywoodi lidércnyomás és hiába járja az a hír, hogy rigolyái és allűrjei miatt nehéz vele dolgozni, mégis sorban állnak a rendezők, hogy megnyerjék egy-egy szerepre. Legutóbb Sofia Coppola kissé félresikerült királynéportréjában, a Marie Antoinette-ben láthattuk.
Judy Davis az Út Indiába című filmben
Képregények: Sikerrel kelt életre a képregények lapjairól Hugh Jackman Wolverine-je, az Eric Bana-féle Hulk azonban – akinek sose szakadt szét az alsógatyája – ellenséges fogadtatásra talált. Ang Lee (Brokeback Mountain) képregényadaptációja kapcsán máig vitatott, hogy félreértett remekmű, vagy zöldes blockbuster-bőrbe csomagolt lélektani dráma – egy biztos: Hulk legközelebb Bana és Lee közreműködése nélkül tombol majd. Edward Norton bepipult óriásának se lesz könnyű dolga, hiszen jövő nyáron Batman is újra támad, méghozzá egy sereg gonosztevő egyidejű móresre tanításával. A leghátborzongatóbb mind közül persze a Joker, akit Heath Ledger kelt majd életre. Ja, és mielőtt megfeledkeznénk az ausztrál szekrényekben lapuló csontvázakról, egy korábbi béna Batman-filmben (Mindörökké Batman) Nicole Kidman is ott lapult.
Heath Ledger és Maggie Gyllenhaal a The Dark Knight című filmben
Krokodil Dundee: Majdnem akkora kult-figura, mint Chuck Norris és kétségtelenül hozzájárult ahhoz a képhez, hogy a vadonban nevelkedett, mosdatlan, borostás ausztrál férfi az igazi férfi. Russell Crowe és Eric Bana köszönik az örökséget, Krokodil Dundee-nak pedig még az angol nyelvet is sikerült megreformálnia pár ütős kifejezéssel. Utólag karikatúrának tűnik az egész, főleg a két szánalmas folytatás miatt, de a nyolcvanas években annyira komolyan coolnak számított a nagyvárosba szalajtott dzsungellakó története, hogy még Oscarra is jelölték a legjobb forgatókönyv kategóriájában (Woody Allen nyert a Hannah és nővérei-vel). Akinek nem volt még gyerekszobája a nyolcvanas években július 29-én, és augusztus 5-én elcsípheti az első két részt a TV2-n.
Paul Hogan a Krokodil Dundee harmadik részében
Ledger, Heath: Tinisztárként indult a Lovagregény és a 10 dolog, amit utálok benned főszerepével és sokáig úgy tűnt, hogy a csinos partnernők meghódításán (Heather Graham és Naomi Watts után Michelle Williams oldalán találta meg a boldogságot) kívül másra nemigen képes. Mel Gibson fiaként alakította első drámai szerepét (A hazafi), de sokkal mélyebb benyomást tett Billy Bob Thornton fiaként a Szörnyek keringőjé-ben. Egy tudatos pályafordulatot követően neves rendezők gyengébb filmjeiben kapott főszerepet (Terry Gilliam – Grimm, Lasse Hallström – Casanova), de egyértelműen a Brokeback Mountain avatta komoly színésszé. Ami első hallásra karrier-öngyilkosságnak hangzott (meleg cowboyok szerelmi története), az új évezred eddigi egyik legbátrabb és érzékenyebb filmje lett a bátor szereplőpárossal, Ang Lee kezei között. Heath-é volt a nehezebb szerep, ő kapott több díjat is, majd pedig jobbnál-jobb szerepajánlatokat, melyek közül a következő rögtön Jack Nicholsonnal való összehasonlításokhoz vezet (Batman: The Dark Knight).
Heath Ledger a Candy-benGibson az Apocalypto forgatásán
Mel Gibson: Bőrszerkók, motorok, acélkék szemek, apokalipszis, ausztrál préri, két folytatás, az egyik egy örökzöld Tina Turner betétdallal – csoda, hogy legendás szexszimbólum lett a húszéves színitanonc Gibsonból a Mad Max után? Nem, de kellett még a Halálos fegyver, a Hamlet, a Maverick és leginkább A rettenthetetlen, hogy ez évtizedekig ki is tartson. A Jézus szenvedését hatásvadász hentesparádé módjára feldolgozó A Passió világsikere máig a filmvilág érthetetlen csodái közé tartozik, amit nemrég egy alkoholmámorban tett antiszemita kirohanással is sikerült megspékelnie. Rendezőként a maják passiójával is tömegeket vonzott (Apocalypto), színészként pedig kisebb szünet után irány vissza a zsaruszerepekhez (Under and Alone) és a Halálos fegyver-sorozat rendezőjéhez, Richard Donnerhez (Sam and George).
Nicole Kidman – Russell Crowe
Nicole Kidman: A BMX banditából kirakatfeleséggé, majd jégcsap-királynővé, utóbb pedig Hollywood legkeresettebb színésznőjévé vált Nicole szinte emblémája az ausztrál színészdömpingnek, pedig Hawaii-on született. Mivel annyit emlegetjük rovatunkban és mindenki ismeri legalább tizenöt szerepét, ezúttal pár olyan filmje kerül kiemelésre, ami méltó lenne a nézők figyelmére, mégis eltűnt a süllyesztőben: korai ausztrál remek a Flört című gimis románc (megy az HBO2-n), kultkedvenc szatíra Nicole legmókásabb filmje, a Majd megdöglik érte, Az órák Oscar-díjának árnyékában elsikkadt a Szégyenfolt, hátborzongatóan jó a Születés és sajnálatos módon még hiánycikk nálunk a Fur – An Imaginary Portrait of Diane Arbus. Utóbbiról egyszer azt az elképesztő információt hallottam, hogy A szépség és a szőr lesz a magyar címe, de remélhetőleg csak rossz álom volt.
Nicole Kidman a Fur – An Imaginary Portrait of Diane Arbus című filmben
Oscar: Az összeállításban külön kiemelt színészek összesen 16 Oscar-jelölést gyűjtöttek be az utóbbi 10-15 évben. A rekordot Cate Blanchett, Russell Crowe és Geoffrey Rush tartják 3-3 jelöléssel és 1-1 győzelemmel. Az abszolút győztes talán Rush, hiszen ő elsőre nyert, ráadásul egy ízig-vérig ausztrál filmmel (Ragyogj!), Crowe viszont 2000 és 2002 között minden évben a legjobb férfi főszereplő jelöltek közt szerepelt. A sors fintora, hogy a három közül a leggyengébbel (Gladiátor) diadalmaskodott, egy év múlva pedig alaposan kinézett volna neki a duplázás az Egy csodálatos elmé-ért, de a BAFTA-díjkiosztón tanúsított botrányos viselkedésével maga ellen fordította a szavazókat. Az Ausztráliában nevelkedett Peter Finch nevéhez fűződik az Oscar-történelem egyetlen posztumusz díja, ő 1977-ben, két hónappal a halála után nyerte el a szobrot a Hálózat-ban nyújtott legendás szereplésével. A legnagyobb ausztrál vesztes Peter Weir rendező, akit hatszor jelölt már az Akadémia, de sem rendezői (Holt költők társasága, A kis szemtanú, Truman show), sem forgatókönyvírói (Zöld kártya), sem pedig produceri tevékenysége (Kapitány és katona) nem hozta meg az elismerést.
Peter Weir és Russell Crowe a Kapitány és katona forgatásán
Ókori hős: Egy képzeletbeli párharcban Russell Crowe gladiátorja valószínűleg péppé verné a hidrogénszőke ősmetroszexuális Akhilleuszt (Brad Pitt – Trója), ami persze rossz hír Hektórnak (Eric Bana). Reálisan szemlélve azonban pontosan Crowe és Bana párharca lehetne egy igazán izgalmas összecsapás: Róma Görögország ellen, szolga királyfi ellen és leginkább ausztrál alfahím ausztrál alfahím ellen. A Gladiátor indította el a történelmi eposzok reneszánszát, bár a nyomában készült multiplexigényhez igazított hamis históriák egyike sem aratott hasonló kritikai sikert. Ridley Scott maga is hozzájárult a műfaj színvonalának zuhanórepüléséhez, utólag okoskodva a fülébe kellene súgni, hogy a babaarcú Orlando Bloom helyett az ausztrál tesztoszteronbombák között kellett volna keresgélnie; Hugh Jackman például talán megmenthette volna a Mennyei királyságot – és a képzeletbeli ausztrál epikus hősmeccset is érdekesebbé tette volna.
Egy jelenet a Gladiátor című filmből
Priscilla: Az ausztrál macsókultuszt azonnal meg lehet cáfolni a kilencvenes évek legsikeresebb filmes exportjával. A Priscilla, a sivatag királynőjé-nek kalandjai ugyanis egy tiritarka, de főleg rózsaszín buszról és sikkes utasairól szól. A kiszámítható homofób viccek helyett érdekes személyiséggel és valós problémákkal felruházott paradicsommadarak közül kettő is az ötödik földrész büszkesége: Hugo Weavingről már szóltunk az F-betűnél, Guy Pearce pedig külön bejegyzést is megérdemelt volna, ha a Priscilla sikere után egyenesen felfelé tartó pályaíve nem tört volna meg. A zseniális Szigorúan bizalmas és a még zseniálisabb Mementó óta nem sok jelentős szerepben láthattuk, de egy parádés visszatérés kinéz neki Harry Houdiniként a Death Defying Acts-ben.
Rachel Griffiths és Peter Krause a Sírhant művek című sorozatban
Rachel Griffiths: A Priscillá-hoz hasonlóan ABBA-slágerekkel hódított a Muriel esküvője című keserédes szinglikomédia 1994-ben, de ennél sokkal emlékezetesebb a két színésznő, akikkel megajándékozta a filmvilágot ez a film: Toni Collette (lásd T) és Rachel Griffiths. Tonival ellentétben Rachel nem futott be nagy filmkarriert, mivel egy újabb esküvős kaland (Álljon meg a nászmenet! – a Muriel rendezőjétől, P.J. Hogantől) és egy meglepő Oscar-jelölés (Hilary és Jackie) után a televíziót választotta – szerencsére. A Sírhant művek öt évadján keresztül több kihívás elé nézett és maradandóbbat alkotott, mint más színésznők több évtizedes karrierjük során. Jelenleg a Brothers & Sisters című sorozat második évadját forgatja.
Russell Crowe egy öregembert terrorizál a 3:10 to Yuma című filmben
Russell Crowe: Nicole Kidmanhez hasonlóan lehetetlenség egy bekezdésben összefoglalni, hogy miért lett korunk egyik legfontosabb színésze ez az alapvetően faragatlan és nehéz természetű fickó. A nyilvánvaló Szigorúan bizalmas, Gladiátor és az Egy csodálatos elme triász mellett kijár az említés első jelentős sikerének, a Romper Stomper-nek, amelyben bőrfejű suttyót alakított elképesztő hitelességgel, szinte lejátszotta a színről Al Pacinót A bennfentes-ben és kitett magáért az izgalmas Kapitány és katoná-ban is. Az ezredforduló tájékán minden arannyá vált, amihez nyúlt, mostanában ez nem éppen így van (A remény bajnoka, Bor, mámor, Provence), de még az idén változhat a széljárás a 3:10 to Yuma és az American Gangster-nek köszönhetően.
Szívtipró gimi – Zsaru
Szívtipró gimi: A Magyar Televízióban valamiért soha nem került le a műsorról a 90-es évek népszerű ausztrál tinisorozata (délelőttönként most is megy az M2-n). Sok szempontból a sekélyes kaliforniai kamaszsorsok ellentétét kínálta ez a bugyuta című, de első 1-2 évadjában kifejezetten magas színvonalú széria. A gimi diákjai hűen tükrözték a sokszínű ausztrál társadalmat és egészséges, szájbarágás-mentes szexuális érdeklődéssel rendelkeztek. Hét szezont élt meg, bár Nick halála és Jodie távozása után sosem épült fel a törésből. A hűséges rajongók a mai napig felfedezhetnek a mozikban egy-egy ismerős arcot a sorozatból. Southgate tanár úr (Tony Martin) például szerepel a Candy-ben, a liliomtipró Tom Summers (Simon Baker) pedig emlékezetes halált halt a Szigorúan bizalmas himringyójaként és A kör 2 udvarlójaként is.
Miranda Richardson és Toni Colette az Este című filmben
Toni Colette: Az utálatos, dagi Muriel senkinek nem jutott eszébe, amikor a Velvet Goldmine-ban vagy Az órák-ban viszontlátta Tonit, aki azóta is kaméleonként változtatja a külsejét és könnyedén cserélgeti csúnya és szép arcait. Talán pont emiatt bíznak rá gyakran olyan szerepeket, amelyekben önbizalomhiánnyal küzd, majd összeszedi magát és meg is szépül (Muriel esküvője, Egy fiúról, Egy cipőben). Ő volt a három legédesebb filmbeli kisgyerek anyukája az utóbbi évtizedben (Hatodik érzék, Egy fiúról, A család kicsi kincse), nemrég pedig Koltai Lajos kamerája előtt próbálhatta ki magát az összel bemutatandó Esté-ben.
Cate Blanchett és Clive Owen az Elizabeth – Az aranykor című filmben
Uralkodók: A brit uralom öröksége lehet, vagy csak Cate Blanchett ereiben csörgedezik királyi vér, de az Elizabeth-nek köszönhetően azt is el tudnánk hinni, hogy az ausztráloknak a kisujjában van a középkori uralkodók megformálása. Év végén jön a szűz királynő élettörténetének második epizódja és az udvartartásban újra feltűnik Geoffrey Rush, valamint Abbie Cornish is. A legújabb pletykák szerint pedig Shekhar Kapur rendező trilógiára készül és pár év múlva Cate ismét rizsporozhatja az orcáját. Addig is I. Erzsébet feleségekben igen válogatós apját is megismerhetjük egy ausztrál színész, Eric Bana megformálásában, akinek annyiban nehezebb a dolga, hogy a The Other Boleyn Girl történetét mostanság a The Tudors című királyi szoftpornóval dúsított tévésorozat is feldolgozta világsztárokkal (Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Jeremy Northam) a főbb szerepekben.
Guy Pierce a The Proposition című filmben
Western: Rögtön beugorhat ismét a Brokeback Mountain, vagy Russell Crowe korai tévedése, a Gyorsabb a halálnál, de ízig-vérig ausztrál és minőségét tekintve említésre méltó western kettő készült az utóbbi időben ott lent. Ha Rózsa Sándor Ausztráliába születik Ned Kellynek hívták volna és Heath Ledger játszotta volna a főszerepet az életéből készült filmben egy idétlen bajusszal. Az illusztris hazai szereposztás (Geoffrey Rush, Naomi Watts, Rachel Griffiths) kakukktojása Orlando Bloom volt. Nálunk még bemutatásra vár a lényegesen kíméletlenebb The Proposition, melyben Guy Pearce kényszerül választani testvérei között – a forgatókönyv szerzője nem más, mint a földrész legjelentősebb zenei ikonja, Nick Cave.
Sam Neil
Új-Zéland: Angolul gyakran használt kifejezés a „Down Under” (ott lent), ami egyszerre vonatkozik Ausztráliára és Új-Zélandra. Mivel az új-zélandi művészek többsége Sydney-ben kezdte pályafutását, nem meglepő az összemosódás, de ez az összeállítás kiváló alkalom tisztázni, hogy Peter Jackson (A Gyűrűk Ura-trilógia, Mennyei teremtmények), Jane Campion (A zongoralecke, Egy hölgy portréja), és Lee Tamahori (Egykoron harcosok voltak, 007 – Halj meg máskor), a színészek közül pedig Sam Neill (Jurassic Park, Halálos nyugalom) bizony Új-Zéland szülöttei.
Russell Crowe és Guy Pierce a Szigorúan bizalmas című filmben
Zsaru: Szerencse, hogy pont a végére maradt az egyik legnépszerűbb szerepklisé, hiszen kiválóan bizonyítja az alaptézist. Ha becsukjuk a szemünket és magunk elé képzelünk egy filmes zsarut, vajon ki lesz az? (Jó, egy kis szűkítés, Bruce Willis és a Die Hard kizárva, mert nemrég volt a negyedik rész a mozikban és ez erős befolyásoló tényező.) Az esetek nagy százalékában Mel Gibsonra gondolunk ilyenkor a Halálos fegyver-filmekből. Vagy Russell Crowe-ra, esetleg Guy Pearce-re a Szigorúan bizalmas-ból. Ők bizonyítják, hogy az ausztrálok ezt is jobban csinálják. Aki neadjisten Geoffrey Rush Javert felügyelőjére gondolt az 1998-as Nyomorultak-ból, az pedig igazán megérdemelne egy repülőjegyet Sydney-be.
Onozó Róbert
[origo]