Kettős merénylet Bagdadban · Hillary Clinton az iraki háború lezárását ígéri
2007. február 19. (8. oldal)
Noha amerikai és iraki tisztviselők hét végi nyilatkozataikban arra tettek utalást, hogy a két ország katonáinak együttműködésével Bagdadban beindított biztonsági terv első tapasztalatai biztatók, kijelentéseikre rácáfolt a fővárosban tegnap elkövetett kettős pokolgépes merénylet, amelynek csaknem hatvan halálos áldozata van. Eközben Teheránban találkozott Irán és Szíria elnöke, és megállapodtak abban, hogy közösen lépnek fel az amerikai és izraeli „összeesküvések” ellen.
Legalább ötvenhatan vesztették életüket tegnap Bagdadban egy kettős pokolgépes merényletben. A merényletet nem sokkal azután követték el, hogy az amerikai hadsereg illetékesei közölték: Bagdadban csökkent az erőszakos cselekmények száma azóta, hogy beindították az iraki-amerikai biztonsági tervben zajló felgöngyölítő műveleteket. „A bagdadi biztonságnövelő hadművelet sikerét azon lehet majd lemérni, hogy az iraki kormány mennyire tudja kihasználni az erőszak visszaszorulását” – jelentette ki szombaton Bagdadban az amerikai külügyminiszter. Condoleezza Rice előre be nem jelentett látogatást tett Irakban, ahol Núri al-Máliki kormányfővel, Dzsalal Talabáni elnökkel és amerikai parancsnokokkal tárgyalt. Mint mondta, a szerdán kezdett hadművelet első tapasztalatai biztatók. A külügyminiszter ismét felelőssé tette az iráni kormányt Iránból származó fegyverek amerikai katonák elleni használatában. Közölte ugyanakkor, hogy időről időre kapcsolatba lépnek Teheránnal, és értésére adják, mi nyugtalanítja Washingtont a tevékenységükben.
Az amerikai vádakkal kapcsolatban Bassár el-Aszad szíriai és Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök Teheránban megállapodott, hogy közösen lép fel az amerikai és izraeli „összeesküvések” ellen. „Együtt kell működnünk és dolgoznunk annak érdekében, hogy megértessük a közvéleménnyel az Egyesült Államok és a cionisták törekvéseit” – közölte Aszad.
Az Egyesült Államokban eközben a republikánus kisebbség ellenállása miatt nem vitathatták meg a szenátusban azt a javaslatot, amely elutasította volna George W. Bush elnök iraki csapaterősítési politikáját. Ennek kapcsán Hillary Clinton, a 2008-as elnökválasztáson a jelöltségre pályázó demokrata párti politikus a csapatok fokozatos kivonását szorgalmazta – közölte az MTI. „Ha George Bush mandátuma végéig nem vet véget ennek a háborúnak, megteszem én, ha elnök leszek” – mondta Clinton.